Świat

Śmierć za szpiegostwo

Numer 103 - 11.01.2012
Iran skazał na karę śmierci obywatela Stanów Zjednoczonych. Według Międzynarodowej Kampanii na rzecz Praw Człowieka w Iranie to pierwszy taki przypadek od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r. Sprawa skazanego przez irańskie władze za szpiegostwo dla CIA 28-letniego Amira Mirzaei Hekmatiego może stanowić kolejny punkt zapalny i tak fatalnych relacji amerykańsko-irańskich.

Przeciwko podwyżce cen paliw

Numer 102 - 10.01.2012
Związki zawodowe rozpoczęły wczoraj bezterminowy strajk generalny w Nigerii w proteście przeciwko zniesieniu rządowych subwencji na paliwa. Przed stacjami benzynowymi ustawiły się kolejki. Tysiące osób wyszło na ulice, skandując antyrządowe hasła. Nigeria to największy producent ropy w Afryce. Dotychczas państwo subwencjonowało sektor paliwowy w wysokości 8 mln dol. rocznie.

Kara dla prezydenta

Numer 102 - 10.01.2012
Prezydent Serbii Boris Tadić nie będzie miał wstępu na teren Kosowa. Tak postanowiły władze w Prisztinie. Zdaniem kosowskiego wicepremiera Hajredina Kuqiego Boris Tadić wykorzystał swoją wizytę w znajdującym się na terenie Kosowa serbskim monasterze Visoki Deczani do głoszenia politycznych treści. Boris Tadić spędził w Kosowie piątek i sobotę.

Polowanie na duchy

Numer 102 - 10.01.2012
Czy ostatnie, największe od 20 lat manifestacje rosyjskiej opozycji to rezultat walk wewnątrz rosyjskiej elity władzy? Putin tak właśnie sądzi i szuka inspiratorów wśród swoich współpracowników. Dla Władimira Putina nie istnieją masowe spontaniczne ruchy społeczne. Z tyłu, za manifestantami, w cieniu muszą znajdować się mocodawcy, prawdziwi sprawcy.

W poszukiwaniu sojuszników

Numer 102 - 10.01.2012
Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad spotkał się wczoraj w Caracas z prezydentem Wenezueli Hugo Chavezem. Wenezuela jest pierwszym przystankiem w pięciodniowej podróży irańskiego prezydenta po krajach Ameryki Łacińskiej. Ahmadineżad odwiedzi jeszcze Ekwador, Kubę i Nikaraguę. W ostatnich latach relacje handlowo-przemysłowe między Iranem a państwami Ameryki Łacińskiej znacznie się wzmocniły.

Cameron chce zmusić Szkotów do głosowania nad niepodległością

Numer 102 - 10.01.2012
Brytyjski premier David Cameron chce, by władze Szkocji, która od 1997 r. ma własny parlament, przeprowadziły w ciągu następnych 18 miesięcy referendum w sprawie niezależności od Wielkiej Brytanii. Cameron chce również, by składało się ono z jednego prostego pytania, na które można odpowiedzieć wyłącznie „tak” lub „nie”.

Reżim gra na czas

Numer 102 - 10.01.2012
Liga Arabska wezwała rząd syryjski, by zaprzestał przemocy przeciwko demonstrantom i umożliwił wysłanym przez nią obserwatorom swobodne działanie – poinformował szef misji, sudański generał Mustafa Dabi.

Biskupi nie chcą brudnych pieniędzy

Numer 102 - 10.01.2012
Papież Benedykt XVI przybędzie w marcu z oficjalną wizytą do Meksyku. Część trzydniowego pobytu papieża sfinansuje rząd, resztę pieniędzy Kościół zamierza zebrać od prywatnych darczyńców. Wśród nich są jednak szefowie gangów narkotykowych. Tak zwani narcos od lat finansują w Meksyku budowę kościołów. Biskupi twierdzą, że nie chcą dłużej przyjmować od karteli brudnych pieniędzy.

Była Łotyszką

Numer 102 - 10.01.2012
Zwłoki znalezione w Nowy Rok nieopodal letniej rezydencji królowej Elżbiety II w Sandringham należą do 17-letniej Łotyszki Alisii Dmitrijevej.

Europa protestuje

Numer 6 - 15.09.2011
Jan Zahradil, przewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, ostro zaprotestował przeciwko niedawnej wypowiedzi Donalda Tuska. Po wystąpieniu premiera na konwencji Platformy Zahradil skierował list do Jarosława Kaczyńskiego. Stwierdza w nim, że Tusk fałszywie oskarżył Prawo i Sprawiedliwość.