Świat

Koniec batalii o symbol chrześcijaństwa w Ploërmel

numer 2053 - 18.06.2018
W weekend biskup diecezji Vannes dokonał poświęcenia pomnika Jana Pawła II, który został niedawno przeniesiony na teren miejscowego katolickiego gimnazjum Sacré-Cœur. W uroczystościach w małej bretońskiej miejscowości Ploërmel brali udział również reprezentanci paryskiego klubu „Gazety Polskiej”.

Świnia w okularach zatrzęsła Hiszpanią

numer 2053 - 18.06.2018
Jeśli były premier Katalonii Carles Puigdemont widzi siebie w karykaturze świni, to jest to jego problem, a nie mój – skomentował Alberto González López, właściciel marki Pig Demont, produkującej typowo hiszpańskie przysmaki z Andaluzji. Sprawa wywoła w Hiszpanii wielkie poruszenie, gdyż logo firmy – świnka – miało charakterystyczne dla separatysty fryzurę i okulary.

Zwolennicy aborcji są jak naziści

numer 2053 - 18.06.2018
WATYKAN Papież Franciszek w jednym z najostrzejszych wystąpień przeciwko aborcji porównał ją do zbrodni nazistów. Według włoskiej gazety „La Stampa” to wystąpienie Ojca Świętego nie było wcześniej zaplanowane.

Merkel szuka wyjścia z migracyjnej pułapki

numer 2053 - 18.06.2018
BRUKSELA Prawdopodobnie przed czerwcowym szczytem Unii Europejskiej dojdzie do spotkania w węższym gronie państw wspólnoty w sprawie migracji. Jego inicjatorem jest kanclerz Angela Merkel (CDU) – informują niemieckie media.

Historyczne porozumienie Aten i Skopje

numer 2053 - 18.06.2018
BAŁKANY Władze Macedonii i Grecji podpisały porozumienie o zmianie nazwy państwa macedońskiego. Do historycznego wydarzenia doszło wczoraj nad granicznym jeziorem Prespa w Grecji.

Kryzys koalicyjny w Niemczech

numer 2052 - 16.06.2018
Rosnąca różnica zdań pomiędzy kanclerz Merkel a szefem resortu spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem z Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) w kwestii polityki migracyjnej zagraża rozpadem wielkiej koalicji, w skład której wchodzi również Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD).

O czym milczy komunistyczny Pekin

numer 2052 - 16.06.2018
Współpracować powinniśmy z każdym. Ale każdego, z kim chcemy współpracować, musimy dobrze poznać. Poznać jego sposób działania. O tym możemy się dowiedzieć z obserwacji, jak ten ktoś zachowuje się w innych krajach. To nam powie, czego możemy oczekiwać i jak możemy się przygotować.

Francuzi prześwietlą pasażerów „Aquariusa”

numer 2052 - 16.06.2018
KRYZYS MIGRACYJNY Francja zaproponowała przyjęcie części migrantów z „Aquariusa”. Ostatecznie statek ma trafić w sobotę do portu w Walencji. W Niemczech tymczasem trwa spór między CSU a CDU o zaostrzenie polityki migracyjnej.

Proszą Junckera o pomoc

numer 2052 - 16.06.2018
PARLAMENT EUROPEJSKI Liderzy grup politycznych w PE proszą szefa Komisji Europejskiej o obronę niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Oś chętnych do zatrzymania migrantów

numer 2051 - 15.06.2018
Szefowie resortów spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer, Włoch Matteo Salvini i Austrii Herbert Kickla utworzyli „oś chętnych”, która ma współpracować w zwalczaniu nielegalnej imigracji oraz zabezpieczeniu granic zewnętrznych Unii Europejskiej.