Świat

Echo masakry na cywilach

Numer 157 - 14.03.2012
Delegacja rządu afgańskiego, która przybyła z wizytą do miejsc, w których w niedzielę zamordowano 16 cywilów, została zaatakowana przez talibów. W wyniku wymiany ognia między napastnikami a ochroną zginął afgański żołnierz, a trzech cywilów odniosło rany.

Koniec przelewu krwi

Numer 157 - 14.03.2012
Strefa Gazy Izrael i ugrupowania palestyńskie ze Strefy Gazy wyraziły zgodę na zawieszenie broni. Porozumienie o zawarciu rozejmu osiągnięto dzięki wsparciu egipskich mediatorów. Przedstawiciel egipskich sił bezpieczeństwa powiedział Agencji Reutera, że obie strony „zgodziły się na zakończenie obecnych operacji” i na początek „pełnego wzajemnego spokoju”.

Rosyjskie helikoptery za dolary

Numer 157 - 14.03.2012
Afganistan Grupa amerykańskich senatorów z obu partii zażądała od amerykańskiej armii zerwania kontraktu z Rosją na dostawy helikopterów Mi-17. „Departament Obrony finansuje firmę wspierającą bestialstwa w Syrii”, napisali. Departament Obrony rzeczywiście podpisał kontrakt z rosyjską centralą eksportu broni Rosoboroneksport na dostawę 20 helikopterów Mi-17.

Skandal przed wyborami

Numer 157 - 14.03.2012
Libijski dyktator Muammar Kaddafi sfinansował kampanię prezydencką Nicolasa Sarkozy’ego w 2007 r. – twierdzi francuski portal informacyjny Mediapart. Kaddafi miał przekazać prezydentowi Francji 50 mln euro.

Tony jedzenia lądują na wysypisku

Numer 157 - 14.03.2012
Przeciętny Niemiec rocznie wyrzuca do śmieci 81,6 kg zdatnego do spożycia jedzenia. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie federalnego ministerstwa ochrony konsumenta. Niemcy rok w rok wyrzucają łącznie 11 mln ton żywności, z tego aż dwie trzecie pochodzi z gospodarstw domowych.

Luksemburg krytykuje Sarkozy’ego

Numer 156 - 13.03.2012
Prezydent Francji zagroził podczas wiecu wyborczego, że jeżeli w ciągu roku nie polepszy się szczelność unijnych granic, to Francja może odstąpić od zapisów porozumienia z Schengen.

Kosmiczna burda

Numer 156 - 13.03.2012
O świcie 8 marca jej szef generał Władimir Popowkin wylądował w szpitalu z rozbitą głową i wstrząśnieniem mózgu. Tego samego ranka w innym szpitalu ze złamanym nosem i wstrząśnieniem mózgu znalazł się zastępca szefa Centrum rehabilitacji i leczenia kosmonautów „Zwiozdnyj” Aleksandr Paramonow.

Połowa Niemców tęskni za marką

Numer 156 - 13.03.2012
Cytowani przez niemieckie media specjaliści ostrzegają władze Europejskiego Banku Centralnego przed zbyt ryzykownymi posunięciami, które mogą doprowadzić do niekontrolowanej inflacji w państwach europejskich. Także szef Bundesbanku Jens Weidmann w liście skierowanym do prezesa EBC Mario Draghiego odradza podejmowanie pochopnych decyzji, które mogłyby poważnie zaszkodzić państwom strefy euro.

Wojna handlowa z UE

Numer 156 - 13.03.2012
Chiński rząd zakazał swoim liniom lotniczym płacenia podatku od CO2, który UE wprowadziła 1 stycznia br. Rząd w Pekinie zagroził także anulowaniem zamówienia 45 airbusów europejskiego konstruktora EADS o wartości 12 mld dol., jeśli Bruksela nie zniesie opłat.

Zamach, którego nie było

Numer 156 - 13.03.2012
Ukraina Ukraińskie służby specjalne nie znalazły dowodów potwierdzających przygotowania do zamachu na Władimira Putina. Informacje o udaremnieniu przez służby specjalne Ukrainy i Rosji zamachu na Putina, który mieli zlecić czeczeńscy rebelianci, przekazała 27 lutego rosyjska telewizja państwowa. Do zamachu miało dojść wkrótce po marcowych wyborach prezydenckich w Federacji Rosyjskiej.