Świat

Chińczyk potrafi

Numer 85 - 19.12.2011
Ok. 20 tys. mieszkańców miejscowości Wukan w prowincji Guandon na południu Chin od kilku miesięcy protestuje przeciwko skorumpowanej władzy. Lokalna administracja chciała im odebrać ziemię pod budowę fabryk. W piątek mieszkańcy przepędzili wysłanników rządowej administracji. Rząd wstrzymał czasowo sprzedaż kolejnych gruntów.

Nie żyje Václav Havel

Numer 85 - 19.12.2011
Wczoraj w wieku 75 lat po długiej walce z chorobą zmarł były prezydent Czech Václav Havel. Wiadomość opublikował, powołując się na byłego rzecznika prasowego Havla Ladislava Špačka, dziennik internetowy Dnes. Václav Havel od dawna cierpiał na schorzenie układu oddechowego, miał też problemy z sercem. W 1996 r.

Prezydent ogłosił stan wyjątkowy

Numer 85 - 19.12.2011
Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew wprowadził stan wyjątkowy w mieście Żanaozen, w którym półroczny protest nafciarzy został krwawo stłumiony przez policję. Do protestów doszło przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, które mogą być częścią przygotowań do przekazania władzy przez 71-letniego prezydenta.

Cztery osoby nie żyją

Numer 85 - 19.12.2011
W niedzielę w wyniku zatonięcia pływającej platformy wiertniczej na Morzu Ochockim śmierć poniosły cztery osoby, 49 uważanych jest za zaginione. Do tragedii doszło po godz. 9, w odległości 200 km od Sachalinu. Na platformie wiertniczej Kolskaja znajdowało się 67 pracowników. W nocy z soboty na niedzielę platforma wpłynęła w rejon silnego sztormu. Do środka wdarła się woda.

Zapłacą za wszystko

Numer 85 - 19.12.2011
Od 2013 r. opłata za abonament radiowo-telewizyjny w Niemczech będzie obowiązywała wszystkie gospodarstwa domowe. Nawet te bez odbiorników RTV. Niemiecki abonament RTV ma już 60 lat i właśnie jest w fazie poważnych zmian. Od 2013 r. każde gospodarstwo domowe będzie musiało opłacać abonament. Z uiszczania opłaty nie zwolni obywateli nawet brak telewizora i radia.

Front premiera Camerona

Numer 83 - 16.12.2011
David Cameron szuka sojuszników wśród państw Unii Europejskiej. Adresatami jego starań są przede wszystkim te państwa, które jeszcze nie zdecydowały o poparciu dla postanowień ostatniego szczytu w Brukseli. Według dziennika „Independent” David Cameron szuka wsparcia u szefów rządów Irlandii i Szwecji.

Język niechciany i trudny

Numer 83 - 16.12.2011
Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden donosi, że w Europie drastycznie spada liczba uczniów chętnych do nauki języka niemieckiego. W Holandii jeszcze sześć lat temu niemieckiego uczyło się blisko 86 proc. młodzieży szkolnej. Aktualne dane mówią o 44 proc. W Danii odsetek ten wynosi ok. 35 proc.

Miedwiediew rozmawia z Van Rompuyem

Numer 83 - 16.12.2011
Co pół roku prezydent Rosji spotyka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej, a teraz także przewodniczącym Rady Europejskiej Van Rompuyem. Europa już dawno zapomniała po co. Początkowo Unia na spotkaniach zamierzała wywierać nacisk na przedstawicieli Rosji, by demokratyzowali swój kraj. Ale Bruksela szybko porzuciła takie myśli.

Na żywo jak na niby

Numer 83 - 16.12.2011
Ubiegający się o trzecią kadencję prezydencką Władimir Putin po raz dziesiąty wziął udział w transmitowanym na żywo w państwowych stacjach telewizyjnych i radiowych programie „Rozmowa z Władimirem Putinem”. Doroczne widowisko tym razem trwało cztery i pół godziny. Składało się z odpowiedzi premiera Rosji na pytania obywateli nadesłane wcześniej przez internet lub zgłoszone telefonicznie.

Odwrót z Bagdadu

Numer 83 - 16.12.2011
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, witając amerykańskich żołnierzy, nazwał wojnę w Iraku honorowym sukcesem. Komentatorzy uważają jednak, że wojna była strategiczną porażką USA, bo wzmocniła wpływy Iranu jako głównego rywala USA w regionie.