Świat

Trzyletni rasiści i homofoby

Numer 6 - 15.09.2011
Ponad 20 tys. uczniów trafiło w zeszłym roku na Wyspach Brytyjskich do szkolnych rejestrów homofobów i rasistów – wynika z raportu stowarzyszenia Manifesto Club, które broni wolności obywatelskich. Rejestry są prowadzone przez szkoły od 2002 r. na mocy przepisów ustanowionych przez ówczesny lewicowy rząd Partii Pracy Tony’ego Blaira.

Owce jak malowane

Numer 6 - 15.09.2011
Ośmiornica Paul to już przeszłość. Teraz to nowozelandzkie owce będą typowały zwycięskie drużyny. Stado owiec pomalowano w barwy narodowe zespołów walczących o Puchar Świata w Rugby. Mistrzostwa rozpoczęły się 9 września i potrwają do 23 października. Oryginalna forma uczczenia mistrzostw świata przyszła do głowy mieszkańcom Nowej Zelandii.

Smutek pedofila

Numer 5 - 14.09.2011
Holenderski seksuolog Eric van Beek zaapelował, by złagodzić stanowisko wobec pedofili. Oni czują się samotni – argumentował Beek.

Jan Paweł II czy Mussolini?

Numer 5 - 14.09.2011
Pomnik Jana Pawła II w Rzymie, brzydki i w ogóle nie przypominający papieża, nie zostanie usunięty. Po licznych protestach ma być tylko poprawiony. Tak postanowiła po trzech miesiącach prac komisja powołana przez władze Rzymu. Wyjątkowo nieudana 6-metrowa statua z brązu nazywana jest „budką telefoniczną” i faktycznie przypomina zardzewiałe zadaszenie.

Kaddafi był jak lew

Numer 5 - 14.09.2011
Libijscy rebelianci zapowiedzieli, że stworzą nowe państwo oparte na demokracji i prawie islamskim. Czy te dwie rzeczy nie wykluczają się wzajemnie? Oczywiście, że się wykluczają. Obawiam się, że Zachód będzie żałował swojej interwencji w Libii. Przytoczę przy tej okazji legendę, którą opowiedział mi zaprzyjaźniony Libijczyk. W pewnej wiosce postanowili zabić lwa, bo rwał owce.

Upomnienie z Brukseli

Numer 5 - 14.09.2011
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton odwołała wizytę w Kijowie. Zamiast tego napisała – wraz z Hillary Clinton – list, w którym przestrzega prezydenta Wiktora Janukowycza przed prześladowaniem opozycji. To poważny problem dla ukraińskich władz, ale też porażka polityki wschodniej Tuska i Sikorskiego.

Nowy gaz ominie Rosję

Numer 5 - 14.09.2011
Unia Europejska rozpocznie negocjacje z Turkmenistanem i Azerbejdżanem w celu budowy gazociągu przez Morze Kaspijskie. Gazociąg ma być częścią Południowego Korytarza. Europa chce się uniezależnić od rosyjskich dostaw. Dostawy z Turkmenistanu zwiększają szanse na powstanie gazociągu Nabucco, który ma wyeliminować pośrednictwo Rosji w dostawach gazu ziemnego z centralnej Azji do Europy.

Zabijał foki, to posiedzi

Numer 5 - 14.09.2011
We wtorek w stolicy Nowej Zelandii, Wellington, na dwa lata więzienia skazano oprawcę fok. W grudniu br. nastolatek zaatakował stado tych zwierząt. Zabił stalowym drągiem 23 foki, w tym 10 nowo narodzonych. Przyznał się do winy, ale nie podał motywów swojego okrutnego postępowania. To już drugi wyrok skazujący na karę więzienia za dręczenie fok w Nowej Zelandii.

Wyrywali sobie puchar

Numer 5 - 14.09.2011
Dwóch włoskich ministrów pokłóciło się na torze Formuły 1 w Monzy o to, kto ma wręczyć puchar zwycięzcy wyścigu Sebastianowi Vettelowi. Jak podał dziennik „La Repubblica”, podczas Grand Prix Włoch minister rozwoju gospodarczego Paolo Romani i wiceminister sportu Rocco Crimi chcieli wręczać puchar zwycięzcy.

Niewolnicy cygańskiego gangu

Numer 4 - 13.09.2011
Sypiali w budach dla psów, w boksach dla koni, przyczepach kempingowych. Zmuszano ich do niewolniczej pracy na budowach i przy sprzątaniu śmieci. Cygański gang zmuszał do pracy w sumie 24 osoby. Wśród nich było 17 Brytyjczyków, dwóch Rumunów, trzech Polaków, jeden Łotysz i jeden Litwin. Jak poinformował „Codzienną” rzecznik policji w Bedfordshire, najstarsza z ofiar miała 57 lat, najmłodsza 17.