Świat

Opozycja wzywa do strajku generalnego

Numer 79 - 12.12.2011
Co najmniej dziewięć osób zginęło w Syrii podczas starć między opozycją a siłami rządowymi. Demonstranci starli się z wojskiem w mieście Homs, w Hamie oraz na południu kraju w pobliżu granicy z Jordanią, gdzie część żołnierzy przeszła na stronę protestujących. Narodowa Rada Syryjska (SNC) obawia się teraz zmasowanej ofensywy na Homs, które uchodzi za centrum antyrządowej rewolty.

2080 chłost za gwałcenie córki

Numer 79 - 12.12.2011
Sąd w Mekce skazał mężczyznę, który przez siedem lat, będąc pod wpływem narkotyków, gwałcił swoją nastoletnią córkę, na 2080 uderzeń pejczem w uzupełnieniu zasadniczej kary 13 lat więzienia – poinformowała w sobotę saudyjska gazeta „Okaz”. Kara zostanie wykonana etapowo podczas pobytu skazanego w więzieniu.

RATUNEK CZY STYPA z okazji śmierci euro?

Numer 77 - 09.12.2011
W Brukseli rozpoczął się wczoraj dwudniowy szczyt UE, który ma przynieść ostateczną odpowiedź na kryzys strefy euro. O kompromis może być jednak trudno. W środę wciąż nie było choćby zarysu porozumienia w sprawie reformy traktatowej, która ma zobowiązać kraje Eurolandu do zaostrzenia dyscypliny budżetowej.

Nie podgrzewajmy atmosfery

Numer 77 - 09.12.2011
Za każdym szczytem kryje się kolejny, nie histeryzujmy – uspokaja prof. dr Eberhardt Sandschneider, politolog z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, ekspert ds. stosunków międzynarodowych. Apokaliptyczne wizje wokół szczytu w Brukseli, nazywanie go „szczytem ostatniej szansy” jest przesadą. Warto zdać sobie sprawę, że za każdym szczytem kryje się kolejny, nie histeryzujmy.

Podporządkujemy się Francji i Niemcom

Numer 77 - 09.12.2011
Prawdopodobnie będziemy się trzymali linii Berlina – mówi prof. Andres Kasekamp, dyrektor Estońskiego Instytutu Polityki Zagranicznej w Tallinie, w rozmowie z Olgą Alehno. Niemieckie media twierdzą, że obecny szczyt w Brukseli jest szczytem ostatniej szansy. Czy zgadza się Pan z tą opinią?

Trudno o kompromis w sprawie Serbii

Numer 77 - 09.12.2011
Dzisiaj w Brukseli unijni politycy postanowią, czy nadać Serbii status kraju kandydującego do UE. – To Niemcy zadecydują, jaki będzie finał tej historii. – mówi dr Dušan Reljić, ekspert Niemieckiego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa, w rozmowie z Olgą Doleśniak-Harczuk.

Ławrow trzasnął drzwiami

Numer 77 - 09.12.2011
Podczas szczytu OBWE w Wilnie Rosja odmówiła podpisania deklaracji o wolności słowa w internecie, a obrażony rosyjski minister Siergiej Ławrow opuścił salę obrad, trzaskając drzwiami. W internetowych grupach szykujących sobotni marsz opozycji w Moskwie jest już kilkadziesiąt tysięcy osób.

Rozum tego nie pojmie

Numer 77 - 09.12.2011
Międzynarodowy Komitet Lekarski we francuskim Lourdes zakwalifikował dwa przypadki nagłego uzdrowienia jako „wyjątkowe”. Chodzi m.in. o przypadek 65-letniej kobiety, która przeszła wiele skomplikowanych operacji. Lekarze starali się ustalić przyczynę jej schorzeń, ale badania niczego nie wykazywały, a pacjentka czuła się coraz gorzej. W 1989 r. chora przybyła z pielgrzymką do Lourdes.

Zginęli w drodze na procesję

Numer 75 - 07.12.2011
Jak podała afgańska policja, we wtorek w zamachach bombowych w Kabulu zginęły 54 osoby, w tym kobiety i dzieci. Dwa potężne ładunki wybuchowe zdetonował przed bramą szyickiej świątyni Abu-Ul Fazil zamachowiec samobójca. Terroryści wiedzieli, kiedy uderzyć: w centrum Kabulu tłumy szyitów zebrały się, by wziąć udział w święcie Aszury.

Odpracuje społecznie

Numer 75 - 07.12.2011
Dwa dni temu przed sądem we Florencji stanęli... Adolfo Hitler i Victor Hugo – takie nazwiska oskarżonych, pochodzących z Peru, znalazły się jednego dnia na wokandzie. Apaza Quispe Adolfo Hitler, bo tak brzmi pełne imię i nazwisko 40-letniego imigranta z Peru, odpowiada za spowodowanie w 2009 r. wypadku pod wpływem alkoholu.