Świat

Merkel: Wyjdziemy z tego kryzysu

Numer 117 - 27.01.2012
W Davos starły się dwie koncepcje ratowania europejskiej gospodarki reprezentowane przez dwie najbardziej wpływowe Europejki – Angelę Merkel i Christine Lagarde. Kanclerz zdystansowała się od planów Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakładających m.in. zwiększenie finansowego udziału bogatych państw strefy euro w ratowaniu krajów objętych kryzysem.

Niedofinansowana Bundeswehra

Numer 117 - 27.01.2012
Z najnowszego raportu pełnomocnika Bundestagu do spraw armii Helmuta Koenigshausa wynika, że niemiecka armia jest źle wyposażona, zdemoralizowana, a wielu dowódców nie ma odpowiednich kwalifikacji. Ponadto armii coraz bardziej doskwiera brak opieki psychologów.

Możliwy podział kraju

Numer 117 - 27.01.2012
Reżim w Damaszku przenosi sprzęt wojskowy na tereny u wybrzeża Morza Śródziemnego na zachodzie kraju, bo chce utworzyć tam samodzielną republikę alawitów – twierdzi w wywiadzie z francuskim dziennikiem „Le Figaro” były wiceprezydent Syrii Abdul Halim Chaddam.

Rosja lokuje rakiety

Numer 117 - 27.01.2012
W drugiej połowie 2012 r. w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim planuje się rozmieszczenie rakiet Iskander – podały w czwartek „Rossijskaja Gazieta” i „Niezawisimaja Gazieta”.

Opozycyjne klocki Lego

Numer 117 - 27.01.2012
Policja z Barnaułu (Kraj Ałtajski) prosi prokuraturę, by znalazła paragraf na klocki Lego i zabawki z jajek niespodzianek. Miejscowe władze kategorycznie zabraniają przeprowadzania opozycyjnych mityngów. W grudniu w Barnaule odbyły się więc nielegalne marsze. By nie ryzykować starć z policją, w styczniu organizatorzy demonstracji postanowili zmienić formę protestu.

Rosja znów grozi

Numer 118 - 28.01.2012
NATO ostrzega, że Rosja nie ma po co jechać na majowy szczyt do Chicago. W odpowiedzi Moskwa znów grozi rozmieszczeniem rakiet w obwodzie kaliningradzkim. Powodem zadrażnień jest jak zwykle obrona antyrakietowa.

Islam zamiast demokracji

Numer 116 - 26.01.2012
Egipcjanie obchodzili wczoraj pierwszą rocznicę rewolty, która doprowadziła do upadku reżimu Hosniego Mubaraka. Tysiące osób zgromadziły się na pl. Tahrir w Kairze. Po jednej stronie stanęli liberalni działacze demokratyczni, po drugiej zaś islamiści, ukazując głęboki podział w egipskim społeczeństwie.

Wojna za kratami

Numer 116 - 26.01.2012
1090 więźniów w Kirgizji zaszyło sobie usta. Dzień wcześniej szef tamtejszego więziennictwa powiedział, że prowadzący głodówkę więźniowie po kryjomu podjadają. Od ponad tygodnia w więzieniach Kirgizji trwa walka ze służbą więzienną. Za kratami bandycka subkultura starła się ze skorumpowanym państwem.

Wkurzone słoneczko

Numer 116 - 26.01.2012
NASA informuje, że w poniedziałek doszło do najpotężniejszej w ostatnich latach eksplozji na Słońcu. Wybuch zaobserwował satelita SOHO. Światło słoneczne dociera do naszej planety w ciągu 8 min, wolno poruszające się cząstki materii słonecznej natomiast pokonują tę odległość w ciągu kilkudziesięciu godzin. Dzięki temu można się przygotować na nieprzyjemne efekty tego zjawiska.

Początek kampanii wyborczej Obamy

Numer 116 - 26.01.2012
Prezydent USA Barack Obama użył orędzia o stanie państwa do rozpoczęcia swojej kampanii wyborczej. Obama w walce o ponowny wybór chce się przedstawić jako obrońca pracujących Amerykanów, których przeciwstawia małej bogatej elicie.

-->