Świat

Konserwatysta faworytem

Numer 113 - 23.01.2012
Wczoraj w Finlandii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W wyścigu wzięło udział ośmiu kandydatów. Liderem sondaży jest 63-letni Sauli Niinistoe, przedstawiciel współrządzącej Finlandią konserwatywnej partii Koalicja Narodowa. Za Niinistoe uplasowali się kandydat Zielonej Unii Pekka Haavisto oraz opozycyjnego wobec rządu Centrum Finlandii Paavo Vaeyrynen.

W Kano islamiści zabili 162 osoby

Numer 113 - 23.01.2012
Co najmniej dziewięć osób zginęło, a dwanaście zostało rannych w nocy z soboty na niedzielę w wyniku ataku muzułmanów na chrześcijan w prowincji Bauchi na północy Nigerii. Do ataku doszło w mieście Tafawa Balewa. Chrześcijan zamordowali muzułmanie z plemion Hausa i Fulani.

Jesteśmy gotowi do rozmów o konkretach

Numer 113 - 23.01.2012
Proszę sobie wyobrazić, że od czasu, kiedy zostałem premierem, parlament węgierski przyjął 365 ustaw, nową konstytucję i ponad 12 ustaw konstytucyjnych o podstawowym znaczeniu. Prowadziliśmy również w tym czasie prezydencję unijną. Takie tempo narusza wiele interesów – gospodarczych i ideologicznych.

Dziękujemy ci, Polsko!

Numer 113 - 23.01.2012
Co najmniej 500 tys. osób wzięło w sobotę udział w wiecu poparcia dla prawicowego rządu premiera Viktora Orbána w Budapeszcie – podało węgierskie MSW. Manifestanci z flagami narodowymi, świecami i pochodniami przeszli od pl. Bohaterów pod budynek parlamentu Węgier. Wielu z nich przyjechało autokarami aż z Rumunii i Słowacji.

Bo stawia je w złym świetle

Numer 112 - 21.01.2012
Niemieckie ministerstwo sprawiedliwości zwróciło się do Komisji Petycji PE o usunięcie z jej stron internetowych krytycznego raportu roboczego o niemieckich urzędach ds. młodzieży (Jugendamtach). Raport powstał, gdy komisją kierował europoseł Marcin Libicki. Na początku stycznia wiceminister sprawiedliwości Max Stadler wysłał do szefowej Komisji Petycji PE Erminii Mazzoni list w tej sprawie.

Policja wydzwoniła 42 tys. euro

Numer 112 - 21.01.2012
Londyńska policja w ciągu ostatnich dwóch lat wygenerowała koszt 42 tys. euro za połączenia telefoniczne z zegarynką. Skandal z horrendalną kwotą za korzystanie z zegarynki wyszedł na jaw w środę. Rzecznik policji zarzekał się, że stara się ciąć koszty, ale jak zaznaczył „istnieją oczywiste powody, by korzystać z usług informacji telefonicznej”.

Sikorski: To krok w dobrym kierunku

Numer 112 - 21.01.2012
Państwa spoza strefy euro, które podpiszą pakt fiskalny oraz zadeklarują gotowość do wprowadzenia go w życie, będą mogły uczestniczyć co najmniej raz do roku w szczytach euro – głosi najnowsza wersja międzyrządowej umowy, uzgodnionej na grudniowym szczycie unijnym w Brukseli.

Rosja: ponad pół miliona zarażonych HIV

Numer 112 - 21.01.2012
Liczba nosicieli wirusa HIV w Rosji rośnie co roku o 50 tys. osób. Ponad 80 proc. zarażonych to ludzie młodzi. Większość z nich nie przekroczyła 40. roku życia. Dane o pogarszającej się sytuacji przedstawił jeden z raportów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z dokumentu wynika, że liczba nosicieli wirusa w Rosji przekroczyła 630 tys. osób.

Prezydent Wulff o miejscu niemieckiej hańby

Numer 112 - 21.01.2012
Prezydent Niemiec Christian Wulff wygłosił mowę z okazji 70. rocznicy konferencji w Wannsee. Willę, w której kilkadziesiąt lat temu niemieccy oficerowie zaplanowali zagładę Żydów, nazwał miejscem niemieckiej hańby. Wczoraj Christian Wulff i izraelski polityk z partii Likud Yossi Peled wspólnie wzięli udział w obchodach 70. rocznicy konferencji w Wannsee.

Wielka demonstracja antyrządowa w stolicy

Numer 111 - 20.01.2012
Wczoraj na czas zaplanowanej manifestacji antyrządowej policja zamknęła odcinek między Łukiem Triumfalnym a pl. Wiktorii w Bukareszcie. Według danych organizatorów protestu ulicami rumuńskiej stolicy przeszło 10 tys. demonstrantów niezadowolonych z rządów premiera Emila Boca.

-->