Świat

Wojenna trauma czworonogów

Numer 73 - 05.12.2011
Setki psów, które służyły podczas wojen w Iraku i Afganistanie, mają problemy emocjonalne i psychiczne. Niektóre z nich wymagają intensywnej terapii i nie wracają już na służbę – donosi amerykański dziennik „New York Times”.

Krecik został sam

Numer 71 - 02.12.2011
Wczoraj w Czechach zmarł ojciec ulubieńca dzieci i dorosłych – Krecika. Czeski twórca filmów animowanych Zdeněk Miler miał 90 lat. Artysta stworzył ponad 70 kreskówek. Pojawiały się w nich wścibski piesek i czarodziejski konik polny. Były też dwa filmy dla dorosłych. Jednak niekwestionowaną gwiazdą 50 kreskówek Milera został właśnie Krecik. W 1954 r.

W odwecie za atak USA

Numer 71 - 02.12.2011
W przypadku ataku Stanów Zjednoczonych na Iran władze w Teheranie chcą wziąć odwet, dokonując zamachów na amerykańskie instalacje wojskowe w Niemczech – donosi niemiecki „Bild”.

Zamknęli szeryfa roku

Numer 71 - 02.12.2011
W 2001 r. amerykańskiego stróża prawa Patricka J. Sullivana okrzyknięto szeryfem roku. Dziś czeka on na wyrok w areszcie śledczym noszącym jego imię. Jak donosi dziennik „Denver Post”, 68-letni Patrick Sullivan jest podejrzany o handel narkotykami i przebywa w areszcie śledczym w stanie Kolorado. Jak na ironię były szeryf roku oczekuje na decyzję sądu w areszcie nazwanym na jego cześć.

Belgia ma szefa rządu

Numer 71 - 02.12.2011
Wczoraj nowym premierem Belgii został przewodniczący francuskojęzycznych socjalistów (PS) Elio Di Rupo. Impas polityczny w tym kraju trwał od czerwca 2010 r. Jest to rekord nie tylko w skali europejskiej, lecz także światowej. Di Rupo jest pierwszym od 30 lat francuskojęzycznym politykiem wybranym na szefa belgijskiego rządu.

Arabska jesień islamistów

Numer 71 - 02.12.2011
W pierwszych wolnych wyborach w Egipcie wygrywają islamiści z partii Wolność i Sprawiedliwość (WiS), którzy w pierwszej turze mieli otrzymać ponad 40 proc. głosów. Choć ostateczne wyniki maratonu wyborczego zostaną podane dopiero w styczniu 2012 r., już teraz liczą oni, że utworzą przyszły rząd. Umiarkowani islamiści tworzą rządy w Tunezji i Maroku.

Oblali rodzinę kwasem

Numer 71 - 02.12.2011
Pięcioosobowa rodzina trafiła do szpitala po tym, jak zaatakowano ją żrącym kwasem. Do tragedii doszło w prowincji Kunduz na północy Afganistanu. We wtorek nieznani sprawcy wtargnęli do domu pięcioosobowej rodziny i oblali bezbronnych ludzi żrącym kwasem. Rodzice i ich trzy córki zostali przewiezieni do miejscowego szpitala. Wszyscy odnieśli poważne obrażenia na całym ciele.

Włosy stają dęba

Numer 71 - 02.12.2011
Niemieccy politycy są zaniepokojeni brakiem praworządności w Rosji. Do grona zaniepokojonych dołączyła znana w Polsce z działalności w niemieckim Związku Wypędzonych Erika Steinbach. – Strona rosyjska musi niezwłocznie wyjaśnić śmierć Siergieja Magnickiego – powiedziała Welt Online posłanka FDP Marina Schuster. Dla tego samego medium wypowiedziała się Erika Steinbach.

Odrabiając prace domowe

Numer 71 - 02.12.2011
Studenci z Georgetown University w ramach zajęć uniwersyteckich i z pomocą internetu wykryli rozbudowany chiński system tuneli, w których Pekin ukrywa swój arsenał atomowy. Chińczycy nazywają tunele „podziemnym chińskim murem”, formalnie zarządza nimi tajny 2. Korpus Artylerii. Państwo Środka może mieć jednak znacznie więcej głowic jądrowych niż dotychczas sądzono.

Obyło się bez paraliżu

Numer 70 - 01.12.2011
Dwa miliony pracowników brytyjskiego sektora publicznego strajkowało wczoraj przeciwko zmniejszeniu pensji i emerytur oraz wydłużaniu wieku emerytalnego. To największe protesty od 30 lat.