Świat

Ławrow trzasnął drzwiami

Numer 77 - 09.12.2011
Podczas szczytu OBWE w Wilnie Rosja odmówiła podpisania deklaracji o wolności słowa w internecie, a obrażony rosyjski minister Siergiej Ławrow opuścił salę obrad, trzaskając drzwiami. W internetowych grupach szykujących sobotni marsz opozycji w Moskwie jest już kilkadziesiąt tysięcy osób.

Rozum tego nie pojmie

Numer 77 - 09.12.2011
Międzynarodowy Komitet Lekarski we francuskim Lourdes zakwalifikował dwa przypadki nagłego uzdrowienia jako „wyjątkowe”. Chodzi m.in. o przypadek 65-letniej kobiety, która przeszła wiele skomplikowanych operacji. Lekarze starali się ustalić przyczynę jej schorzeń, ale badania niczego nie wykazywały, a pacjentka czuła się coraz gorzej. W 1989 r. chora przybyła z pielgrzymką do Lourdes.

Zginęli w drodze na procesję

Numer 75 - 07.12.2011
Jak podała afgańska policja, we wtorek w zamachach bombowych w Kabulu zginęły 54 osoby, w tym kobiety i dzieci. Dwa potężne ładunki wybuchowe zdetonował przed bramą szyickiej świątyni Abu-Ul Fazil zamachowiec samobójca. Terroryści wiedzieli, kiedy uderzyć: w centrum Kabulu tłumy szyitów zebrały się, by wziąć udział w święcie Aszury.

Odpracuje społecznie

Numer 75 - 07.12.2011
Dwa dni temu przed sądem we Florencji stanęli... Adolfo Hitler i Victor Hugo – takie nazwiska oskarżonych, pochodzących z Peru, znalazły się jednego dnia na wokandzie. Apaza Quispe Adolfo Hitler, bo tak brzmi pełne imię i nazwisko 40-letniego imigranta z Peru, odpowiada za spowodowanie w 2009 r. wypadku pod wpływem alkoholu.

Parlament głosował nad abolicją nierządu

Numer 75 - 07.12.2011
Francuscy deputowani głosowali wczoraj nad rezolucją w sprawie całkowitego zakazu prostytucji, złożoną przez posłankę opozycyjnej Partii Socjalistycznej (PS) Danielle Bousquet i posła rządzącej prawicy UMP Guya Geoffroya. Wraz z rezolucją została poddana pod głosowanie propozycja ustawy, wprowadzająca kary dla klientów prostytutek. We Francji prostytucja jest legalna. Karane jest od 2003 r.

McCain: „Vladzie, bój się”

Numer 75 - 07.12.2011
Swój wpis amerykański polityk poparł linkiem do artykułu w gazecie „The Wall Street Journal”, analizującego wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych w Rosji. W opinii autorów tekstu były one dla rosyjskiej władzy najbardziej rozczarowującym momentem od chwili dojścia Putina do władzy w 2000 r.

Polacy w Moskwie na naradzie

Numer 75 - 07.12.2011
Wczoraj w Moskwie spotkali się szefowie sztabów generalnych Polski i Rosji – generał Mieczysław Cieniuch i pierwszy wiceminister obrony, dowódca Sztabu Generalnego sił zbrojnych Rosji Nikołaj Makarow. Rozmawialiśmy o tym, co przeszkadza intensywniej budować wspólne plany na przyszłość. Jest to przede wszystkim tarcza antyrakietowa.

Psia starowinka

Numer 75 - 07.12.2011
W Japonii padł najstarszy pies na świecie. Suczka Pusuke dożyła 26 lat i 8 miesięcy. Jeżeli liczyć wiek psa według reguł obowiązujących w Polsce, czyli jeden psi rok za siedem ludzkich, to sunia dożyła 182 lat. Jednak według japońskich, znacznie skromniejszych obliczeń, sunia miała zaledwie… 125 lat. Rekordzistka urodziła się w marcu 1985 r. w prefekturze Tochigi. W grudniu 2010 r.

OSTRZEŻENIE Z AMERYKI

Numer 75 - 07.12.2011
Amerykańska prasa krytykuje niemiecko-francuskie ultimatum wobec innych krajów UE. Możliwość obniżenia wiarygodności kredytowej Niemiec i innych krajów eurostrefy oznacza, że Amerykanie obawiają się, iż europejski plan oszczędności, zamiast powstrzymać kryzys, może zahamować wzrost.

Cameron ma własną wizję UE

Numer 76 - 08.12.2011
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że może zawetować propozycje zmian w traktacie lizbońskim, zaproponowane przez Niemcy i Francję. – Niczego nie podpiszę, jeżeli nie będzie w tym gwarancji dla Brytyjczyków – stwierdził.