Świat

126 ofiar Metanolu

Numer 83 - 16.12.2011
Ponad stu mieszkańców indyjskiej wioski zmarło po wypiciu skażonego alkoholu. Bimber zawierał wysoce stężony metanol. Utrata wzroku, drgawki, bolesne skurcze i ostatecznie śmierć 126 osób to bilans zbiorowego zatrucia toksycznym alkoholem, do którego doszło we wtorek w Indiach. Popyt na domowej roboty alkohol wynika z jego ceny.

Chirac winny korupcji

Numer 83 - 16.12.2011
Sąd w Paryżu skazał byłego prezydenta Francji Jacques’a Chiraca na dwa lata więzienia w zawieszeniu. 79-letniego Chiraca uznano za winnego stawianych mu zarzutów korupcyjnych. Politykowi udowodniono defraudację środków publicznych i nadużycie zaufania w latach 90. Chirac był w tamtym czasie merem Paryża. Odczytanie wyroku zaskoczyło wszystkich, z prokuraturą włącznie.

Leczenie kaca w Karpatach

Numer 83 - 16.12.2011
W ukraińskich górach otwarto centrum dla skacowanych niedźwiedzi. Na 12 ha jest miejsce dla 30 brunatnych niedźwiedzi, które w różnych miejscach nabawiły się alkoholizmu. Na razie przyjechały dwa. Miś Jura siedem lat mieszkał w klatce w centrum turystycznym na górze Dragobat, tam turyści go dokarmiali i niestety poili. Niedźwiedzica Buboczka trafiła z cyrku w Charkowie.

Koniec partnerstwa z Francją i Niemcami?

Numer 81 - 14.12.2011
Brytyjskie miasta Bishop’s Stortford, Doncaster i Wallingford, rządzone przez konserwatystów, zerwały swoje partnerstwa z gminami w Niemczech i we Francji. Politycy opozycyjnej Partii Pracy widzą w tym oznakę postępującego eurosceptycyzmu. Partnerstwa miast to forma współpracy między samorządami, która ma na celu wymianę kulturalną i gospodarczą.

Stan wojenny był błędem

Numer 81 - 14.12.2011
Prof. Richard Pipes, doradca Ronalda Reagana, uważa, że gdyby nie stan wojenny, to Polska otrzymałaby od USA pomoc gospodarczą. Ujawnione wczoraj dokumenty NATO dowodzą, że nie było koncentracji wojsk sowieckich wokół Polski na jesieni i zimą 1981 r. Kiedy w grudniu 1980 r. przesiadałem się na lotnisku w Zurychu, kupiłem numer „Newsweeka” z planem sowieckiej interwencji na Polskę.

Strzelał do przechodniów

Numer 81 - 14.12.2011
Co najmniej 4 osoby zginęły, 75 zostało rannych, w tym 7 ciężko, podczas strzelaniny, do której doszło wczoraj w centrum Liège. 29-letni Nordine Amrani, pochodzący z Maroka spawacz, strzelał z kałasznikowa w kierunku przystanku autobusowego i rzucał w przechodniów granatami. Trzy osoby zginęły od kul. Amrani popełnił samobójstwo.

Zamiast studiować Koran

Numer 81 - 14.12.2011
Policja uwolniła 54 uczniów medresy, czyli szkoły koranicznej, w pakistańskim Karaczi. Mężczyźni byli skuci łańcuchami, bici i głodzeni. Po ukończeniu szkoły mieli trafić do obozów szkoleniowych afgańskich talibów. Uwolnieni mają od 12 do 50 lat. Większość z nich trafiła do medresy, by leczyć się z uzależnienia od narkotyków i stać się „lepszymi muzułmanami”.

Wszystko rozstrzygnie się wiosną

Numer 81 - 14.12.2011
Myślę, że protesty w Rosji nie ustaną. Wręcz przeciwnie, będą coraz bardziej zdecydowane, a wiosną dojdzie do długo wyczekiwanej konfrontacji sił – twierdzi w rozmowie z Olgą Alehno jeden z najsłynniejszych rosyjskich dysydentów Władimir Bukowski.

Ma startować i przegrać

Numer 81 - 14.12.2011
Michaił Prochorow, dobry znajomy Władimira Putina, postanowił kandydować na urząd prezydenta Rosji. Prochorow znany jest ze swojego wzrostu (2,05 m), impulsywności, miliardów, które posiada, i zamiłowania do sportu. Pochodzi z nomenklaturowej moskiewskiej rodziny. Jego ojciec był szefem wydziału kontaktów zagranicznych radzieckiego ministerstwa sportu.

Oszczędzą 14 mld dol.

Numer 81 - 14.12.2011
Tuż po szczycie klimatycznym w Durbanie rząd Kanady podał oficjalnie do wiadomości, że rezygnuje z protokołu z Kioto. Za tą niespodziewaną decyzją stoją duże pieniądze. Postanowienia protokołu z Kioto należą dla Kanady do przeszłości – wyjaśniał minister ochrony środowiska Peter Kent. Zdaniem ekspertów kanadyjski rząd wybrał dogodny moment na zerwanie porozumienia.