Świat

Kryzys migracyjny rozwiązany kosztem Polski

numer 2054 - 19.06.2018
Dzisiejsze spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona w zamku Meseberg pod Berlinem zdominują rozmowy dotyczące kryzysu migracyjnego, który coraz bardziej różni przywódców wspólnoty. Rozwiązanie może się wiązać z obcięciem funduszy dla Polski.

Hiszpania nową mekką dla imigrantów

numer 2054 - 19.06.2018
Przyjęcie ponad 600 anonimowych przybyszów z Afryki, demontaż drutów kolczastych na ogrodzeniach w Melilli i bezpłatna opieka medyczna dla nielegalnych imigrantów – to skutki pierwszych dwóch tygodni rządów lidera Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej Pedro Sancheza.

Niemieckie służby szpiegowały w Austrii

numer 2054 - 19.06.2018
WIEDEŃ Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zażądał od władz w Berlinie wyjaśnień w związku z wykrytą przez dziennikarzy aferą szpiegowską. Niemiecki wywiad podsłuchiwał polityków, działające w Austrii organizacje międzynarodowe, firmy oraz przedstawicielstwa dyplomatyczne, w tym ambasadę Polski.

Klub jądrowy modernizuje śmiercionośny arsenał

numer 2054 - 19.06.2018
RAPORT Światowe mocarstwa nuklearne zmniejszyły swój arsenał jądrowy do 14 465 głowic jądrowych. Kraje te jednak nie zaprzestają prac nad modernizacją broni masowej zagłady – informuje Instytut Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI).

Włosi nie będą ratowali nielegalnych przybyszów

numer 2054 - 19.06.2018
RZYM Włoskie okręty będą stacjonowały bliżej rodzimych brzegów, co oznacza, że nie będą więcej wypływały w morze po migrantów. Jest to kolejny zdecydowany ruch nowego prawicowego rządu w Rzymie, który domaga się zmian w polityce migracyjnej.

Tragiczna strzelanina w New Jersey

numer 2054 - 19.06.2018
USA Podczas festiwalu sztuki w mieście Trenton w New Jersey doszło do tragicznej w skutkach strzelaniny. 22 osoby są ranne, w tym cztery ciężko. Jeden ze sprawców nie żyje, a drugi znajduje się w rękach policji.

Koniec batalii o symbol chrześcijaństwa w Ploërmel

numer 2053 - 18.06.2018
W weekend biskup diecezji Vannes dokonał poświęcenia pomnika Jana Pawła II, który został niedawno przeniesiony na teren miejscowego katolickiego gimnazjum Sacré-Cœur. W uroczystościach w małej bretońskiej miejscowości Ploërmel brali udział również reprezentanci paryskiego klubu „Gazety Polskiej”.

Świnia w okularach zatrzęsła Hiszpanią

numer 2053 - 18.06.2018
Jeśli były premier Katalonii Carles Puigdemont widzi siebie w karykaturze świni, to jest to jego problem, a nie mój – skomentował Alberto González López, właściciel marki Pig Demont, produkującej typowo hiszpańskie przysmaki z Andaluzji. Sprawa wywoła w Hiszpanii wielkie poruszenie, gdyż logo firmy – świnka – miało charakterystyczne dla separatysty fryzurę i okulary.

Zwolennicy aborcji są jak naziści

numer 2053 - 18.06.2018
WATYKAN Papież Franciszek w jednym z najostrzejszych wystąpień przeciwko aborcji porównał ją do zbrodni nazistów. Według włoskiej gazety „La Stampa” to wystąpienie Ojca Świętego nie było wcześniej zaplanowane.

Merkel szuka wyjścia z migracyjnej pułapki

numer 2053 - 18.06.2018
BRUKSELA Prawdopodobnie przed czerwcowym szczytem Unii Europejskiej dojdzie do spotkania w węższym gronie państw wspólnoty w sprawie migracji. Jego inicjatorem jest kanclerz Angela Merkel (CDU) – informują niemieckie media.