Świat

Prezydent obiecuje, ludzie wiedzą swoje

Numer 94 - 30.12.2011
Chrześcijanie w Nigerii nie wierzą, że rząd zapewni im ochronę przed islamskimi fundamentalistami. Mimo obietnic prezydenta Goodlucka Jonathana władze nie robią nic, by wesprzeć prześladowanych. Po serii zamachów bombowych na kościoły ludzie boją się o swoje życie, a eksperci prognozują eskalację konfliktu.

Chłód ze Wschodu

Numer 94 - 30.12.2011
Jeszcze prezydent Miedwiediew nie wyprowadził się z Kremla, a rosyjscy urzędnicy zaczynają zwijać transparenty z jego głównym hasłem: resetu w stosunkach z USA. Moskiewscy eksperci uważają, że zmiana polityki Kremla została spowodowana początkiem kampanii prezydenckiej Władimira Putina.

Zarażają nas rakiem!

Numer 94 - 30.12.2011
Prezydent Wenezueli Hugo Chávez oskarżył Stany Zjednoczone o celowe zarażanie rakiem przywódców Ameryki Południowej. Chávez oświadczył, że USA „udało się wypracować metodę celowego zarażania ludzi rakiem”. – Jednak o tych technologiach świat dowie się nie wcześniej niż za 50 lat – uważa polityk.

Zginęło 35 Kurdów

Numer 94 - 30.12.2011
Co najmniej 35 osób zginęło w ataku tureckiego lotnictwa na granicy Turcji z Irakiem. Niewykluczone, że przemytników wzięto za kurdyjskich separatystów. Władze tureckie oświadczyły, że atak nastąpił po ostrzeżeniach o planach ataku terrorystów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) na tureckie bazy oraz po wykryciu przez bezzałogowe samoloty większej grupy osób przekraczających granicę.

Podatek od renty

Numer 92 - 28.12.2011
Wdowa po byłym pracowniku przymusowym otrzymała list od niemieckiego ministerstwa finansów z wezwaniem do zapłaty zaległych podatków za rentę, którą w latach 2005–2010 otrzymała od władz w Berlinie – donosi belgijski dziennik „Het Nieuwsblad”. Owa renta to odszkodowanie za lata, które jej mąż przepracował w czasie II wojny światowej pod przymusem w niemieckim przemyśle zbrojeniowym.

Zamieszki w Izraelu

Numer 92 - 28.12.2011
W niedzielę i poniedziałek w mieście Bet-Szemesz, niedaleko Jerozolimy, doszło do ostrych starć między policją a miejscową społecznością ultraortodoksyjnych chasydów. Zarzewiem konfliktu był spór między społecznością ultraortodoksyjną haredim a ludnością laicką. Chodziło o segregację płciową i nakaz skromniejszych ubiorów dla kobiet.

Walizka z niespodzianką

Numer 92 - 28.12.2011
Obywatel Czech został aresztowany w Argentynie podczas próby przemycenia przez granicę egzotycznych zwierząt. W jego walizce policja znalazła ponad 200 gadów i mięczaków - pisze „La Segunda”. Człowiek, który przedstawił się jako Karel Abelovski, miał lecieć

Krajobraz po tragedii

Numer 92 - 28.12.2011
Blisko 200 kolejnych ciał ofiar tajfunu znaleziono w wodach południowej części wyspy Mindanao. Urzędnicy mówią, że brakuje precyzyjnych danych o liczbie zaginionych. Poszukiwania będą kontynuowane. Tajfun „Washi” przeszedł przez południowe Filipiny między 16 i 18 grudnia, niszcząc nadmorskie miasta Cagayan de Oro i Iligan.

Ogólnonarodowa psychoterapia

Numer 92 - 28.12.2011
Głównym naszym celem powinna być ogólnonarodowa psychoterapia, by wpoić obywatelom pewność jutrzejszego dnia – powiedział Władimir Putin na posiedzeniu Rady Państwa. W Rosji powiało grozą: czyżby premier chciał wszystkich rodaków posłać do domu wariatów?

Płakałem ostatni raz

Numer 92 - 28.12.2011
Po serii zamachów, do których doszło w niedzielę w nigeryjskim mieście Mandalla, nie ustają ataki na miejscowych katolików. Przerażeni ludzie uciekają z całym dobytkiem z zagrożonego przez islamistów regionu. Setki nigeryjskich katolików w popłochu opuszczają swoje domy. Po niedzielnej masakrze w kościele św. Teresy w Mandalli doszło do wielu innych ataków na społeczność katolicką.