Świat

Rebelianci uciekli z Baba Amro

Numer 148 - 03.03.2012
Syria Konwój Czerwonego Krzyża z pomocą humanitarną dotarł w piątek do miasta Homs. Pomoc jest przeznaczona dla mieszkańców dzielnicy Baba Amro, odciętej od świata po trwającym prawie miesiąc ostrzale syryjskich sił rządowych. W czwartek rebelianci z Wolnej Armii Syrii (SFA) wycofali się z dzielnicy po tym, jak zabrakło im broni i amunicji. Wraz z nimi uciekła też większość cywilów. Z ok.

Test popularności dla Ahmadineżada

Numer 148 - 03.03.2012
W Iranie odbyły się w piątek wybory parlamentarne. O 290 mandatów w jednoizbowym Islamskim Zgromadzeniu Konsultatywnym rywalizowało ponad 3400 kandydatów. Większość mogą zdobyć przeciwnicy obecnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Dziękujemy za taką transformację

Numer 148 - 03.03.2012
Pół świata nam zazdrości – zapewnił Monikę Olejnik nasz minister od spraw zagranicznych Radek Sikorski. Co to jest te pół świata – chciałabym wiedzieć. I jak objawia się ta zazdrość? Na moje oko, i nie tylko na moje, pół świata to jakieś parę milionów rodzimych zwolenników Platformy Obywatelskiej i Sikorskiego, co pokazują słupki poparcia.

Ahmadineżad pokonany

Numer 149 - 05.03.2012
Iran Przeciwnicy prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, religijni konserwatyści, uzyskali co najmniej 75 proc. mandatów w piątkowych wyborach parlamentarnych.

Nie chcą kłamliwej wystawy

Numer 149 - 05.03.2012
Łotwa Szef MSZ-etu Edgars Rinkēvičs odmówił dwóm rosyjskim historykom wjazdu do kraju za „fałszowanie historii”. Władze w Rydze zarzucają Aleksandrowi Diukowi i Władimirowi Siminidiejowi z rosyjskiej fundacji Pamięć Historyczna prowadzenie „działalności na szkodę państwa łotewskiego”.

Gorąca atmosfera przed superwtorkiem

Numer 149 - 05.03.2012
Były gubernator Massachusetts Mitt Romney zwyciężył w kolejnej turze prawyborów Republikanów w stanie Waszyngton. To już jego czwarte z rzędu zwycięstwo. Dzięki niemu Romney umocni się na pozycji lidera w wyścigu do uzyskania nominacji kandydata na prezydenta.

Ponad 100 mld dol. na wojsko

Numer 149 - 05.03.2012
Chiński budżet obronny na 2012 r. będzie o ponad 11 proc. większy od ubiegłorocznego – oświadczył rzecznik chińskiego parlamentu Li Zhaoxing. Według niego chińska armia, licząca ponad 2,3 mln żołnierzy, wymaga intensywnej modernizacji. Rosnący budżet wojskowy Państwa Środka niepokoi władze USA i Rosji.

Cameron na ścieżce wojennej z Kościołem

Numer 149 - 05.03.2012
Minister ds. równości Wielkiej Brytanii Lynne Featherstone przedstawi w tym miesiącu projekt ustawy o legalizacji małżeństw homoseksualnych. Przewodniczący Konferencji Biskupów Szkocji kardynał Keith O’Brien ostro zaatakował za to premiera Davida Camerona, określając plany konserwatystów mianem szaleństwa.

Przeciwko kandydatowi francuskich socjalistów

Numer 149 - 05.03.2012
Konserwatywni przywódcy Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii uzgodnili, że podczas kampanii prezydenckiej we Francji nie spotkają się z kandydatem socjalistów François Hollande’em – donosi niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

Władimir Putin na sto procent

Numer 149 - 05.03.2012
Rosjanie udali się wczoraj do urn, by wybrać prezydenta. Po raz pierwszy na dłuższą, sześcioletnią kadencję. W komisjach wyborczych zamontowano kamery podłączone do internetu, by zapobiec fałszerstwom. Zaangażowano też tłumy „niezależnych” obserwatorów. Do południa odnotowano jednak kilka tysięcy wypadków złamania prawa wyborczego.