Świat

Gotowi na rozmowy z opozycją

Numer 169 - 28.03.2012
Syryjskie władze „pozytywnie odpowiedziały” na propozycję przerwania działań zbrojnych przeciw powstańcom. Plan zawieszenia broni przygotował specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ (i były sekretarz ONZ) Kofi Annan.

Serce Gaucka bije dla Polski

Numer 169 - 28.03.2012
Wczoraj nowo wybrany prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck spotkał się w Warszawie z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydentów Niemiec i Polski Joachim Gauck dziękował Polakom za serdeczne przyjęcie.

Internetowa gra Romneya

Numer 169 - 28.03.2012
Krótka rozmowa prezydentów USA Baracka Obamy i Rosji (jeszcze) Dmitrija Miedwiediewa doprowadziła do skandalu w USA. Republikańscy politycy gwałtownie skrytykowali Obamę, a Mitt Romney nazwał Rosję geopolitycznym wrogiem nr 1. Podczas szczytu 50 państw na temat bezpieczeństwa jądrowego w Seulu dwaj panowie zasiedli przy stoliku w głębi: Obama i Miedwiediew.

Ważą się losy Obamy

Numer 168 - 27.03.2012
Przed amerykańskim Sądem Najwyższym rozpoczęły się przesłuchania w sprawach związanych z reformą zdrowia wprowadzoną dwa lata temu przez prezydenta Baracka Obamę. Od wyroku sądu zależy nie tylko los reformy, ale także samego prezydenta.

Chadecja górą, liberałowie liżą rany

Numer 168 - 27.03.2012
Niedzielne wybory do landtagu Kraju Saary obnażyły słabość liberałów z Partii Wolnych Demokratów (FDP). Ugrupowanie Philippa Röslera po raz kolejny dostało od społeczeństwa bolesną lekcję. Niemieckie media nie zostawiają suchej nitki na liderach FDP. Kanclerz Angela Merkel zdaje się natomiast specjalnie nie przejmować porażką swojego koalicjanta.

Kanadyjski film – rosyjski scenariusz

Numer 168 - 27.03.2012
21 marca na stronie kanadyjskiej firmy producenckiej Cineflix ukazała się lista odcinków 12. sezonu popularnego serialu dokumentalnego „Mayday” („Air Crash Investigation”) emitowanego w Polsce pod tytułem „Katastrofy w przestworzach” i „Podniebny terror”.

„Był odważny i spokojny”

Numer 168 - 27.03.2012
USA Żona amerykańskiego żołnierza oskarżonego o zastrzelenie 17 afgańskich cywilów nie wierzy w winę swojego męża. W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC, żona Roberta Balesa, Karilyn powiedziała, że absolutnie nie przyjmuje do wiadomości, że jej mąż mógł dokonać takiej masakry. – Robert jest bardzo odważny – zapewniała. Żołnierzowi grozi kara śmierci.

Niemcy i Francja nie chcą „dużego” budżetu UE

Numer 168 - 27.03.2012
UE Wczoraj rozpoczęła się pierwsza runda negocjacji w sprawie budżetu Unii na lata 2014–2020. Podczas spotkania ministrów ds. europejskich w Brukseli Niemcy odrzuciły propozycję Komisji Europejskiej, by wynosił on 1100 mld euro. Także Francja chce w obliczu kryzysu ograniczyć przyszłą ramę finansową Unii do 900 mld euro.

Pieniądze w zamian za wpływy w rządzie

Numer 168 - 27.03.2012
Jeden z dwóch skarbników partii konserwatywnej podał się w niedzielę do dymisji. Peter Cruddas wpadł w pułapkę dziennikarzy „Sunday Timesa” podających się za inwestorów i obiecał im płatny dostęp do premiera i ministra finansów.

Przetasowania na Kremlu

Numer 168 - 27.03.2012
Jeszcze nie wiadomo, co będzie robił nowy-stary prezydent, ale już wiadomo z kim. Dymisja grozi jednemu z dwóch najbliższych przyjaciół Putina, byłemu oficerowi KGB Igorowi Sieczynowi, uczestnikowi wojen w Angoli i Mozambiku.