Świat

Porażka szczytu UE–Ukraina

Numer 87 - 21.12.2011
Na szczycie w Kijowie nie doszło do podpisania umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą. Według przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya Bruksela nie godzi się na wykorzystywanie sądownictwa do celów politycznych, czego „najbardziej rażącym przykładem jest proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko”.

Rosyjskie władze zapłacą ofiarom

Numer 87 - 21.12.2011
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu nakazał Rosji wypłacenie 1,3 mln euro odszkodowania ofiarom zamachu terrorystycznego na moskiewski teatr na Dubrowce w październiku 2002 r. Zginęło wówczas co najmniej 130 osób, w tym 10 dzieci.

Liechtenstein w Schengen

Numer 87 - 21.12.2011
Księstwo Liechtenstein jest 26. państwem, które dołączyło do strefy Schengen. Zdaniem ministra spraw wewnętrznych księstwa Hugona Quaderera przystąpienie przez Liechtenstein do strefy Schengen wzmocni bezpieczeństwo kraju. Na granicy ze Szwajcarią zdemontowano już kamery, które monitorowały ruch przygraniczny. Szwajcaria od 2008 r. należy do układu z Schengen, z Liechtensteinem od 1923 r.

Cenzura ustawy medialnej

Numer 87 - 21.12.2011
Sąd Konstytucyjny Republiki Węgierskiej zakwestionował zgodność ustawy medialnej z konstytucją. Sędziowie wykreślili fragment dokumentu dotyczący uprawnienia państwowego zarządu mediów NMHH do interweniowania przeciwko drukowanym środkom masowego przekazu „w razie naruszenia przez nie praw człowieka, ludzkiej godności lub sfery prywatnej”.

Brakuje wszystkiego

Numer 87 - 21.12.2011
W wyniku tropikalnych burz i powodzi na filipińskiej wyspie Mindanao zginęło już 957 osób. Do tragedii doszło w nocy z soboty na niedzielę. Deszcz padał bez przerwy przez 12 godz. Setki mieszkańców wyspy uznaje się za zaginionych. Ludzie nie mają domów, wody pitnej, suchych ubrań, jedzenia. Służby ratowniczo-sanitarne nie nadążają z udzielaniem pomocy. Zmarli są chowani w masowych grobach.

Turcja grozi Francji

Numer 88 - 22.12.2011
Izba niższa francuskiego parlamentu, Zgromadzenie Narodowe, będzie głosowała dziś nad ustawą uznającą negację ludobójstwa Ormian za przestępstwo. Turcja jest oburzona i grozi Francji odwetem. Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona, Ankara chce zamrozić relacje dyplomatyczne i handlowe z Paryżem.

Żądają wyjścia z UE

Numer 88 - 22.12.2011
Ponad 9. tys. Austriaków złożyło podpis pod petycją z żądaniem uchwały o wyjściu z Unii Europejskiej. Dokument został złożony we wtorek w ministerstwie spraw wewnętrznych. Autorzy petycji zarzucają Unii Europejskiej dyktaturę. Ich zdaniem unijne struktury nie są wystarczająco demokratyczne, a cała UE zmierza w kierunku państwa federalnego.

320 zamordowanych

Numer 88 - 22.12.2011
We wtorek organizacje praw człowieka poinformowały o setkach zamordowanych w Syrii. Oddziały prezydenta Baszara al-Assada urządziły krwawą rzeźnię w prowincji Idlib. Wśród ofiar było 227 dezerterów z syryjskiej armii. W poniedziałek prezydent Assad po długich negocjacjach wydał zgodę na obecność w Syrii zagranicznych obserwatorów.

Kulisy konfliktu

Numer 88 - 22.12.2011
Polscy żołnierze zabici wczoraj przez talibów należeli do grupy, której zadaniem jest wspieranie odbudowy Afganistanu. Wysłaliśmy do tego kraju nasze oddziały dekadę temu, w marcu 2002 r. Są one częścią natowskiej koalicji, która próbuje zaprowadzić porządek w państwie po obaleniu reżimu talibów.

Toksyczny silikon

Numer 88 - 22.12.2011
Francuskie ministerstwo zdrowia wydało komunikat zalecający 30 tys. francuskich kobiet usunięcie groźnych dla ich zdrowia implantów silikonowych. Chodzi o implanty produkcji francuskiej firmy Poly Implant Prothese (PIP), która do 2010 r. uchodziła za jednego ze światowych liderów produkcji silikonowych implantów.