Świat

W ROSJI BANKRUTUJĄ … producenci wódki

Numer 104 - 12.01.2012
Firma Wineksim zwróciła się do sądu o uznanie swojego bankructwa. W Rosji powiało grozą. Wineksim bowiem jest właścicielem kilku popularnych marek wódki. Zaczynał w 2000 r. od wódki „Putinka”, teraz robi wódkę „Wołodia i niedźwiedzie”. Wołodia to oczywiście Putin, a niedźwiedzie – symbol putinowskiej partii rządzącej Jedna Rosja.

Indie: ukryć słonie!

Numer 104 - 12.01.2012
Indyjska centralna komisja wyborcza nakazała władzom północnego stanu Uttar Pradeś zakryć wszystkie pomniki pani premier stanu oraz słoni, które są symbolem i znakiem firmowym jej ugrupowania politycznego. Działania mają zapewnić równe szanse wszystkim kandydującym w zbliżających się wyborach samorządowych.

Farsa i tragedia

Numer 104 - 12.01.2012
Jeden z obserwatorów Ligi Arabskiej, którzy przybyli do Syrii, by nadzorować wdrożenie planu pokojowego przyjętego w grudniu przez Damaszek, opuścił kraj. Według Anwara Malika misja obserwatorów to farsa, sterowana przez prezydenta Syrii Baszara al-Assada. – Zostaliśmy oszukani. Snajperzy są wszędzie i strzelają do cywilów.

Monti ostrzega Niemców

Numer 104 - 12.01.2012
Premier Włoch Mario Monti przebywał wczoraj z oficjalną wizytą w Berlinie, gdzie rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat paktu fiskalnego, przyjętego na grudniowym szczycie w Brukseli. Wcześniej udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi „Die Welt”, w którym zażądał

Odrzucona oferta USA

Numer 104 - 12.01.2012
Jeszcze za życia północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Ila Stany Zjednoczone zaoferowały Pjongjangowi pomoc żywnościową. Warunkiem udzielenia wsparcia było porzucenie prac nad wzbogacaniem uranu. Propozycja spotkała się z oburzeniem reżimowych władz.

W reakcji na skandal

Numer 104 - 12.01.2012
Po kontrowersyjnych demonstracjach w Izraelu władze tego państwa chcą zaostrzenia prawa. Postuluje się wysokie kary za wykorzystywanie symboli nazistowskich i instrumentalizacji Holokaustu. Już niebawem jedyną dziedziną, która będzie miała prawo korzystać z symboli kojarzonych z nazizmem, będzie w Izraelu nauka.

Czy podatek od transakcji zachwieje niemieckim rządem?

Numer 103 - 11.01.2012
W poniedziałek kanclerz Angela Merkel poinformowała, że zgodziła się na francuskie propozycje wprowadzenia w Unii Europejskiej podatku od transakcji finansowych. Decyzja ta zirytowała współkoalicjanta z FDP, który nawet nie chce słyszeć o takim rozwiązaniu. Ekspert ds.

Gry wojenne

Numer 103 - 11.01.2012
W ciągu najbliższych tygodni na terenie Izraela ma dojść do największych w historii manewrów z udziałem sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Izraela. Ćwiczenia wojskowe zapowiedziały również władze Iranu. Wojsko izraelskie ujawniło, że wspólnie z siłami zbrojnymi USA przeprowadzi największe w historii ćwiczenia obrony przed atakami rakieto-wymi. Wspólne manewry były planowane od miesięcy.

Łaska wodza

Numer 103 - 11.01.2012
Z okazji kolejnej rocznicy urodzin Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila władze Korei Północnej chcą uwolnić więźniów. O planach władz w Phenianie doniosła państwowa agencja informacyjna KCNA. Wiadomo, że amnestia uprawomocni się 1 lutego 2012 r., ale brakuje danych co do dokładnej daty jej wejścia w życie i liczby objętej nią osób. 16 lutego przypada 70.

Niebezpieczny zawód

Numer 103 - 11.01.2012
Na przejściu dla pieszych w Moskwie zginął jeden z wyższych rangą urzędników prokuratury generalnej. Rozjechała go ciężarówka. Generał lejtnant Gienadij Nisiforow wracał z rodziną ze spaceru nabrzeżnymi bulwarami, gdy nadjechał kamaz. W ostatniej chwili zdążył odepchnąć na bok i uratować żonę.


-->