Świat

Straciła głowę

Numer 80 - 13.12.2011
W Arabii Saudyjskiej znów dokonano publicznej egzekucji. Młoda kobieta Amina bent Abdelhalim Nassar, skazana za uprawianie czarów na karę śmierci, została wczoraj stracona w prowincji Jawf. Ścięto jej głowę. To już 73. publiczna egzekucja w Arabii Saudyjskiej od stycznia. 140 osób wciąż czeka w więzieniach na wykonanie wyroku. Uprawianie czarów jest zabronione i surowo karane w islamie.

Nieboszczyk walczy o życie

Numer 78 - 10.12.2011
Ale horror – myślą jedni, jest przełom – pocieszają się drudzy, nie ma przełomu – skarżą się inni. A jak jest naprawdę? Jest jak w czeskim kryminale, nikt nic nie wie, nieboszczyk walczy o życie. I będzie tak walczył na szczytach, w mediach i na giełdach aż do prawdziwej śmierci.

Rozzłoszczeni fałszerstwami wyborczymi

Numer 78 - 10.12.2011
Rosyjska stolica zamarła w oczekiwaniu sobotniej manifestacji opozycji. Od jej wielkości i przebiegu zależy dalszy rozwój wypadków w Rosji. Emocjonalne wystąpienia nie miały do tej pory jasnego programu. Teraz (oczywiście w internecie) pojawiło się „5 punktów”, m.in. żądanie ponownych wyborów parlamentarnych 4 marca i ukarania winnych fałszerstw.

40 nowych elektrowni

Numer 78 - 10.12.2011
Jak donosi dziennik „Süddeutsche Zeitung”, Unia Europejska popiera pozyskiwanie energii z elektrowni atomowych. Według dziennika dokument w tej sprawie ma zostać przedstawiony w Brukseli na początku przyszłego tygodnia. Jeden ze scenariuszy zakłada wybudowanie 40 elektrowni jądrowych do 2030 r. W tajnym do tej pory projekcie pt. „Mapa energetyczna 2050” komisarz UE ds.

Chciała tylko wolności

Numer 78 - 10.12.2011
W ojciec z sekty czcicieli diabła zastrzelił 13-letnią córkę. Śledczy ujawniają szczegóły tragedii. Jak się okazuje, 13-letnia Souzan od kilku już miesięcy na własne życzenie mieszkała w placówce opiekuńczej w Dolnej Saksonii. Pracownicy opieki społecznej twierdzą, że dziecko bało się mieszkać z rodzicami.

Europa Środkowa podzielona

Numer 78 - 10.12.2011
Amerykańska prasa, oceniając europejskie decyzje o kontroli budżetów państw strefy euro, zauważa podziały wśród krajów Europy Środkowej, a zwłaszcza to, że Polska stała się najlepszym przyjacielem Niemiec. Amerykański „New York Times” („NYT”) zauważa, że Niemcom, które mają silną pozycję w Europie, ale którym brakuje przyjaciół, Polska jest potrzebna jako przykład europejskiej jedności.

Premier Orbán nie podejmie pochopnej decyzji

Numer 78 - 10.12.2011
Postawę Węgier podczas unijnego szczytu komentuje Takács Gábor, analityk z Perspective Institute w Budapeszcie. Do tej pory Węgry nie podjęły decyzji o poparciu lub odrzuceniu niemiecko-francuskiej inicjatywy. Premier Viktor Orbán potrzebuje więcej czasu, by rozważyć dalsze kroki na forum parlamentu Węgier.

Cameron postawił na swoim

Numer 78 - 10.12.2011
Na szczycie w Brukseli przywódcy UE porozumieli się w sprawie tzw. nowego paktu fiskalnego, który ma być wdrożony umową międzyrządową 17 państw strefy euro oraz sześciu krajów spoza niej. Zmiany traktatu UE, do której dążyły Francja i Niemcy, nie będzie. Nie zgodził się na to premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Negocjacje były trudne i trwały całą noc z czwartku na piątek.

Newt Gingrich wywołał furię palestyńskich liderów

Numer 79 - 12.12.2011
Kandydat do nominacji Republikanów na prezydenta USA Newt Gingrich udowodnił w piątek, że jego polityczni przeciwnicy mieli rację, gdy oskarżali go o niewyparzony język. Podczas wywiadu dla żydowskiego programu amerykańskiej telewizji kablowej „Jewish Channel” określił Palestyńczyków jako „wymyślony naród”, dążący do zniszczenia Izraela.

Znów chodzi o choinkę

Numer 79 - 12.12.2011
Świąteczna choinka może stać się w tym roku ponownie punktem zapalnym między Koreą Północną i Południową. Na wzgórzu Aegibong w pobliżu granicy z Koreą Północną, Seul rozświetli 23 grudnia symboliczną, stalową, 30-metrową choinkę. Na jej szczycie zostanie zamontowany, również podświetlony, kilkumetrowy krzyż. Choinka będzie widoczna z Kaesong, jednego z największych miast Północy.