Świat

Koniec resetu

Numer 47 - 03.11.2011
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł Zachód, że Moskwa odpowie posunięciem wojskowo-technicznym na budowę tarczy antyrakietowej w Europie. Republikanie krytykują prezydenta USA Baracka Obamę za jego politykę resetu wobec Kremla.

Drogie członkostwo Palestyny

Numer 47 - 03.11.2011
Izrael, Kanada oraz USA zawiesiły płacenie milionowych składek do UNESCO. Jest to reakcja na przyjęcie 31 października br. Palestyny jako nowego członka tej organizacji. Sankcje mogą uszczuplić dochody UNESCO nawet o 80 mln dol.

Islamskie zlecenie

Numer 47 - 03.11.2011
Niemieccy architekci wygrali konkurs na budowę meczetu w Algierii. Po Mekce i Medynie przyszedł czas na meczet w Algierze. Jak powiadomiło biuro architektoniczne KSP Engel z Frankfurtu, we wtorek wmurowano kamień węgielny pod Djamaa el Djazair, czyli Wielki Meczet Algieru. W projekcie przewidziano salę modlitw, która pomieści 37 tys. osób.

Podpalono im redakcję

Numer 47 - 03.11.2011
Nieznani sprawcy zdewastowali w nocy z wtorku na środę siedzibę tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”, który szykował się do wydania specjalnego numeru kpiącego z islamu. – To pierwszy taki atak na gazetę w historii kraju. Skorzysta na tym skrajna prawica – mówi „Codziennej” francuski politolog Bruno Cautrès.

Bo była opętana

Numer 47 - 03.11.2011
26-letnia dziewczyna została zamęczona na śmierć przez własnych rodziców. Odprawiali nad nią egzorcyzmy. Rodzice dziewczyny stanęli przed sądem okręgowym w Woroneżu. Oboje nie przyznają się do zamordowania córki. Zgodnie utrzymują, że jedynie chcieli jej pomóc.

Upadek komunizmu nie zmienił mentalności ludzi

Numer 47 - 03.11.2011
We wczorajszym wydaniu „Codzienna” pisała o niemieckim raporcie, dotyczącym zapaści demograficznej w Rosji. Dziś wyniki badań komentuje jeden z autorów publikacji, Stephan Sievert, pracownik naukowy berlińskiego Instytutu Ludności i Rozwoju.

Pan życia i śmierci skazany

Numer 48 - 04.11.2011
Nowojorska ława przysięgłych uznała za winnego rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta. Teraz sędzia zdecyduje, czy biznesmen od „brudnych diamentów” i kałasznikowów dostanie 25 lat, czy dożywocie. Gdyby But nie istniał, pisarze kryminałów na pewno by go wymyślili – napisał tygodnik „The Economist”. A jednak istnieje. W filmie z 2005 r. „Pan życia i śmierci” zagrał go Nicolas Cage.

Homozwiązki w kościołach

Numer 48 - 04.11.2011
Lynne Featherstone, brytyjska minister ds. równouprawnienia, zapowiedziała, że z końcem bieżącego roku osoby homoseksualne będą mogły zawierać związki cywilne w… kościołach. Nowe kontrowersyjne przepisy dotyczące zawierania związków cywilnych zezwalają na homośluby w kościołach.

Amerykanie i Brytyjczycy szykują się do wojny?

Numer 48 - 04.11.2011
Iran buduje i testuje broń atomową mimo sankcji ONZ – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), który ma się ukazać 17 listopada. Brytyjskie media twierdzą, że Londyn przystąpił już do opracowania planów na wypadek, gdyby miało dojść do prewencyjnego ataku na Iran.

Putin zdradzał i bił żonę

Numer 48 - 04.11.2011
Niemiecka prasa ujawnia materiały z archiwum niemieckiego wywiadu BND, z których wynika, że Władimir Putin zdradzał i bił swoją żonę Ludmiłę w czasach, kiedy jako pułkownik KGB stacjonował w Niemczech Wschodnich.


-->