Świat

Chińczycy szybsi od ministra Nowaka

Numer 396 - 27.12.2012
PAŃSTWO ŚRODKA JESZCZE JEDEN KOLEJOWY REKORD W Chinach uruchomiono najdłuższą na świecie linię szybkiej kolei. Tory o długości 2298 km połączyły Pekin z Kantonem, leżącym na południu przemysłowym centrum. Andrzej Łomanowski

Bitwa o budżet

Numer 396 - 27.12.2012
MACEDONIA Parlamentarna debata nad budżetem przerodziła się we wtorek w walkę na pięści. Posłowie centroprawicowej koalicji rządzącej WMRO-DPMNE starli się z deputowanymi opozycyjnej Socjaldemokratycznej Unii Macedonii (SDSM).

Dla UE jesteśmy niepoprawni politycznie

Numer 391 - 19.12.2012
WYWIAD Z ALEKSANDREM STRALCOU-KARWACKIM, ZASTĘPCĄ PRZEWODNICZĄCEGO PARTII BNF, ROZMAWIA OLGA ALEHNO Aktualny polski establishment zajmuje pozycję raczej niemieszania się do spraw białoruskich, co w konsekwencji prowadzi do wzmacniania roli Rosji na terenie Białorusi. Jest to bardzo szkodliwe dla przyszłości tego kraju.

Tam, gdzie Boże Narodzenie drażni

Numer 395 - 24.12.2012
Barack Obama będzie jadł swój ulubiony pudding o smaku toffi na Hawajach, a Angela Merkel złożyła życzenia „błogosławionych Świąt” użytkownikom Facebooka. Świat spowolnił, w skupieniu wyczekując narodzin Jezusa. Na granicy Korei Południowej i Północnej rozbłysły lampki na bożonarodzeniowym drzewku. Niby nic niezwykłego, ale w tamtym rejonie taki gest jest jak wyzwanie.

Moskwa drży przez unijną „listą Magnickiego”

Numer 395 - 24.12.2012
Sankcje W rosyjskich mediach szerokim echem odbiła się informacja dotycząca możliwych europejskich reakcji na wprowadzenie przez USA sankcji wobec rosyjskich urzędników winnych śmierci Siergieja Magnickiego.

Apel o tolerancję do muzułmanów. Posłuchają?

Numer 395 - 24.12.2012
Niemcy Przewodniczący niemieckiego episkopatu arcybiskup Freiburga Robert Zollitsch w związku ze świętami Bożego Narodzenia w specjalnym oświadczeniu apeluje do krajów islamskich o większą tolerancję i umożliwienie chrześcijanom spokojnego uczestnictwa w nabożeństwach, także w krajach muzułmańskich.

Przyjaciel Gazpromu bez immunitetu poselskiego

Numer 395 - 24.12.2012
Wilno W piątek parlament Litwy uchylił immunitet poselski litewskiego oligarchy rosyjskiego pochodzenia, lidera Partii Pracy Viktora Uspaskicha. – Sejm Republiki Litewskiej obronił honor i godność swoją i całego państwa – oświadczyła po głosowaniu prezydent Dalia Grybauskaitė.

Jedyna w swoim rodzaju. Wigilia w Betlejem

Numer 395 - 24.12.2012
W szczególny sposób obchodzona jest Wigilia Bożego Narodzenia w leżącym na terenie Autonomii Palestyńskiej Betlejem. Chociaż chrześcijanie są tu mniejszością, miasto żyje przygotowaniami do świąt.Wespazjan Wielohorski

Na emigracji, ale już jak w domu

Numer 394 - 22.12.2012
Społeczeństwo Polacy to druga co do wielkości społeczność imigrantów w Wielkiej Brytanii. Wielu z nich czuje się na Wyspach Brytyjskich jak u siebie w domu i nie chce wracać – pisze brytyjski „The Guardian”. Aleksandra Rybińska

O wraku na „marginesie szczytu”

Numer 394 - 22.12.2012
Mimo że zarówno goście, jak i gospodarze starali się unikać mocnych słów, jubileuszowy 30. szczyt Rosja–UE w Brukseli przebiegał w ciężkiej atmosferze. Na formalnej agendzie szczytu nie pojawiła się kwestia zwrotu Polsce przetrzymywanego przez Rosjan wraku rządowego Tu-154M.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama