Świat

Stan wojenny był błędem

Numer 81 - 14.12.2011
Prof. Richard Pipes, doradca Ronalda Reagana, uważa, że gdyby nie stan wojenny, to Polska otrzymałaby od USA pomoc gospodarczą. Ujawnione wczoraj dokumenty NATO dowodzą, że nie było koncentracji wojsk sowieckich wokół Polski na jesieni i zimą 1981 r. Kiedy w grudniu 1980 r. przesiadałem się na lotnisku w Zurychu, kupiłem numer „Newsweeka” z planem sowieckiej interwencji na Polskę.

Strzelał do przechodniów

Numer 81 - 14.12.2011
Co najmniej 4 osoby zginęły, 75 zostało rannych, w tym 7 ciężko, podczas strzelaniny, do której doszło wczoraj w centrum Liège. 29-letni Nordine Amrani, pochodzący z Maroka spawacz, strzelał z kałasznikowa w kierunku przystanku autobusowego i rzucał w przechodniów granatami. Trzy osoby zginęły od kul. Amrani popełnił samobójstwo.

Zamiast studiować Koran

Numer 81 - 14.12.2011
Policja uwolniła 54 uczniów medresy, czyli szkoły koranicznej, w pakistańskim Karaczi. Mężczyźni byli skuci łańcuchami, bici i głodzeni. Po ukończeniu szkoły mieli trafić do obozów szkoleniowych afgańskich talibów. Uwolnieni mają od 12 do 50 lat. Większość z nich trafiła do medresy, by leczyć się z uzależnienia od narkotyków i stać się „lepszymi muzułmanami”.

Wszystko rozstrzygnie się wiosną

Numer 81 - 14.12.2011
Myślę, że protesty w Rosji nie ustaną. Wręcz przeciwnie, będą coraz bardziej zdecydowane, a wiosną dojdzie do długo wyczekiwanej konfrontacji sił – twierdzi w rozmowie z Olgą Alehno jeden z najsłynniejszych rosyjskich dysydentów Władimir Bukowski.

Ma startować i przegrać

Numer 81 - 14.12.2011
Michaił Prochorow, dobry znajomy Władimira Putina, postanowił kandydować na urząd prezydenta Rosji. Prochorow znany jest ze swojego wzrostu (2,05 m), impulsywności, miliardów, które posiada, i zamiłowania do sportu. Pochodzi z nomenklaturowej moskiewskiej rodziny. Jego ojciec był szefem wydziału kontaktów zagranicznych radzieckiego ministerstwa sportu.

Oszczędzą 14 mld dol.

Numer 81 - 14.12.2011
Tuż po szczycie klimatycznym w Durbanie rząd Kanady podał oficjalnie do wiadomości, że rezygnuje z protokołu z Kioto. Za tą niespodziewaną decyzją stoją duże pieniądze. Postanowienia protokołu z Kioto należą dla Kanady do przeszłości – wyjaśniał minister ochrony środowiska Peter Kent. Zdaniem ekspertów kanadyjski rząd wybrał dogodny moment na zerwanie porozumienia.

Za darmo i na życzenie

Numer 82 - 15.12.2011
Brytyjska prasa, jak co roku, alarmuje, że mieszkanki Wysp sporo piją i lubią się zabawić na przyjęciach organizowanych podczas okresu świątecznego. Wiele kobiet zachodzi podczas tych imprez w niechcianą ciążę. Państwo wpadło na pomysł, by w ramach polityki planowania rodziny rozdawać w tym czasie za darmo pigułki wczesnoporonne. Brytyjscy katolicy są oburzeni.

Sikorski w Moskwie

Numer 82 - 15.12.2011
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow podpisali w Moskwie umowę o małym ruchu granicznym między naszymi krajami.

Nie przynoście czekolady

Numer 82 - 15.12.2011
Inicjator ostatnich protestów w Rosji i jej najsłynniejszy bloger Aleksiej Nawalny prosi, by już nie przynosić mu do aresztu czekolady. W celi ma jej ponad siedem kilogramów oraz mnóstwo innych rzeczy. Z prezentami do moskiewskiego aresztu przychodzą rzesze nieznajomych, próbując wesprzeć Nawalnego.

PREMIER SOMALII: U NAS NIE MA GŁODU

Numer 82 - 15.12.2011
Premier Somalii Abdiweli Mohammed Ali oskarżył organizacje charytatywne o to, że wyolbrzymiają klęskę głodu w państwach Rogu Afryki, by „zebrać więcej pieniędzy od darczyńców”. ONZ ogłosiła, że ponad 250 tys. mieszkańców Somalii cierpi głód. –To kłamstwo – twierdzi Ali.