Świat

PSYCHIATRYK zamiast więzienia?

Numer 69 - 30.11.2011
Według nich Breivik, który zabił łącznie 77 osób, cierpi na schizofrenię paranoidalną, czyli „żyje we własnym urojonym wszechświecie i ten wszechświat rządzi jego myślami i czynami”. Norweska prokuratura przyznaje, że może to oznaczać, iż Breivik nie będzie skazany na karę więzienia. Zamiast tego na resztę życia może trafić do zamkniętego zakładu psychiatrycznego. (ryb, AFP)

Rosja: płacą za miłość do prezydenta

Numer 69 - 30.11.2011
Dziennikarze gazety „Moskowskie Nowosti” za pośrednictwem jednego z rosyjskich portali społecznościowych zgłosili się na ochotnika do udziału w akcji zorganizowanej przez Medvedev Girls. Zaplanowano ją na 4–5 grudnia, czyli w trakcie wyborów parlamentarnych i tuż po nich. Celem jest zablokowanie demonstracji antyrządowych na ulicach Moskwy, które planują przeciwnicy tandemu Putin–Miedwiediew.

Nowy rząd za kilka DNI?

Numer 67 - 28.11.2011
Negocjatorzy sześciu belgijskich partii politycznych osiągnęli w sobotę porozumienie w sprawie projektu budżetu federalnego na 2012 r., usuwając ostatnią przeszkodę na drodze do utworzenia rządu. Może on powstać nawet w ciągu następnych dni.

Nie zapiął pasów w papamobile

Numer 67 - 28.11.2011
47-letni urzędnik z Dortmundu złożył do władz miasta Fryburga skargę przeciwko papieżowi Benedyktowi XVI. Mężczyzna twierdzi, że papież złamał prawo, ponieważ „stale” nie zapinał pasów bezpieczeństwa w papamobile podczas swojej wrześniowej wizyty w tym mieście.

Utrudnili los TYMOSZENKO

Numer 67 - 28.11.2011
W opinii tygodnika obaj dyplomaci przyjechali 23 listopada na mecz Ligi Mistrzów między należącym do Achmetowa klubem piłkarskim Szachtar Donieck a FC Porto, by spróbować pomóc byłej premier Julii Tymoszenko. Liderka opozycji została niedawno skazana na siedem lat więzienia. W areszcie stan jej zdrowia miał się znacznie pogorszyć.

Elementy tarczy antyrakietowej w Gruzji?

Numer 67 - 28.11.2011
Gruzińskie porty staną się bazą dla okrętów z systemem Aegis – najważniejszym elementem amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Niewykluczone, że na terenie Gruzji powstanie także radar lokacyjny. Sekretarz marynarki wojennej USA Ray Mabus obiecał podczas wizyty w Gruzji prezydentowi Micheilowi

Nowe sankcje wobec Damaszku

Numer 67 - 28.11.2011
Liga Państw Arabskich (LPA) uchwaliła wczoraj sankcje gospodarcze wobec Syrii, w tym wstrzymanie transakcji handlowych, zamrożenie kont i zakaz podróży do krajów arabskich dla członków reżimu prezydenta Baszara al-Asada. Sankcje poparło 19 z 22 członków Ligi. Wczorajsza decyzja LPA to reakcja na krwawe tłumienie antyrządowych protestów przez syryjskie wła-dze.

Koniec porwań zwłok

Numer 67 - 28.11.2011
Jedna z firm w Bergamo będzie produkowała trumny wyposażone w systemy alarmowe. Ma to zapobiec częstym we Włoszech kradzieżom zwłok dla okupu.Trumny są wyposażone w czujniki, które reagują na wibracje. W przypadku porwania system alarmowy zawiadomi pobliski posterunek karabinierów. Uprowadzenia trumien ze zwłokami bogatych ludzi dla okupu nie są we Włoszech rzadkością. W 2001 r.

Naukowcy pójdą siedzieć

Numer 67 - 28.11.2011
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zagroził, że wprowadzi kary dla naukowców odpowiedzialnych za mnożące się porażki Moskwy w kosmosie. Jak podkreślił gospodarz Kremla, kolejne awarie rosyjskich statków kosmicznych znacząco podważają autorytet kraju. – Albo naukowcy od-dadzą co do rubla pieniądze zainwestowane przez rosyjskie państwo w programy kosmiczne, albo będziemy ich karali dyscyplinarnie.

Dziennikarz OSKARŻA Sarkozy’ego

Numer 68 - 29.11.2011
Były dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn padł ofiarą spisku – twierdzi dziennikarz „The New York Review of Books” Edward Jay Epstein.