Świat

Papież Polak patronem kościoła w Rzymie

numer 2102 - 14.08.2018
Za trzy lata we włoskiej stolicy zostaną otwarte drzwi pierwszego w tym mieście kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Diecezja rzymska już zapowiedziała, że ze względu na szczególną relację papieża Polaka z młodzieżą świątynia powstanie w pobliżu publicznego uniwersytetu.

Przywódcy obu Korei spotkają się w Pjongjangu

numer 2102 - 14.08.2018
PŁW. KOREAŃSKI Trzeci w tym roku szczyt z udziałem prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina oraz dyktatora KRLD Kim Dzong Una odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu. Tematem rozmów w stolicy Korei Północnej mają być kwestie implementacji deklaracji z Panmundżom oraz sprawa sankcji, które są nałożone na reżim Kima.

„Aquarius” niemile widziany

numer 2102 - 14.08.2018
KRYZYS MIGRACYJNY Wciąż nie ma chętnych do przyjęcia imigrantów ze statku „Aquarius”. Włosi kategorycznie odmawiają wpuszczenia go do swoich portów. Apel w sprawie jednostki wystosowały do krajów UE organizacje Lekarze bez Granic i SOS Méditerranée.

Śmierć za wiarę w peruwiańskiej dżungli

numer 2101 - 13.08.2018
Wiadomość o brutalnym zabójstwie 73-letniego hiszpańskiego ks. Carlosa Riudavetsa, który poświęcił prawie 40 lat pomaganiu rdzennej ludności z peruwiańskiej dżungli, wstrząsnęła katolikami w południowoamerykańskim kraju. Tragiczna śmierć misjonarza zbiegła się z 27. rocznicą mordu na dwóch polskich zakonnikach, którzy również poświęcili swoje życie dla peruwiańskich plemion.

Porwał samolot, by się zabić

numer 2101 - 13.08.2018
Stany Zjednoczone Mechanik linii lotniczych Horizon Air porwał z lotniska w Seattle samolot pasażerski i wzbił się nim w powietrze. Zdarzenie po kilku minutach zakończyło się tragicznie – maszyna rozbiła się na niewielkiej wyspie Ketron Island.

Słowa, które zatrzymały Rosję

numer 2101 - 13.08.2018
Zwrócenie uwagi na neoimperializm Rosji i przedmiotowe traktowanie przez nią sąsiednich państw, a także wyrażenie solidarności Europy z Gruzją zaatakowaną przez rosyjskie wojska oraz sprzeciwu wobec planów Kremla – wszystkie te kwestie znalazły się w historycznym przemówieniu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przed gruzińskim parlamentem w Tbilisi. Wczoraj minęła 10. rocznica tego wydarzenia.

Socjaliści pałują przeciwników korupcji

numer 2101 - 13.08.2018
RUMUNIA Antyrządowe protesty w Bukareszcie zamieniły się w regularną walkę z policją. W rezultacie zostało poszkodowanych 455 osób, w tym kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Manifestanci domagali się dymisji rządu i przeprowadzenia przedterminowych wyborów.

Kreml odpowie za tortury

numer 2101 - 13.08.2018
KIJÓW Ukraina oskarża Rosję przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka o łamanie przez nią praw ukraińskich obywateli, będących więźniami politycznymi w Rosji. Przy okazji wzmagają się apele do Moskwy o uwolnienie Ołeha Sencowa.

Kreml grozi USA wojną gospodarczą

numer 2100 - 11.08.2018
Ewentualne sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone m.in. za ingerencję w proces wyborczy w USA premier Rosji Dmitrij Miedwiediew traktuje jako wypowiedzenie wojny gospodarczej. – Rosja gotowa jest odpowiedzieć wszelkimi możliwymi sposobami na działania Waszyngtonu – ostrzega szef rosyjskiego rządu.

Kształcić, nie utrzymywać

numer 2100 - 11.08.2018
Rząd w Madrycie proponuje utworzenie euroafrykańskiej wersji programu wymiany studenckiej Erasmus. Program polegałby na przyjmowaniu imigrantów z Afryki na trzyletnie studia w Europie, a następnie odsyłanie ich jako specjalistów do ojczyzny.