Świat

Trafił do Księgi Guinnessa

Numer 84 - 17.12.2011
Kubański dyktator Fidel Castro w ciągu 85 lat swojego życia wyszedł cało z 638 zamachów.Jak podają oficjalne dane Hawany, Fidela Castro próbowano uśmiercić na wiele sposobów. Oprócz metod konwencjonalnych stosowano i te bardziej oryginalne. Ładunek wybuchowy ukryty w bucie, piłeczce bejsbolowej, trucizna w cygarze – to tylko kilka przykładów. Fidel Castro rządził na Kubie od 1959 r.

Za zgodą parlamentu

Numer 84 - 17.12.2011
Islandia jest pierwszym zachodnioeuropejskim państwem, które uznało państwowość Palestyny. W czwartek, dwa tygodnie od przyjęcia specjalnej ustawy w islandzkim parlamencie, Islandia oficjalnie uznała Palestynę. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

Obyło się bez veta

Numer 84 - 17.12.2011
W czwartek Kongres USA uchwalił budżet na obronę na 2012 r. Zwiększył również uprawnienia antyterrorystów. Stany Zjednoczone przeznaczyły na obronność 662 mld dol., o 27 mld dol. mniej niż chciał Barack Obama. Do ustawy dołączono zapis zezwalający na bardziej zdecydowaną walkę z terrorystami.

Bankowi giganci na celowniku

Numer 84 - 17.12.2011
Z powodu rosnących zagrożeń na rynkach finansowych Agencja Fitch obniżyła ocenę wiarygodności siedmiu czołowych banków świata. Fitch obciął ratingi brytyjskiego Barclays i Credit Suisse aż o dwa poziomy naraz. Obniżono też oceny Bank of America, BNP Paribas, Citigroup, Deutsche Bank i Goldman Sachs.

Tylko Włosi mogą uratować Włochy

Numer 84 - 17.12.2011
Rząd premiera Maria Montiego otrzymał wotum zaufania w Izbie Deputowanych włoskiego parlamentu. Opracowany przez niego pakiet antykryzysowy szacowany jest na 30 mld euro. Pierwsi na liście czekających na pomoc w spłacie długów są właśnie Włosi – najbogatszy naród świata. Mają oni w bankach, na giełdzie i w nieruchomościach ponad 3 bln euro.

Białorusini porzuceni

Numer 85 - 19.12.2011
Dziś mija rok od zakończonych brutalnym stłumieniem opozycyjnych demonstracji wyborów prezydenckich na Białorusi. Oburzenie światowej opinii publicznej szybko stopniało. Media zajęły się arabską wiosną i kryzysem ekonomicznym. Nieczysta gra białoruskich władz prowadzona tuż przy granicy z państwami Unii Europejskiej już mało kogo interesuje.

Ludzie popadli w apatię

Numer 85 - 19.12.2011
Chyba wszyscy po cichu liczyliśmy na to, że zaostrzający się kryzys gospodarczy na Białorusi spowoduje radykalizację nastrojów społecznych. Jednak tak się nie stało – mówi MAREK BUĆKO, były radca Ambasady RP na Białorusi, obecnie sekretarz zarządu Fundacji Wolność i Demokracja. Jeśli chodzi o represje polityczne, to był najgorszy rok od początku rządów Aleksandra Łukaszenki.

Nie dam się PONIŻAĆ

Numer 85 - 19.12.2011
Nikt nie będzie mi nakazywał, gdzie mam zająć miejsce, tylko dlatego, że jestem kobietą – powiedziała Tanya Rosenblit w rozmowie z dziennikiem „Jediot Achronot”. Niektórzy pasażerowie usiłowali zmusić kobietę do opuszczenia autobusu. Przez pół godziny kilku mężczyzn blokowało drzwi pojazdu w oczekiwaniu, że Rosenblit jednak się przesiądzie.

Chińczyk potrafi

Numer 85 - 19.12.2011
Ok. 20 tys. mieszkańców miejscowości Wukan w prowincji Guandon na południu Chin od kilku miesięcy protestuje przeciwko skorumpowanej władzy. Lokalna administracja chciała im odebrać ziemię pod budowę fabryk. W piątek mieszkańcy przepędzili wysłanników rządowej administracji. Rząd wstrzymał czasowo sprzedaż kolejnych gruntów.

Nie żyje Václav Havel

Numer 85 - 19.12.2011
Wczoraj w wieku 75 lat po długiej walce z chorobą zmarł były prezydent Czech Václav Havel. Wiadomość opublikował, powołując się na byłego rzecznika prasowego Havla Ladislava Špačka, dziennik internetowy Dnes. Václav Havel od dawna cierpiał na schorzenie układu oddechowego, miał też problemy z sercem. W 1996 r.