Publicystyka

Jak się wiedzie polskiej wsi? To skomplikowane

numer 2036 - 28.05.2018
Przygotowuję się do napisania pierwszej książki. To będzie rzecz o polskiej prowincji widzianej z przeróżnych perspektyw. Robię wywiady, opracowuję faktografię, szukam świadków przeróżnych wydarzeń, szczególnie dotyczących pierwszych lat transformacji.

Od Niemca do Niemki?

numer 2036 - 28.05.2018
Kuluarowe przecieki w Brukseli mówią, że Niemcy przymierzają się po przeszło półwieczu do osadzenia na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej swojego obywatela. W związku z tym warto przybliżyć tę sprawę oraz historię funkcjonowania Komisji Europejskiej i jej szefów.

Finałowe starcie tytanów

numer 2035 - 26.05.2018
Mecz nad meczami. Batalia o piłkarski tron w Europie. Raj, który doskonale jest znany jednym, których drudzy bardzo chcą zepchnąć w otchłań rozpaczy. Tak w skrócie można opisać fascynujący finał Ligi Mistrzów, który już w tę sobotę w Kijowie.
Jeśli ktoś czyta ten tekst w niedzielę – sprawa jest jasna. Jeśli w sobotę – pospekulujmy.

Ostatnie dni człowieka, który podpalił świat

numer 2035 - 26.05.2018
Był bandytą, ale również niezwykle twardym mężczyzną. Podczas procesu zachowywał się niewzruszenie i tak też wysłuchał wyroku skazującego go na karę dożywotniego więzienia. A nie miał jeszcze 20 lat. To Gavrilo Princip, morderca z Sarajewa. Niespełna miesiąc temu minęła setna rocznica jego śmierci.

Między barbarzyńcami a obrońcami życia

numer 2035 - 26.05.2018
Irlandczycy głosują ws. zniesienia ósmej poprawki, która stawia na równi życie matki i nienarodzonego dziecka. Wyspiarze są jednym z ostatnich bastionów w Europie, w którym życie jest chronione w tak wielkim stopniu. Rząd i media sprzyjają liberalizowaniu prawa aborcyjnego, a w sondażach przeważają zwolennicy zniesienia obowiązującej tam ustawy chroniącej życie.

To był jeden strzał ubeka

numer 2035 - 26.05.2018
Ojciec często podkreślał, że ziemi nie wolno niszczyć, bo to, co w niej żyje, jest święte i jego istnienie ma sens, każde żyjątko jest ogniwem tworzącym łańcuch przyrody. Mówił: „Jeśli zerwiesz łańcuszek z medalikiem Matki Bożej, który nosisz na szyi, to znaczy, że nie ma on już dla ciebie żadnej wartości.

Prometeizm widziany z Kremla

numer 2034 - 25.05.2018
W poprzednim artykule pisałem o tym, jak historyczny ruch prometejski i współczesne jego wcielenie – ideę Intermarium – oceniają cudzoziemcy z tak różnych krajów, jak USA, Gruzja, Japonia czy Azerbejdżan. A jaki jest stosunek dzisiejszej Rosji do prometeizmu?

Wicher wojny wieje ze Wzgórz Golan

numer 2033 - 24.05.2018
Bliskowschodnie media się zastanawiają, czy kolejnym krokiem administracji Donalda Trumpa będzie uznanie aneksji Wzgórz Golan przez Izrael. Zajęte w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 r., anektowane w 1981 r. Wzgórza Golan przez dekady były najspokojniejszym odcinkiem wojny arabsko-izraelskiej. To się jednak zmieni.

W walce z V kolumną Kremla

numer 2033 - 24.05.2018
Zatrzymanie przez ABW Jekateriny C., której przypisuje się udział w prowadzeniu na terenie naszego kraju przygotowań pod działania o charakterze hybrydowym, to doskonała ilustracja do tego, co „Gazeta Polska” i Strefa Wolnego Słowa głoszą od lat na temat prorosyjskich propagandystów i agentów wpływu. Płaciliśmy za to (i płacimy) wysoką cenę.

Wielka sztafeta pokoleń

numer 2032 - 23.05.2018
Podczas tegorocznego Kongresu „Polska Wielki Projekt” Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał pisarz, tłumacz i reżyser Antoni Libera. – Laureat dba o Polskę poprzez kulturę; zawsze stawał po stronie dobra – mówił premier Mateusz Morawiecki, który wręczał nagrodę. Prezentujemy fragmenty przemówienia Laureata.