Świat

Chrześcijanie chcą zakazu bluźnierczego spektaklu

Numer 45 - 31.10.2011
Ponad 5 tys. chrześcijan protestowało w sobotę w Paryżu przeciwko kontrowersyjnej sztuce teatralnej, w której twarz Chrystusa jest oblewana ekskrementami.

Niemiecki agent negocjuje ekstradycję Saifa al-Islama

Numer 45 - 31.10.2011
Saudyjska telewizja Al-Arabija ujawniła tożsamość człowieka, który jest odpowiedzialny za negocjacje w sprawie ekstradycji syna libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego Saifa al-Islama do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze.

Weteran partii pracy zwyciężył w wyborach

Numer 45 - 31.10.2011
Siedemdziesięcioletni polityk partii pracy Michael D. Higgins wygrał piątkowe wybory prezydenckie w Irlandii. Uzyskał poparcie 57 proc., czyli ponad 1 mln głosów. 11 listopada zostanie zaprzysiężony jako dziewiąty w historii prezydent Irlandii. Drugie miejsce zajął kandydat prawicy Sean Gallagher, a trzecie były dowódca Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) Martin McGuiness.

Będziecie mieli drugi Afganistan

Numer 45 - 31.10.2011
Zachodnie kraje ryzykują wywołanie „trzęsienia ziemi”, jeśli spróbują interweniować w Syrii – powiedział w wywiadzie dla „Sunday Telegraph” syryjski prezydent Baszar al-Assad. Jest to pierwszy wywiad, którego udzielił od chwili wybuchu antyrządowych protestów w styczniu. Syryjski przywódca obawia się, że Zachód zdecyduje się na militarną interwencję w Syrii, jak w wypadku Libii.

Rosjanie wymierają!

Numer 46 - 02.11.2011
Do połowy stulecia ludność Rosji może zmniejszyć się o jedną czwartą, a o 15 mln zmniejszy się liczba Rosjan zdolnych do pracy – tak twierdzą niemieccy demografowie z berlińskiego Instytutu Ludności i Rozwoju.

Chcieli go zgładzić, ale się nie dał

Numer 46 - 02.11.2011
Mieszaniec podobny do bigla wyszedł cało z komory, w której uśmiercano bezpańskie psy. Amerykanie oszaleli na jego punkcie. W mieście Florence w stanie Alabama doszło do niecodziennego wydarzenia. Przeznaczony do uśpienia bezpański pies przeżył próbę uśmiercenia w komorze wypełnionej tlenkiem węgla. Mieszaniec podobny do bigla został wraz z kilkunastoma innymi psami zamknięty w komorze.

Oskarżony o molestowanie

Numer 46 - 02.11.2011
Republikański kandydat do nominacji prezydenckiej w przyszłorocznych wyborach w USA, biznesmen Herman Cain, miał w latach 90. molestować seksualnie dwie pracownice – donosi waszyngtoński dziennik internetowy „Politico”.

I tak rozstrzygną Niemcy

Numer 46 - 02.11.2011
Zapowiedź premiera Georgiosa A. Papandreou referendum, w którym Grecy zdecydują, czy przyjmą program ratunkowy, wywołała obawy, że niekontrolowane bankructwo Grecji rozpocznie drugą falę kryzysu. Spadki na giełdach dowodzą, że głównym problemem planu wynegocjowanego przez przywódców eurogrupy jest to, iż nie wiadomo, kto za niego zapłaci.

Czarny scenariusz

Numer 46 - 02.11.2011
W 2015 r. w wyniku rozpadu strefy euro Łotwa, Litwa i Estonia znajdą się pod rosyjską okupacją – wieszczy brytyjska gazeta „Daily Mail”. W 2014 r., kiedy Niemcy i Francja poświęcą całą energię na łagodzenie nastrojów społecznych w południowej Europie, na Łotwie ma dojść do największego kryzysu finansowego – pisze „Daily Mail”. Bezrobocie wzrośnie do 35 proc.

Prezydent zrywa z USA

Numer 46 - 02.11.2011
Według wstępnych danych, niedzielne wybory prezydenckie w Kirgizji wygrał lider Socjaldemokratycznej Partii, premier Kirgizji 55-letni Ałmazbek Atambajew. W pierwszym wystąpieniu prezydent elekt określił przyszłość kirgisko-amerykańskiej współpracy. Oświadczył, że Kirgizja nie przedłuży kończą-cej się w 2014 r. umowy na stacjonowanie w kraju lotniczej bazy wojskowej USA.