Świat

ong Il: Opowieści niesamowite

Numer 89 - 23.12.2011
Kontrolował pogodę, napisał ponad 1,5 tys. książek i zaczął mówić osiem tygodni po swoich narodzinach. Po śmierci północnokoreańskiego tyrana zachodnie media nie ustają w wyciąganiu kuriozalnych „faktów” z jego biografii. Jak głosi oficjalna biografia Kim Dzong Ila, kiedy się urodził, na niebie pojawiła się podwójna tęcza, a ptaki śpiewały ludzkim głosem.

Krwawe zamachy w Syrii

Numer 90 - 24.12.2011
Ponad 40 osób zginęło, a ok. 100 zostało rannych w piątek w dwóch samobójczych zamachach bombowych na obiekty sił bezpieczeństwa w stolicy Damaszku, Syrii. Do eksplozji doszło w piątek nad ranem w Kfar Suseh, jednej ze wschodnich dzielnic syryjskiej stolicy. Zamachowiec samobójca usiłował wjechać samochodem wypełnionym środkami wybuchowymi w główny gmach cywilnych służb bezpieczeństwa.

Uwolnijcie chrześcijan z obozów!

Numer 90 - 24.12.2011
Po śmierci tyrana Kim Dzong Ila organizacja Christian Solidarity Worldwide (CSW) apeluje do nowych władz o uwolnienie więźniów. Szacuje się, że w północnokoreańskich łagrach przebywa ponad 200 tys. osób, w tym 50 tys. chrześcijan.

Świat pożegnał Václava Havla

Numer 90 - 24.12.2011
Wczoraj w Pradze odbyły się uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Czech Václava Havla. Po ceremonii w praskiej katedrze św. Wita trumna z ciałem polityka została przewieziona do krematorium w praskiej dzielnicy Strašnice. Mszę żałobną w intencji zmarłego odprawili hierarchowie kościelni z Czech i Słowacji.

Radość Bożego Narodzenia

Numer 90 - 24.12.2011
Ojciec Święty Benedykt XVI w swoich przemówieniach przed świętami wskazuje, że u podstaw kryzysu w Europie leży „brak siły motywującej, zdolnej nakłonić jednostkę i wielkie grupy społeczne do wyrzeczeń i ofiary”. Siły potrzebne do solidarności i odpowiedzialności za ubogich i cierpiących może dać tylko płynąca z wiary pewność, że Bóg nas kocha.

Rosja: SMS nadziei

Numer 90 - 24.12.2011
Żona lekarza, który zaginął bez wieści wraz z 35 osobami załogi zatopionej platformy wiertniczej na Morzu Ochockim, otrzymała dziwnego SMS-a z telefonu męża. Wiadomość od Nikołaja Swistunowa przyszła w czwartek około drugiej w nocy. W treści SMS-a były same cyfry i symbole. Wśród 17 ciał ofiar katastrofy nie było ciała lekarza. Bliscy mają nadzieję, że ocalał.

Moc truchleje

Numer 90 - 24.12.2011
Jest taka polska kolęda, a w niej następujące słowa: „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą”. Wszyscy znamy

Otwarcie albo chaos

Numer 87 - 21.12.2011
Po śmierci dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Ila Stany Zjednoczone, Chiny, Tajwan i Japonia obawiają się destabilizacji regionu. Ich zdaniem syn i następca zmarłego „drogiego przywódcy”, Kim Dzong Un, może chcieć zbudować wizerunek silnego lidera i zaatakuje Koreę Południową.

Porażka szczytu UE–Ukraina

Numer 87 - 21.12.2011
Na szczycie w Kijowie nie doszło do podpisania umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą. Według przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya Bruksela nie godzi się na wykorzystywanie sądownictwa do celów politycznych, czego „najbardziej rażącym przykładem jest proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko”.

Rosyjskie władze zapłacą ofiarom

Numer 87 - 21.12.2011
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu nakazał Rosji wypłacenie 1,3 mln euro odszkodowania ofiarom zamachu terrorystycznego na moskiewski teatr na Dubrowce w październiku 2002 r. Zginęło wówczas co najmniej 130 osób, w tym 10 dzieci.