Świat

Belgrad dementuje

Numer 118 - 28.01.2012
Rząd Serbii zaprzeczył informacji, jakoby Belgrad i Prisztina miały wspólnie występować na międzynarodowych konferencjach.

Skandal w Egipcie

Numer 118 - 28.01.2012
Syn Raya LaHooda, amerykańskiego sekretarza transportu, oraz pięciu innych pracowników amerykańskich organizacji pozarządowych zostali zatrzymani w Egipcie. Według Departamentu Stanu kilku obywateli USA zostało objętych zakazem opuszczania Egiptu w związku z dochodzeniami dotyczącymi organizacji pozarządowych.

Za zamkniętymi drzwiami

Numer 118 - 28.01.2012
Rada Bezpieczeństwa ONZ ma debatować za zamkniętymi drzwiami na temat podjęcia kroków dotyczących sytuacji w Syrii. Prawdopodobne jest rozważenie poparcia dla wcześniejszego apelu Ligi Arabskiej, w którym wzywano prezydenta Baszara al-Assada do ustąpienia. Projekt rezolucji ma być głosowany w poniedziałek.

Zagłosuję przeciwko ACTA

Numer 117 - 27.01.2012
Przyjęcie ustaw, które zmiękczyłyby ACTA, jest niemożliwe. Umowa wyraźnie zobowiązuje dostawców internetu do współpracy z władzami – z ANDREIEM KOROBEINIKIEM, parlamentarzystą z Estońskiej Partii Reform, założycielem estońskiego Facebooka i portalu Rate.ee, rozmawia OLGA ALEHNO. Dlaczego Estonia nie podpisała umowy ACTA?

Aresztowano głównego winowajcę

Numer 117 - 27.01.2012
Francuska policja zatrzymała Jeana-Claude’a Masa, byłego właściciela firmy produkującej wadliwe implanty wykorzystywane w operacjach powiększania bądź rekonstrukcji piersi. Zatrzymany na południu Francji były szef firmy produkującej implanty przyznał, że celowo zamiast silikonu medycznego używał do produkcji implantów żelu własnej produkcji, ponieważ „był tańszy”.

Merkel: Wyjdziemy z tego kryzysu

Numer 117 - 27.01.2012
W Davos starły się dwie koncepcje ratowania europejskiej gospodarki reprezentowane przez dwie najbardziej wpływowe Europejki – Angelę Merkel i Christine Lagarde. Kanclerz zdystansowała się od planów Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakładających m.in. zwiększenie finansowego udziału bogatych państw strefy euro w ratowaniu krajów objętych kryzysem.

Niedofinansowana Bundeswehra

Numer 117 - 27.01.2012
Z najnowszego raportu pełnomocnika Bundestagu do spraw armii Helmuta Koenigshausa wynika, że niemiecka armia jest źle wyposażona, zdemoralizowana, a wielu dowódców nie ma odpowiednich kwalifikacji. Ponadto armii coraz bardziej doskwiera brak opieki psychologów.

Możliwy podział kraju

Numer 117 - 27.01.2012
Reżim w Damaszku przenosi sprzęt wojskowy na tereny u wybrzeża Morza Śródziemnego na zachodzie kraju, bo chce utworzyć tam samodzielną republikę alawitów – twierdzi w wywiadzie z francuskim dziennikiem „Le Figaro” były wiceprezydent Syrii Abdul Halim Chaddam.

Rosja lokuje rakiety

Numer 117 - 27.01.2012
W drugiej połowie 2012 r. w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim planuje się rozmieszczenie rakiet Iskander – podały w czwartek „Rossijskaja Gazieta” i „Niezawisimaja Gazieta”.

Opozycyjne klocki Lego

Numer 117 - 27.01.2012
Policja z Barnaułu (Kraj Ałtajski) prosi prokuraturę, by znalazła paragraf na klocki Lego i zabawki z jajek niespodzianek. Miejscowe władze kategorycznie zabraniają przeprowadzania opozycyjnych mityngów. W grudniu w Barnaule odbyły się więc nielegalne marsze. By nie ryzykować starć z policją, w styczniu organizatorzy demonstracji postanowili zmienić formę protestu.