Świat

Czarny scenariusz

Numer 46 - 02.11.2011
W 2015 r. w wyniku rozpadu strefy euro Łotwa, Litwa i Estonia znajdą się pod rosyjską okupacją – wieszczy brytyjska gazeta „Daily Mail”. W 2014 r., kiedy Niemcy i Francja poświęcą całą energię na łagodzenie nastrojów społecznych w południowej Europie, na Łotwie ma dojść do największego kryzysu finansowego – pisze „Daily Mail”. Bezrobocie wzrośnie do 35 proc.

Prezydent zrywa z USA

Numer 46 - 02.11.2011
Według wstępnych danych, niedzielne wybory prezydenckie w Kirgizji wygrał lider Socjaldemokratycznej Partii, premier Kirgizji 55-letni Ałmazbek Atambajew. W pierwszym wystąpieniu prezydent elekt określił przyszłość kirgisko-amerykańskiej współpracy. Oświadczył, że Kirgizja nie przedłuży kończą-cej się w 2014 r. umowy na stacjonowanie w kraju lotniczej bazy wojskowej USA.

Naukowiec nowym premierem

Numer 46 - 02.11.2011
Abdel Rahim al-Kib, profesor inżynierii, który studiował i mieszkał w USA został wybrany na premiera przez Narodową Radę Libijską. Operacja w Libii była jednym z największych sukcesów NATO.

Krajobraz po szczycie

Numer 43 - 28.10.2011
Na unijnym szczycie, który zakończył się w czwartek o 4 nad ranem, przywódcy 17 krajów eurogrupy w końcu porozumieli się co do wymiaru i zasięgu funduszu ratunkowego.

Wszyscy za to zapłacimy

Numer 43 - 28.10.2011
Ustalenia szczytu UE komentuje Marta Andreasen, konserwatywna brytyjska posłanka do Parlamentu Europejskiego, członkini Komisji Kontroli Budżetowej PE. Decyzje podjęte na wczorajszym szczycie nie uratują strefy euro. Ale zapłacimy za to wszyscy.

Bez entuzjazmu

Numer 43 - 28.10.2011
Decyzje szczytu UE komentuje dla „Codziennej” Fabian Zuleeg, główny ekonomista The Centre for European Policy Studies (CEPS) w Brukseli Mamy w Europie do czynienia z dwoma kryzysami: problemem Grecji i rozległym kryzysem w eurolandzie. Pierwszy został tymczasowo zażegnany. Dług grecki zmniejszy się o połowę, a fundusz ratunkowy dla bankrutujących państw został zwiększony do ponad biliona euro.

Polska na marginesie

Numer 43 - 28.10.2011
„Le Monde” uważa, że kryzys euro zepchnął polską prezydencję do podrzędnej roli obserwatora. Według francuskiej gazety, choć premier Tusk publicznie zapewnia, że Polska nie widzi zagrożenia rozwoju Europy dwóch prędkości, to jednak za kulisami ton jest zupełnie inny. Tusk był w środę w Brukseli. Przez godzinę uczestniczył w Radzie Europejskiej.

Przepowiadał przyszłość, nie znał swojej

Numer 43 - 28.10.2011
Najbogatszy Gruzin Bidzina Iwaniszwili chce wygrać wybory i przejąć władzę w kraju. Obecny rząd traktuje te groźby bardzo poważnie. Miliarder stracił gruziński paszport (zgodnie z prawem), policja zrobiła też nalot na jego bank. Ale na tym nie koniec. MSW sugeruje, że biznesmen para się czarną magią.

Dożywocie dla ANIOŁA ŚMIERCI

Numer 43 - 28.10.2011
Były oficer marynarki wojennej Alfredo Astiz, znany jako „anioł śmierci”, został skazany na karę dożywotniego więzienia. Oprócz niego za kratki pójdzie jeszcze jedenastu innych byłych wojskowych.

Suwerenność albo euro

Numer 43 - 28.10.2011
Szef Commerzbanku przepowiada rozpad strefy euro. Zdaniem szefa Commerzbanku Martina Blessinga, strefa euro niebawem może się rozpaść. Taki scenariusz jest możliwy, jeżeli państwa Unii nie będą prowadziły spójnej polityki fiskalnej. – Potrzebujemy więcej, a nie mniej Europy – powiedział w środę Blessing.