Świat

Monachium ośrodkiem bezpieczeństwa świata

Numer 124 - 04.02.2012
Wczoraj przy zaostrzonych środkach ochrony rozpoczęła się w Monachium 48. Międzynarodowa Konferencja Bezpieczeństwa (MSC). Przez trzy dni 350 delegatów z całego świata (60 państw), w tym aż 10 szefów państwa i 40 ministrów, będzie dyskutować o światowym bezpieczeństwie i globalnych zagrożeniach.

Pogłębi kryzys w Europie

Numer 124 - 04.02.2012
„New York Times” skrytykował przywódców UE za podpisanie paktu fiskalnego. Dokument zbiera niepochlebne recenzje również we Francji. Według amerykańskiego dziennika zawarte w poniedziałek porozumienie zahamuje rozwój gospodarki w państwach UE. Amerykanie uważają, że zamiast oszczędności ważniejsze jest dziś pobudzanie wzrostu gospodarczego.

Miliardy pod wodą

Numer 124 - 04.02.2012
Amerykański poszukiwacz skarbów Greg Brooks oświadczył, że znalazł na dnie Oceanu Atlantyckiego zatopiony w 1942 r. statek. Mężczyzna twierdzi, że na jego pokładzie znajduje się ponad 70 ton sowieckiej platyny, a także złoto i diamenty. Według Brooksa 80 km od wybrzeża USA udało się mu znaleźć brytyjski statek handlowy SS „Port Nicholson”.

Rosja i Chiny wetują rezolucję ONZ

Numer 125 - 06.02.2012
Mimo że siły wierne prezydentowi Baszarowi Al-Assadowi zabiły w piątek w Homs ponad 230 osób, Rosja i Chiny po raz drugi zablokowały w sobotę rezolucję ONZ potępiającą rozlew krwi w Syrii. Sprzeciw Moskwy i Pekinu został potępiony przez pozostałych członków Rady Bezpieczeństwa.

Gingrich chce dalej walczyć

Numer 125 - 06.02.2012
Były gubernator Massachusetts Mitt Romney zwyciężył w sobotę w prawyborach Partii Republikańskiej w amerykańskim stanie Nevada. Według wstępnych danych otrzymał ok. 50 proc. głosów. Główny konkurent Romneya do nominacji prezydenckiej, były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich, uzyskał dwa razy mniejsze poparcie wyborców.

Argentyna: To kolonializm!

Numer 125 - 06.02.2012
Brytyjska marynarka wojenna wyśle okręt podwodny o napędzie nuklearnym w sporny rejon Falklandów. Od piątku na wyspach położonych 480 km od wybrzeży Argentyny, do których prawa roszczą sobie zarówno Londyn, jak i Buenos Aires, przebywa już wnuk brytyjskiej królowej Elżbiety II, książę William. Zdaniem argentyńskich władz to dowód na kolonialne zapędy Londynu.

Pojedynek na demonstracje

Numer 125 - 06.02.2012
W sobotę przez rosyjskie miasta przeszła fala protestów. Setki tysięcy osób wyszły na ulice, by demonstrować sprzeciw wobec władzy lub okazać jej poparcie. Po dwóch potężnych akcjach opozycji (10 i 24 grudnia) Kreml postanowił się przeciwstawić tysiącom antyrządowych demonstrantów.

Egipt: Powrót rewolucji?

Numer 125 - 06.02.2012
Co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 2,5 tys. zostało rannych w wyniku trwających od piątku protestów przeciw opieszałości sił bezpieczeństwa, które nie zapobiegły zamieszkom po czwartkowym meczu piłkarskim w Port Saidzie.Tysiące demonstrantów starły się wczoraj z policją przed budynkiem MSW w stolicy Egiptu Kairze. Protestujący obrzucili budynek koktajlami Mołotowa i kamieniami.

Brak zgody w sprawie tarczy

Numer 125 - 06.02.2012
Podczas zakończonej w niedzielę 48. Międzynarodowej Konferencji ds. Bezpieczeństwa (MSC) w Monachium nie doszło do porozumienia między USA i Rosją w sprawie umieszczenia w Europie systemu antyrakietowego NATO. Korespondencja z Monachium

Kandydatka FN ma kłopot z zebraniem podpisów

Numer 123 - 03.02.2012
Szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen wciąż nie zebrała 500 deklaracji poparcia posłów, senatorów, merów i radnych, potrzebnych do startu w kwietniowych wyborach prezydenckich. Według niej lokalni politycy boją się poprzeć jej kandydaturę, bo deklaracje są publikowane przez Trybunał Konstytucyjny. – To dyskryminacja małych, niszowych partii – utrzymuje.

-->