Świat

Rozwód w jeden dzień

Numer 17 - 28.09.2011
Niemieccy Zieloni żądają wprowadzenia cywilnych paktów solidarności na wzór francuski. Chodzi o pseudomałżeństwa, które łatwo zawrzeć i jeszcze łatwiej rozwiązać. Propozycja przeszczepienia na grunt niemiecki paktów cywilnych wyszła od Zielonych z Hamburga. Zdaniem członków tej partii coraz więcej par wspólnie wychowujących dzieci boi się wstąpić w związek małżeński.

Korei Północnej grozi głód

Numer 17 - 28.09.2011
Organizacje charytatywne zaapelowały wczoraj do Stanów Zjednoczonych, by wznowiły pomoc humanitarną dla Korei Północnej. Ich zdaniem krajowi grozi klęska głodu podobna do tej, która w latach 90. zabiła ponad 2 mln osób.

Dziewczynie się poszczęściło

Numer 17 - 28.09.2011
Seksafera z udziałem 74-letniego premiera Włoch Silvio Berlusconiego ma nową odsłonę. Włoska prokuratura opublikowała listę nazwisk i imion 32 młodych kobiet, które brały udział w orgii bunga-bunga. Wśród nich znalazła się 24-letnia lwowianka Marianna Yushchak.

Żony za nich pracują

Numer 17 - 28.09.2011
Brytyjska konserwatystka lady Shreela Flather wywołała niedawno rasistowski skandal w programie radiowym BBC. Znana z odważnych komentarzy Flather stwierdziła, że nigeryjscy poligamiści mają po kilka żon, bo są leniwi. – Mają cztery żony: jedna pracuje na roli, druga niańczy dzieci, trzecia dba o męża, a czwarta o dom. To fakty. Dlaczego miałabym kłamać? – powiedziała Flather.

Konstruktor może nie przeżyć

Numer 17 - 28.09.2011
Rosyjska armia przestała zaopatrywać się w najsłynniejszą broń na świecie, automat Kałasznikowa, uważając go za przestarzały. Nikt nie śmie powiedzieć o tym konstruktorowi, bojąc się, że tego nie przeżyje. Michaił Kałasznikow ma prawie 92 lata – tłumaczą wystraszeni urzędnicy koncernu Iżmasz, produkującego broń. – Nikt nie chce mu powiedzieć, bo może tego nie przeżyć.

ŁAPÓWKI DLA FRANCUSKICH POLITYKÓW

Numer 18 - 29.09.2011
Jean Eyeghe Ndong, szef rządu Gabonu w latach 2006–2009, wyjawił w wywiadzie dla francuskiej rozgłośni RFI, że przekazywanie walizek z pieniędzmi było „normalną praktyką między prezydentem Gabonu Omarem Bongo i niektórymi francuskimi politykami”.

PORAŻKA POLITYKI WSCHODNIEJ

Numer 18 - 29.09.2011
Rusza szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. To miał być hit polskiej prezydencji w UE. Ale już wiadomo, że wyniki spotkania rozczarują. To klęska prezydencji.

Po ośmiu latach lewica odda władzę

Numer 18 - 29.09.2011
Premier Hiszpanii José Luis Zapatero rozwiązał w poniedziałek parlament – w przygotowaniu do przyśpieszonych wyborów, które mają się odbyć 20 listopada. Prawdopodobnie zakończą się one klęską jego Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), która rządziła krajem przez ostatnie osiem lat. Na to w każdym razie wskazują sondaże. W nich PSOE ma ok. 30 proc.

Zagrożone diabły

Numer 18 - 29.09.2011
Żyjące na Tasmanii u wybrzeży Australii diabły tasmańskie zapadają na tajemniczą chorobę i masowo wymierają. Od 1997 r. 50 proc. populacji padło na skutek raka pyska. W niektórych rejonach Australii nawet 90 proc. Naukowcy od lat zastanawiają się nad metodą powstrzymania epidemii, ratunek upatrują m.in. w mikrobiologii. Diabły tasmańskie zareagowały na epidemię w dość zaskakujący sposób.

Gra losem Tymoszenko

Numer 18 - 29.09.2011
Siedmiu lat więzienia dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko zażądała ukraińska prokuratura. Obecne władze oskarżają liderkę opozycji o przekroczenie uprawnień przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r. Prokurator chce również na trzy lata pozbawić Tymoszenko prawa zajmowania „określonego stanowiska”. Jednak godzinę po posiedzeniu sądu ws.


-->