Świat

Odrzucona oferta USA

Numer 104 - 12.01.2012
Jeszcze za życia północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Ila Stany Zjednoczone zaoferowały Pjongjangowi pomoc żywnościową. Warunkiem udzielenia wsparcia było porzucenie prac nad wzbogacaniem uranu. Propozycja spotkała się z oburzeniem reżimowych władz.

W reakcji na skandal

Numer 104 - 12.01.2012
Po kontrowersyjnych demonstracjach w Izraelu władze tego państwa chcą zaostrzenia prawa. Postuluje się wysokie kary za wykorzystywanie symboli nazistowskich i instrumentalizacji Holokaustu. Już niebawem jedyną dziedziną, która będzie miała prawo korzystać z symboli kojarzonych z nazizmem, będzie w Izraelu nauka.

Czy podatek od transakcji zachwieje niemieckim rządem?

Numer 103 - 11.01.2012
W poniedziałek kanclerz Angela Merkel poinformowała, że zgodziła się na francuskie propozycje wprowadzenia w Unii Europejskiej podatku od transakcji finansowych. Decyzja ta zirytowała współkoalicjanta z FDP, który nawet nie chce słyszeć o takim rozwiązaniu. Ekspert ds.

Gry wojenne

Numer 103 - 11.01.2012
W ciągu najbliższych tygodni na terenie Izraela ma dojść do największych w historii manewrów z udziałem sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Izraela. Ćwiczenia wojskowe zapowiedziały również władze Iranu. Wojsko izraelskie ujawniło, że wspólnie z siłami zbrojnymi USA przeprowadzi największe w historii ćwiczenia obrony przed atakami rakieto-wymi. Wspólne manewry były planowane od miesięcy.

Łaska wodza

Numer 103 - 11.01.2012
Z okazji kolejnej rocznicy urodzin Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila władze Korei Północnej chcą uwolnić więźniów. O planach władz w Phenianie doniosła państwowa agencja informacyjna KCNA. Wiadomo, że amnestia uprawomocni się 1 lutego 2012 r., ale brakuje danych co do dokładnej daty jej wejścia w życie i liczby objętej nią osób. 16 lutego przypada 70.

Niebezpieczny zawód

Numer 103 - 11.01.2012
Na przejściu dla pieszych w Moskwie zginął jeden z wyższych rangą urzędników prokuratury generalnej. Rozjechała go ciężarówka. Generał lejtnant Gienadij Nisiforow wracał z rodziną ze spaceru nabrzeżnymi bulwarami, gdy nadjechał kamaz. W ostatniej chwili zdążył odepchnąć na bok i uratować żonę.

Działalność charytatywna pierwszej damy pod lupą

Numer 103 - 11.01.2012
Francuski tygodnik „Marianne” oskarżył Carlę Bruni-Sarkozy o to, że pod przykrywką działalności charytatywnej napełniała kieszenie swoich przyjaciół. Pierwsza dama Francji odpiera zarzuty. – Wszystko, co robię, jest zgodne z prawem – utrzymuje. 44-letnia była modelka i piosenkarka od 2008 r. jest ambasadorką Światowego Funduszu na rzecz Walki z AIDS. Założona w 2002 r.

Rosołek może zaszkodzić

Numer 103 - 11.01.2012
Połowa kurcząt sprzedawanych w niemieckich sklepach jest skażona drobnoustrojami. To efekt karmienia drobiu paszą z antybiotykami. Federalne ministerstwo zdrowia zapowiada nowelizację przepisów dotyczących stosowania antybiotyków w leczeniu ludzi i zwierząt. Niemiecki związek organizacji ekologicznych BUND przeprowadził kontrolę mięsa drobiowego w hamburskich sklepach.

Śmierć za szpiegostwo

Numer 103 - 11.01.2012
Iran skazał na karę śmierci obywatela Stanów Zjednoczonych. Według Międzynarodowej Kampanii na rzecz Praw Człowieka w Iranie to pierwszy taki przypadek od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r. Sprawa skazanego przez irańskie władze za szpiegostwo dla CIA 28-letniego Amira Mirzaei Hekmatiego może stanowić kolejny punkt zapalny i tak fatalnych relacji amerykańsko-irańskich.

Przeciwko podwyżce cen paliw

Numer 102 - 10.01.2012
Związki zawodowe rozpoczęły wczoraj bezterminowy strajk generalny w Nigerii w proteście przeciwko zniesieniu rządowych subwencji na paliwa. Przed stacjami benzynowymi ustawiły się kolejki. Tysiące osób wyszło na ulice, skandując antyrządowe hasła. Nigeria to największy producent ropy w Afryce. Dotychczas państwo subwencjonowało sektor paliwowy w wysokości 8 mln dol. rocznie.