Świat

Europerspektywa nie uspokoiła Bałkany

numer 2208 - 19.12.2018
ONZ i UE naciskają na Kosowo, by wycofało się z prowadzenia wojny handlowej z Serbią i nie tworzyło regularnej armii. Zachód wciąż nie ma pomysłu na stałe rozwiązanie tego konfliktu. Perspektywa unijna okazuje się za mało atrakcyjna.

Paradoksy ukraińskich wyborów

numer 2208 - 19.12.2018
Zbliżające się wybory prezydenckie, wzrost napięcia w stosunkach z Rosją oraz historyczny przełom dotyczący statusu ukraińskiego prawosławia skłaniają do uważniejszej analizy nastrojów panujących na Ukrainie.
Według sondaży liderem w wyścigu prezydenckim jest była premier Julia Tymoszenko, którą popiera od 18 do 20 proc. respondentów.

May ogłosiła datę głosowania nad umową z UE

numer 2208 - 19.12.2018
LONDyN Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wyznaczyła datę głosowania nad „umową rozwodową” z Unią Europejską. Podkreśliła również, że organizacja drugiego referendum o brexicie nie wchodzi w grę.

Kryzysowe prężenie muskułów

numer 2208 - 19.12.2018
CARACAS Po ubiegłorocznej wizycie rosyjskich bombowców w Wenezueli administracja prezydenta Nicolasa Maduro wypatruje kolejnej okazji do pokazania swojej siły i umocnienia pozycji na arenie międzynarodowej. Wkrótce do wenezuelskiego wybrzeża zacumują irańskie niszczyciele Sahand.

Rosja uzbraja Kuryle

numer 2208 - 19.12.2018
AZJA Rosja militaryzuje sporne terytorium Wysp Kurylskich. Moskwa poinformowała o wybudowaniu na nich nowych koszar i zapowiedziała budowę bazy dla pojazdów opancerzonych. Japonia w tym samym czasie przyspiesza rozbudowę potencjału ­militarnego.

Zapłacił życiem, by żyć mogli inni

numer 2207 - 18.12.2018
Po kilku dniach przebywania w śpiączce zmarł Polak postrzelony w głowę przez islamskiego terrorystę przed tygodniem w Strasburgu. Za swoją bohaterską postawę – próbę powstrzymania napastnika podczas ataku – Bartosz Niedzielski zostanie pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Szczyt Europa-Afryka

numer 2207 - 18.12.2018
Wczoraj w Wiedniu rozpoczął się dwudniowy szczyt Europa-Afryka. Po raz pierwszy kwestie związane z kryzysem migracyjnym, zagrożeniem terrorystycznym i bezpieczeństwem ustąpiły miejsca sprawom związanym ze zwiększeniem innowacyjności i cyfryzacji afrykańskiej gospodarki.

Australi włożyła kij w mrowisko

numer 2207 - 18.12.2018
JEROZOLIMA Nie czekając na porozumienie pokojowe pomiędzy Izraelem i Palestyną, australijski rząd zadeklarował uznanie zachodniej części Jerozolimy za stolicę Izraela. Izraelscy ministrowie czują lekki niedosyt, podczas gdy przedstawiciele Palestyny mówią o poważnym błędzie ze strony Canberry.

Marsz przeciwko paktowi migracyjnemu

numer 2207 - 18.12.2018
BRUKSELA Nawet 5,5 tys. Belgów wzięło udział w proteście przeciwko podpisaniu paktu migracyjnego ONZ (Global Compact for Safe Orderly and Regular Migration, GCM) przez ich rząd w Maroku. Organizowana przez lewicę kontrdemonstracja była znacznie mniejsza.

Ruch „żółtych kamizelek” traci rozpęd

numer 2206 - 17.12.2018
33 tys. Francuzów uczestniczyło w sobotnich manifestacjach „żółtych kamizelek” w całej Francji. Protesty w Paryżu przyciągnęły jednak tylko 3 tys. demonstrantów. To znacząco mniej niż ubiegłym tygodniu, gdy w demonstracji uczestniczyło ok. 8 tys. osób. Z kolei prezydent Emmanuel Macron uzyskał silne wsparcie podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.