Świat

Litwa zaniepokojona

Numer 156 - 13.03.2012
Ambasador Litwy w Rosji Renatas Norkus wyraził głębokie zaniepokojenie umocnieniem rosyjskich sił zbrojnych w obwodzie kaliningradzkim. Litwa uważnie przygląda się wzmożonej aktywności rosyjskiej armii na terenach przygranicznych. – Litwa uważnie śledzi rozwój sytuacji w Rosji.

Talibowie chcą zemsty

Numer 156 - 13.03.2012
Siły amerykańskie w Afganistanie zostały postawione w stan podwyższonej gotowości bojowej po zamordowaniu przez amerykańskiego żołnierza 16 afgańskich cywilów. W nocy z soboty na niedzielę wtargnął on do trzech domów w wioskach Alkozaj i Nadżiban i otworzył ogień do mieszkańców.

Lewica wzięła wszystko

Numer 155 - 12.03.2012
Słowacja Lewicowa partia SMER, która wygrała sobotnie wybory na Słowacji będzie miała większość w parlamencie. SMER osiągnął najlepszy rezultat wyborczy w historii Słowacji. Partia Roberta Fico, który najprawdopodobniej zostanie następnym premierem Słowacji, zdobyła poparcie ponad 1,1 mln wyborców, czyli ok. 45-proc. głosów, i ma szanse na 83 mandaty w Radzie Narodowej.

Japończycy pamiętają

Numer 155 - 12.03.2012
Tokio Minuta ciszy rozpoczęła w niedzielę uroczystości upamiętniające pierwszą rocznicę trzęsienia ziemi i tsunami, w wyniku których zginęło lub zaginęło co najmniej 21 tys. osób. Hołd ofiarom złożył cesarz Akihito i premier Yoshihiko Noda.

Gratulacje w cieniu bezprawia

Numer 155 - 12.03.2012
Grupa rosyjskich obrońców praw człowieka uważa, że amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton obraziła obywateli Rosji, uznając Putina za „oczywistego zwycięzcę wyborów prezydenckich”. List otwarty w tej sprawie podpisali m.in. sowieccy jeszcze dysydenci i łagiernicy: Ludmiła Aleksiejewa, Siergiej Kowaliow i Lew Ponomariow.

Ataki lotnicze Izraela na Palestyńczyków

Numer 155 - 12.03.2012
Co najmniej 17 Palestyńczyków, w tym 12-letni chłopiec, zginęło w Strefie Gazy od piątku ostrzeliwanej przez siły powietrzne Izraela. Eskalacja przemocy w Strefie Gazy zaczęła się w piątek, gdy izraelskie lotnictwo zabiło przywódcę radykalnej organizacji Ludowe Komitety Oporu, Zuhaira al-Kaisiego i jego zięcia.

Jest wojna, walczcie z niewiernymi!

Numer 155 - 12.03.2012
Takiego nagrania wideo Niemcy się nie spodziewali. Na ujawnionym przez media filmiku widać brodatego mężczyznę, który nawołuje mieszkających w Niemczech muzułmanów do zamachów terrorystycznych na terenie Republiki Federalnej. Mający niemiecki paszport Yassin C. apeluje do wyznawców islamu, by atakowali tłumnie uczęszczane miejsca, tj. dyskoteki, teatry, centra handlowe i restauracje.

Żołnierz zabił 16 cywilów

Numer 155 - 12.03.2012
Afganistan W nocy z soboty na niedzielę w prowincji Kandahar amerykański żołnierz otworzył ogień do afgańskich cywilów. Wśród ofiar było dziewięcioro dzieci.

Litwini rozmawiają o eutanazji

Numer 155 - 12.03.2012
Wilno W litewskim Sejmie został zarejestrowany projekt ustawy o legalizacji eutanazji. Inicjatorem jest poseł partii liberalnej Andrius Burba.

Ławrow w ogniu krytyki

Numer 155 - 12.03.2012
W weekend trwały negocjacje, które miały na celu powstrzymanie przemocy w Syrii. Do Damaszku przybył wysłannik ONZ-etu i Ligi Arabskiej Kofi Annan. Z kolei w Kairze doszło do spotkania ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z przedstawicielami państw Ligi Arabskiej.