Świat

Pan życia i śmierci skazany

Numer 48 - 04.11.2011
Nowojorska ława przysięgłych uznała za winnego rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta. Teraz sędzia zdecyduje, czy biznesmen od „brudnych diamentów” i kałasznikowów dostanie 25 lat, czy dożywocie. Gdyby But nie istniał, pisarze kryminałów na pewno by go wymyślili – napisał tygodnik „The Economist”. A jednak istnieje. W filmie z 2005 r. „Pan życia i śmierci” zagrał go Nicolas Cage.

Homozwiązki w kościołach

Numer 48 - 04.11.2011
Lynne Featherstone, brytyjska minister ds. równouprawnienia, zapowiedziała, że z końcem bieżącego roku osoby homoseksualne będą mogły zawierać związki cywilne w… kościołach. Nowe kontrowersyjne przepisy dotyczące zawierania związków cywilnych zezwalają na homośluby w kościołach.

Amerykanie i Brytyjczycy szykują się do wojny?

Numer 48 - 04.11.2011
Iran buduje i testuje broń atomową mimo sankcji ONZ – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), który ma się ukazać 17 listopada. Brytyjskie media twierdzą, że Londyn przystąpił już do opracowania planów na wypadek, gdyby miało dojść do prewencyjnego ataku na Iran.

Putin zdradzał i bił żonę

Numer 48 - 04.11.2011
Niemiecka prasa ujawnia materiały z archiwum niemieckiego wywiadu BND, z których wynika, że Władimir Putin zdradzał i bił swoją żonę Ludmiłę w czasach, kiedy jako pułkownik KGB stacjonował w Niemczech Wschodnich.

Polacy i Litwini pomogli Łukaszence

Numer 48 - 04.11.2011
W Mińsku rozpoczął się proces białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego. Haki na rzekomo antyrządową działalność opozycjonisty białoruski reżim otrzymał wprost z rąk urzędników Litwy i Polski.

Ufaliśmy Litwinom i Polakom

Numer 48 - 04.11.2011
Hary Pahaniajła, białoruski prawnik, prezes komisji prawnej Białoruskiego Komitetu Helsińskiego. Aleś Bialacki musiał otworzyć konta bankowe na Litwie oraz w Polsce, bo był to jeden z głównych warunków otrzymania zachodniej pomocy na działalność organizacji praw człowieka na Białorusi. Na konto wpływały pieniądze od rządów i darczyńców prywatnych. Ufaliśmy Litwinom i Polakom.

Tomasz Pisula, prezes fundacji Wolność i Demokracja

Numer 48 - 04.11.2011
Na przykładzie sprawy Alesia Bialackiego widać jedną rzecz – polscy urzędnicy, którzy wydali dokumenty bankowe białoruskiego opozycjonisty, nie wiedzieli, jakie mamy stosunki z Białorusią. To nie dziwi, biorąc pod uwagę, że polityka polskiego MSZ-etu w stosunku do reżimu Łukaszenki wciąż się zmieniała w ciągu ostatnich 4 lat.

Obama wielbi Merkel

Numer 48 - 04.11.2011
Cieszę się, że mogę pracować z Angelą – powiedział Barack Obama przed dwudniowym szczytem G20 w Cannes. Prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się wczoraj z prezydentem Francji i gospodarzem szczytu Nicolasem Sarkozym. Po spotkaniu Obama powiedział, że „musimy wyprostować sytuację w Europie”.

Kirgizi wybierają prezydenta

Numer 45 - 31.10.2011
W Kirgizji odbyła się w niedzielę pierwsza tura wyborów prezydenckich. Głosowanie może stać się demokratycznym przełomem na skalę całej Azji Środkowej.

Przywracanie imion ofiarom stalinowskiego terroru

Numer 45 - 31.10.2011
W centrum Moskwy tuż obok gmachu Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), spadkobierczyni sowieckich służb KGB i NKWD, wspomniano w sobotę ofiary stalinowskiego terroru z lat 1937–1938.Jak przypomniał organizator akcji, stowarzyszenie „Memoriał”, tylko w rosyjskiej stolicy ofiarą represji padło w tym okresie ponad 30 tys. osób.