Świat

Upiorny gadżet

Numer 115 - 25.01.2012
Brytyjski dom aukcyjny Mullock’s wystawił na licytację pośmiertną maskę Stalina i miedziane odlewy obu jego dłoni. To jedna z dziewięciu (wg innej wersji 12) miedzianych masek odlanych z gipsowego oryginału zrobionego zaraz po śmierci Stalina. Tylko dwie znajdują się poza granicami dawnego ZSRS.

Niemieckie TAK

Numer 115 - 25.01.2012
Minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle powiedział w poniedziałek w Brukseli, że Serbia ma realne szanse, by pod koniec lutego otrzymać status państwa kandydującego do UE. Podczas szczytu Unii Europejskiej 9 grudnia 2011 r. kandydatura Serbii została zablokowana przez Niemcy, które nie były zadowolone ze stanowiska Serbii wobec Kosowa.

Biegiem za kratki

Numer 115 - 25.01.2012
Na głównej ulicy Sowiecka pod Kaliningradem milicja aresztowała kilkudziesięciu uczestników miejskiego biegu pod hasłem „Zdrowy tryb życia”. Ktoś z mieszkańców doniósł, że to ukryta „tęczowa parada” homoseksualistów. Organizator akcji Anton Uskow niósł czarno-żołto-białą flagę, w kolorach carskiej Rosji. – Gdyby była czerwona, toby powiedzieli, że komunista.

Rekordzista jest winien 952 mln euro

Numer 115 - 25.01.2012
W niedzielę rząd Grecji opublikował kolejną czarną listę dłużników. Znalazły się na niej 4152 osoby, które zdaniem władz są winne greckiemu fiskusowi blisko 15 mld euro. Lista dłużników jest dostępna na stronie greckiego ministerstwa finansów. Kwoty podane w tabelach uwzględniają zadłużenie podstawowe plus odsetki.

Rosja broni Damaszku i go zbroi

Numer 115 - 25.01.2012
Międzynarodowa izolacja Syrii rośnie. UE zaostrzyła niedawno sankcje wobec reżimu Baszara al-Assada. Władze w Moskwie ich jednak nie poprą. Ogłosiły, że zamierzają sprzedać Syrii 36 myśliwców. USA domagają się od Kremla wyjaśnień. Ta broń może być wykorzystana przeciwko niewinnym ludziom – stwierdziła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland.

Mają dość

Numer 115 - 25.01.2012
Trudności z kupnem lub wynajmem mieszkania to tylko jeden z wielu problemów, z którymi borykają się w Izraelu Felaszowie, czyli pochodzący

Gingrich wraca do gry

Numer 114 - 24.01.2012
Nieoczekiwane zwycięstwo byłego przewodniczącego Izby Reprezentantów Newta Gingricha w republikańskich prawyborach w Karolinie Południowej było wynikiem oburzenia wyborców na lewicowe media i waszyngtońskie elity. Jeszcze przed tygodniem się wydawało, że były gubernator stanu Massachusetts Mitt Romney jest pewnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta.

„Tak” dla Unii

Numer 114 - 24.01.2012
Ponad 66 proc. Chorwatów, którzy w niedzielę wzięli udział w referendum, poparło wejście kraju do Unii Europejskiej. Teraz decyzję obywateli ma zatwierdzić chorwacki parlament. Po to, by ten 4,5-milionowy kraj wstąpił do UE, potrzebne było 50 proc. oddanych głosów plus jeden. Pod tym względem głosowanie zakończyło się sukcesem. Jednak frekwencja była równocześnie rekordowo niska.

A zwyciężczynią jest...

Numer 114 - 24.01.2012
Pierwsze miejsce w rankingu 100 najbardziej wpływowych kobiet Federacji Rosyjskiej zajęła polityk Walentina Matwijenko. W pierwszej dziesiątce znalazła się gimnastyczka Alina Kabajewa, o której mówi się, że ma romans z Władimirem Putinem. Matwijenko ma za sobą burzliwą karierę polityczną.

Turcy protestowali na ulicach Paryża

Numer 114 - 24.01.2012
Francuski Senat głosował wczoraj nad ustawą, przyjętą pod koniec grudnia przez izbę niższą parlamentu, uznającą negowanie ludobójstwa Ormian za przestępstwo. Wszystko wskazywało na to, że senatorzy przyjmą kontrowersyjny dokument, który wywołał wściekłość tureckich władz. W sobotę ponad 20 tys. Turków protestowało w Paryżu przeciwko ustawie.

-->