Świat

Wejdźmy razem w kolejne milenium

Numer 164 - 22.03.2012
Z ISTVÁNEM STEFKĄ, redaktorem naczelnym „Magyar Hírlap”, węgierskiego dziennika i medialnego partnera „Gazety Polskiej”, rozmawia OLGA ALEHNO. Jakie wrażenia zrobiła na Panu wizyta Polaków w Budapeszcie?

Krokodyle łzy Łukaszenki

Numer 164 - 22.03.2012
Białoruś To była kolejna tragedia w moim życiu – tak Aleksander Łukaszenka skomentował rozstrzelanie dwóch mężczyzn, których uznano za winnych zamachu bombowego w mińskim metrze w kwietniu 2011 r. To był absolutnie transparentny proces od początku do końca – oświadczył w wywiadzie telewizyjnym Łukaszenka.

Zamachowiec był pod obserwacją służb

Numer 164 - 22.03.2012
W Tuluzie trwało wczoraj policyjne oblężenie domu, w którym zabarykadował się 24-letni Mohammed Merah, podejrzany o zabójstwo trzech wojskowych oraz nauczyciela i trójki uczniów miejscowej szkoły żydowskiej.

Okiem „wypędzonych”

Numer 164 - 22.03.2012
We wtorek kanclerz Niemiec wzięła udział w dorocznym święcie Związku Wypędzonych (BdV). Obecność na uroczystościach w Berlinie zarówno Angeli Merkel, jak i najwyższych niemieckich władz dobitnie pokazuje, że organizacja Eriki Steinbach wciąż może liczyć na poparcie niemieckiego rządu.

Dalszy ciąg sporu o zmiany w węgierskim prawie

Numer 165 - 23.03.2012
Sekretarz generalny Rady Europy Norweg Thorbjoern Jagland przebywał w środę z wizytą w Budapeszcie, gdzie spotkał się z premierem Viktorem Orbánem, wicepremierem i ministrem sprawiedliwości Tiborem Navracsicsem i ministrem spraw zagranicznych Jánosem Martonyim.

Reformy Orbána na cenzurowanym

Numer 165 - 23.03.2012
Komisja Europejska zaskarżyła Węgry do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z powodu podatku, który rząd Viktora Orbána nałożył na firmy telekomunikacyjne. Skarga może utrudnić Węgrom spełnienie innego żądania KE, jakim jest ograniczenie nadmiernego deficytu budżetowego.

Fidesz robi porządek

Numer 165 - 23.03.2012
Parlamentarna frakcja rządzącego Fideszu zaproponowała utworzenie węgierskiego odpowiednika polskiego IPN-u. Od siedmiu lat węgierskie archiwa komunistyczne są zamknięte, a lustracja i dekomunizacja – zapomniane.

Znieważono papieża

Numer 165 - 23.03.2012
Ameryka Płn. Dziś Benedykt XVI uda się z pielgrzymką do Meksyku. Ojciec Święty rozpocznie swoją podróż w mieście Silao, w którym pojawiły się znieważające go plakaty.

Szlaban na zakupy

Numer 165 - 23.03.2012
UE Europejscy dyplomaci zapowiedzieli, że Unia Europejska zamierza utrudnić żonie syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada dokonywanie zakupów w Europie. 37-letnia Asma al-Asad słynie z zamiłowania do luksusowych marek. Potwierdza to ujawniona przez brytyjskie dzienniki korespondencja mejlowa między nią a jej mężem.

Można podpisać petycję

Numer 163 - 21.03.2012
Na stronie www.petitions24.com w zakładce „Self-determination and sovereignty of Hungary” znajdą Państwo petycję w obronie suwerenności Węgier i przeciwko naciskom UE na to państwo. „Dzisiejsza Europa jest pogrążona w gospodarczym i politycznym kryzysie oraz deficycie zasad moralnych. Nie tak wyobrażaliśmy sobie wspólną Europę” – pisze pomysłodawczyni akcji Eva Maria Barki.