Świat

Prezydent o partii rządzącej

Numer 86 - 20.12.2011
Dmitrij Miedwiediew postanowił zreformować rządzącą partię Jedna Rosja (JR), by „kandydat Władimir Putin dostojnie wygrał wybory” prezydenckie 4 marca. Wraz z rosnącymi w siłę protestami opozycji przed Kremlem zamajaczyło widmo przegranej. Miedwiediew próbuje więc zmusić zadowoloną z siebie partię rządzącą do większego wysiłku.

Kim Dzong Il nie żyje

Numer 86 - 20.12.2011
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il zmarł w sobotę na zawał serca. Miał 69 lat. Kim Dzong Il wybierał się z tzw. wizytą gospodarczą po kraju. Dostał zawału w jednym ze swoich luksusowych pociągów. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Phenianie 28 grudnia. Na czele konduktu żałobnego stanie Kim Dzong Un, następca i dziedzic Kim Dzong Ila.

Kim Dzong Un będzie zależny od klanu

Numer 86 - 20.12.2011
Kim Dzong Un ma niespełna 30 lat i brakuje mu doświadczenia. Jaką będzie prowadził politykę? To dziś trudno przewidzieć – mówi niemiecki ekspert ds. Korei z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie dr WERNER PFENNIG. Na początku będzie zależny od swojego klanu, wysokich rangą urzędników partyjnych i generałów. Będzie pełnił ograniczoną, symboliczną funkcję przywódcy.

Całun turyński autentyczny

Numer 87 - 21.12.2011
Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem badania laboratoryjne włoskich naukowców potwierdziły autentyczność Całunu Turyńskiego.Pierwszym człowiekiem, który podjął się badań Całunu Turyńskiego, był włoski adwokat Secondo Pi. Od tego czasu minęło już 118 lat, ale dyskusja o najsłynniejszym płótnie świata wciąż rozpala naukowców.

Matematycy nie przebaczają

Numer 87 - 21.12.2011
W Rosji trwa nieustający festiwal żartów z szefa Centralnej Komisji Wyborczej Władimira Czurowa i jego „cudów nad urną” w dniu wyborów parlamentarnych. Po wyborach prezydent Dmitrij Miedwiediew nazwał go czarodziejem.

Moskwa dziękuje Sikorskiemu

Numer 84 - 17.12.2011
Dzień po podpisaniu polsko-rosyjskiej umowy o małym ruchu granicznym z Kaliningradem rosyjski minister obrony oświadcza, że Polska zagraża Rosji. A w Kaliningradzie mogą się pojawić rakiety wycelowane w Polskę.

Pilnujcie swoich spraw

Numer 84 - 17.12.2011
W czasie wizyty w Brukseli prezydent Dmitrij Miedwiediew nakrzyczał na Parlament Europejski za to, że ten negatywnie ocenił ostatnie wybory w Rosji. Może sobie na to pozwolić – Rosja gotowa jest dać pieniądze na ratowanie UE. Miedwiediew zapytany o nieprawidłowości podczas wyborów odpowiedział: – Nie będę tego komentował. To nasze wybory i Parlament Europejski nie ma nic do tego.

Wojna na słowa między Paryżem a Londynem

Numer 84 - 17.12.2011
Minister finansów Francji François Baroin przypuścił wczoraj ostry atak na Londyn. Według niego Wielka Brytania jest „w trudnej sytuacji ekonomicznej” i dlatego „lepiej być dziś Francuzem niż Brytyjczykiem”. Wtórował mu szef Francuskiego Banku Centralnego Christian Noyer, który zaapelował do agencji ratingowych, by zamiast „gnębić” Paryż, obniżyły ocenę Londynowi.

STANY nie chcą płacić za Europę

Numer 84 - 17.12.2011
Christine Lagarde ostrzegała w czwartek w Waszyngtonie, że bez pomocy innych państw Unia Europejska nie wydobędzie się z zadłużenia. Stany Zjednoczone obawiają się jednak, że pośrednictwo Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ratowaniu Włoch i Hiszpanii narazi USA na straty.

Wszystkie chwyty dozwolone

Numer 84 - 17.12.2011
Papież Jan Paweł II zaakceptował stan wojenny. W tym duchu wypowiedział się w roku 1989 w rozmowie z Michaiłem Gorbaczowem. Nie jest to prawda – rewelacje autorki reportaży przygotowywanych dla TVN-u Ewy Ewart zdementował kardynał Stanisław Dziwisz. Trzeba być człowiekiem wyjątkowo cynicznym, dziennikarsko nierzetelnym, aby nie sprawdziwszy faktów, podać tę rewelację do publicznej wiadomości.