Świat

Zielone światło z Berlina

Numer 120 - 31.01.2012
Angela Merkel oficjalnie poparła Nicolasa Sarkozy’ego w zbliżających się wyborach prezydenckich. Wiadomość tę przekazał podczas sobotniego wystąpienia w Paryżu sekretarz generalny CDU Hermann Groehe. „Merkel wybiera Sarkozy’ego” – brzmiał nagłówek niedzielnego wydania gazety „Journal du Dimanche”.

Zawieszają pomoc

Numer 118 - 28.01.2012
Międzynarodowa organizacja Lekarze bez Granic zawiesiła pomoc dla nowych władz Libii. Siłom, które obaliły Muammara Kaddafiego, lekarze zarzucają torturowanie więźniów politycznych – informuje BBC. Nasza rola polega na świadczeniu pomocy medycznej rannym i chorym więźniom.

Armia amerykańska będzie mniejsza

Numer 118 - 28.01.2012
Szef Pentagonu Leon Panetta zapowiedział, że w ciągu pięciu lat wojska lądowe USA zmniejszą się o prawie 100 tys. Amerykanie chcą nie tylko zaoszczędzić, lecz także, po wojnach w Iraku i Afganistanie, zmienić strategię militarną.

To już przerabialiśmy

Numer 118 - 28.01.2012
Było luźno, przestronnie i rozrywkowo. Mądrzy ludzie ostrzegali: to się skończy, prędzej czy później. Wygląda na to, że wcześniej, niż to sobie wyobrażali różni przywódcy świata, Europy i Polski. Polityka ogłupiania narodów opowiadaniem bajek o szczęśliwym życiu na luzie: konsumpcyjnym, obyczajowym i duchowym, nie powiodła się.

11 tys. euro na pasażera

Numer 118 - 28.01.2012
Każdy z pasażerów, którzy przeżyli katastrofę włoskiego wycieczkowca „Costa Concordia” 13 stycznia u wybrzeży Toskanii, otrzyma 11 tys. euro odszkodowania. Do takiego porozumienia doszli armator wycieczkowca, firma Costa Crociere, i kilka włoskich organizacji ochrony praw konsumentów. Umowa dotyczy ponad 3 tys. pasażerów z 60 krajów, w tym 900 Włochów. – Jesteśmy przekonani, że 85 proc.

Belgrad dementuje

Numer 118 - 28.01.2012
Rząd Serbii zaprzeczył informacji, jakoby Belgrad i Prisztina miały wspólnie występować na międzynarodowych konferencjach.

Skandal w Egipcie

Numer 118 - 28.01.2012
Syn Raya LaHooda, amerykańskiego sekretarza transportu, oraz pięciu innych pracowników amerykańskich organizacji pozarządowych zostali zatrzymani w Egipcie. Według Departamentu Stanu kilku obywateli USA zostało objętych zakazem opuszczania Egiptu w związku z dochodzeniami dotyczącymi organizacji pozarządowych.

Za zamkniętymi drzwiami

Numer 118 - 28.01.2012
Rada Bezpieczeństwa ONZ ma debatować za zamkniętymi drzwiami na temat podjęcia kroków dotyczących sytuacji w Syrii. Prawdopodobne jest rozważenie poparcia dla wcześniejszego apelu Ligi Arabskiej, w którym wzywano prezydenta Baszara al-Assada do ustąpienia. Projekt rezolucji ma być głosowany w poniedziałek.

Zagłosuję przeciwko ACTA

Numer 117 - 27.01.2012
Przyjęcie ustaw, które zmiękczyłyby ACTA, jest niemożliwe. Umowa wyraźnie zobowiązuje dostawców internetu do współpracy z władzami – z ANDREIEM KOROBEINIKIEM, parlamentarzystą z Estońskiej Partii Reform, założycielem estońskiego Facebooka i portalu Rate.ee, rozmawia OLGA ALEHNO. Dlaczego Estonia nie podpisała umowy ACTA?

Aresztowano głównego winowajcę

Numer 117 - 27.01.2012
Francuska policja zatrzymała Jeana-Claude’a Masa, byłego właściciela firmy produkującej wadliwe implanty wykorzystywane w operacjach powiększania bądź rekonstrukcji piersi. Zatrzymany na południu Francji były szef firmy produkującej implanty przyznał, że celowo zamiast silikonu medycznego używał do produkcji implantów żelu własnej produkcji, ponieważ „był tańszy”.

-->