Świat

Smutek pedofila

Numer 5 - 14.09.2011
Holenderski seksuolog Eric van Beek zaapelował, by złagodzić stanowisko wobec pedofili. Oni czują się samotni – argumentował Beek.

Jan Paweł II czy Mussolini?

Numer 5 - 14.09.2011
Pomnik Jana Pawła II w Rzymie, brzydki i w ogóle nie przypominający papieża, nie zostanie usunięty. Po licznych protestach ma być tylko poprawiony. Tak postanowiła po trzech miesiącach prac komisja powołana przez władze Rzymu. Wyjątkowo nieudana 6-metrowa statua z brązu nazywana jest „budką telefoniczną” i faktycznie przypomina zardzewiałe zadaszenie.

Kaddafi był jak lew

Numer 5 - 14.09.2011
Libijscy rebelianci zapowiedzieli, że stworzą nowe państwo oparte na demokracji i prawie islamskim. Czy te dwie rzeczy nie wykluczają się wzajemnie? Oczywiście, że się wykluczają. Obawiam się, że Zachód będzie żałował swojej interwencji w Libii. Przytoczę przy tej okazji legendę, którą opowiedział mi zaprzyjaźniony Libijczyk. W pewnej wiosce postanowili zabić lwa, bo rwał owce.

Upomnienie z Brukseli

Numer 5 - 14.09.2011
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton odwołała wizytę w Kijowie. Zamiast tego napisała – wraz z Hillary Clinton – list, w którym przestrzega prezydenta Wiktora Janukowycza przed prześladowaniem opozycji. To poważny problem dla ukraińskich władz, ale też porażka polityki wschodniej Tuska i Sikorskiego.

Nowy gaz ominie Rosję

Numer 5 - 14.09.2011
Unia Europejska rozpocznie negocjacje z Turkmenistanem i Azerbejdżanem w celu budowy gazociągu przez Morze Kaspijskie. Gazociąg ma być częścią Południowego Korytarza. Europa chce się uniezależnić od rosyjskich dostaw. Dostawy z Turkmenistanu zwiększają szanse na powstanie gazociągu Nabucco, który ma wyeliminować pośrednictwo Rosji w dostawach gazu ziemnego z centralnej Azji do Europy.

Zabijał foki, to posiedzi

Numer 5 - 14.09.2011
We wtorek w stolicy Nowej Zelandii, Wellington, na dwa lata więzienia skazano oprawcę fok. W grudniu br. nastolatek zaatakował stado tych zwierząt. Zabił stalowym drągiem 23 foki, w tym 10 nowo narodzonych. Przyznał się do winy, ale nie podał motywów swojego okrutnego postępowania. To już drugi wyrok skazujący na karę więzienia za dręczenie fok w Nowej Zelandii.

Wyrywali sobie puchar

Numer 5 - 14.09.2011
Dwóch włoskich ministrów pokłóciło się na torze Formuły 1 w Monzy o to, kto ma wręczyć puchar zwycięzcy wyścigu Sebastianowi Vettelowi. Jak podał dziennik „La Repubblica”, podczas Grand Prix Włoch minister rozwoju gospodarczego Paolo Romani i wiceminister sportu Rocco Crimi chcieli wręczać puchar zwycięzcy.

Niewolnicy cygańskiego gangu

Numer 4 - 13.09.2011
Sypiali w budach dla psów, w boksach dla koni, przyczepach kempingowych. Zmuszano ich do niewolniczej pracy na budowach i przy sprzątaniu śmieci. Cygański gang zmuszał do pracy w sumie 24 osoby. Wśród nich było 17 Brytyjczyków, dwóch Rumunów, trzech Polaków, jeden Łotysz i jeden Litwin. Jak poinformował „Codzienną” rzecznik policji w Bedfordshire, najstarsza z ofiar miała 57 lat, najmłodsza 17.

Uciekł syn Kaddafiego

Numer 4 - 13.09.2011
Władze Nigru zatrzymały Saadiego, trzeciego syna Kaddafiego, który uciekł z Libii. Wcześniej do Algierii zbiegła żona, córka i dwóch synów dyktatora. Siły wyzwoleńcze Narodowej Rady Libijskiej napotkały silny opór ok. 1 tys. żołnierzy lojalnych wobec Kaddafiego w Bani Walid, 150 km na południowy wschód od Trypolisu. Toczą się tam walki uliczne.

Jedyny taki rok

Numer 4 - 13.09.2011
W poniedziałek rano w moskiewskim szpitalu zmarł 26-letni hokeista Aleksander Galimow, 44. ofiara katastrofy lotniczej pod Jarosławiem i 120. ofiara lotniczych wypadków w Rosji w 2011 r. Gorzej było tam jedynie w 1994 r. – więcej katastrof lotniczych i ich ofiar, ale obecny przecież jeszcze się nie zakończył.