Świat

Za darmo i na życzenie

Numer 82 - 15.12.2011
Brytyjska prasa, jak co roku, alarmuje, że mieszkanki Wysp sporo piją i lubią się zabawić na przyjęciach organizowanych podczas okresu świątecznego. Wiele kobiet zachodzi podczas tych imprez w niechcianą ciążę. Państwo wpadło na pomysł, by w ramach polityki planowania rodziny rozdawać w tym czasie za darmo pigułki wczesnoporonne. Brytyjscy katolicy są oburzeni.

Sikorski w Moskwie

Numer 82 - 15.12.2011
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow podpisali w Moskwie umowę o małym ruchu granicznym między naszymi krajami.

Nie przynoście czekolady

Numer 82 - 15.12.2011
Inicjator ostatnich protestów w Rosji i jej najsłynniejszy bloger Aleksiej Nawalny prosi, by już nie przynosić mu do aresztu czekolady. W celi ma jej ponad siedem kilogramów oraz mnóstwo innych rzeczy. Z prezentami do moskiewskiego aresztu przychodzą rzesze nieznajomych, próbując wesprzeć Nawalnego.

PREMIER SOMALII: U NAS NIE MA GŁODU

Numer 82 - 15.12.2011
Premier Somalii Abdiweli Mohammed Ali oskarżył organizacje charytatywne o to, że wyolbrzymiają klęskę głodu w państwach Rogu Afryki, by „zebrać więcej pieniędzy od darczyńców”. ONZ ogłosiła, że ponad 250 tys. mieszkańców Somalii cierpi głód. –To kłamstwo – twierdzi Ali.

Nobel dla Tymoszenko

Numer 82 - 15.12.2011
Sojusznicy byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, odsiadującej wyrok siedmiu lat więzienia za przekroczenie uprawnień przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r., zamierzają zgłosić jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla w 2012 r. Opozycyjna koalicja BJuT-Batkiwszczyna już nawiązała kontakt z komitetem noblowskim i rozpoczęła kompletowanie odpowiedniej dokumentacji.

Co im powie bestia z Kandaharu?

Numer 82 - 15.12.2011
Jak poinformowały władze amerykańskich sił wojskowych, we wtorek na Seszelach rozbił się bezzałogowy samolot rozpoznawczy MQ-9 Reaper. To już drugi utracony w tym miesiącu samolot bezzałogowy. Na początku grudnia w ręce Iranu wpadł supernowoczesny dron RQ-170 – Sentinel zwany bestią z Kandaharu. Iran nie zamierza oddać zdobyczy. Maszyna jest dla nich bezcennym źródłem informacji.

Nowa-stara biblioteka

Numer 82 - 15.12.2011
Koszalińska Biblioteka Publiczna będzie działała według nowoczesnego systemu informatycznego. – Nie wypowiadamy wojny e-bookom, książki elektroniczne będą również w naszej ofercie – mówi „Codziennej” dyrektor Andrzej Ziemiński. Czytelnicy za pośrednictwem internetowego konta będą zamawiali książki i przedłużali czas ich wypożyczenia.

Były dyktator w więzieniu

Numer 80 - 13.12.2011
Po 22 latach więzienia w USA i Francji były dyktator Panamy Manuel Noriega został przewieziony do więzienia nad Kanałem Panamskim, aby odsiedzieć za zbrodnie popełnione przeciwko swojemu narodowi w latach 80. W latach 1983–1989 Manuel Noriega stał na czele wojskowej junty, która brutalnie rządziła Panamą, fałszowała wybory i mordowała przywódców opozycji.

Przegrana kremlowskiego kandydata

Numer 80 - 13.12.2011
Niepowodzeniem polityka wspieranego przez Kreml zakończyła się w niedzielę pierwsza tura wyborów prezydenckich w separatystycznym regionie Mołdawii – Naddniestrzu. W ostatnim czasie jest to już druga przegrana moskiewskich protegowanych w przestrzeni postsowieckiej. Według nieoficjalnych danych w niedzielnych wyborach najwięcej, czyli 39 proc.

Na gapę do Japonii

Numer 80 - 13.12.2011
Na pokładzie specjalnego samolotu przewożącego do Japonii gwiazdy klubu FC Barcelona ukryła się pasażerka na gapę. Kobieta niepostrzeżenie weszła na pokład i zamknęła się w toalecie. Kiedy załoga samolotu odkryła jej obecność, gapowiczkę wezwano do natychmiastowego opuszczenia maszyny. W związku z tym incydentem samolot wystartował z półgodzinnym opóźnieniem.