Świat

Porażka Putina

Numer 74 - 06.12.2011
Amerykańska prasa ocenia, że 15-proc. spadek poparcia dla partii Putina w wyborach parlamentarnych jest fatalnym początkiem jego kampanii przed wyborami prezydenckimi w marcu 2012 r.

Egipt: druga tura wyborów

Numer 74 - 06.12.2011
Wczoraj rozpoczęła się druga tura wyborów parlamentarnych w Egipcie. W pierwszej turze 65 proc. poparcia łącznie uzyskali egipscy islamiści. Najwięcej, bo ok. 37 proc. głosów, uzyskała islamistyczna Partia Wolności i Sprawiedliwości, utworzona przez Bractwo Muzułmańskie. Ultrakon-serwatywną salaficką partię Al-Nur poparło ponad 24 proc. głosujących.

Uważaj, gdzie latasz

Numer 74 - 06.12.2011
Francuski emeryt o mało co nie doprowadził do katastrofy helikoptera szkoleniowego. Wymierzył w kabinę wiązkę światła laserowego. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Starszy pan tłumaczył, że nocne loty nad jego domem nie pozwalały mu zmrużyć oka. Źródłem problemu jest położona nieopodal jego domu szkoła dla pilotów. Młodzi Francuzi mają tam loty szkoleniowe. Bywa, że ćwiczenia odbywają się w nocy.

Gingrich liderem

Numer 74 - 06.12.2011
Newt Gingrich prowadzi w sondażach w kilku stanach, w których odbędą się pierwsze prawybory. Gingricha miał też poprzeć Herman Cain, który zawiesił swoją kampanię po spadku poparcia w sondażach. Gingrich przewodzi w sondażach na Florydzie, w Iowa i Południowej Karolinie, a w New Hampshire jest drugi za dotychczasowym faworytem Mittem Romneyem.

Chodzi o powrót do koryta

Numer 72 - 03.12.2011
Na całym świecie zadaniem opozycji jest wskazywanie lepszej drogi, ta prawidłowość omija jednak rosyjski parlament. Mamy partię oszustów i złodziei, partię bandytów – tworzoną przez komunistów – i skrajnie nacjonalistycznych populistów – z Walerią Nowodworską rozmawia Olga Alehno*4 grudnia w Rosji odbędą się wybory do Dumy.

Bez zgody rodziny

Numer 72 - 03.12.2011
Lekarze w brytyjskich szpitalach często nie informują bliskich śmiertelnie chorych pacjentów o tym, że przestali podawać im leki, płyny i jedzenie, by przyśpieszyć ich zgon. Tzw. ścieżka opieki dla pacjentów umierających (LCP) obowiązuje w brytyjskich szpitalach od 1990 r. Polega na zaprzestaniu karmienia i pojenia pacjenta oraz podawaniu mu silnych leków nasennych, by umierał „bez cierpień”.

Decyzje podejmą rządy

Numer 72 - 03.12.2011
Nicolas Sarkozy wezwał do zmian traktatowych w Unii Europejskiej. Prezydent Francji nie poparł niemieckich propozycji, aby oszczędności budżetowe narzucali europejscy urzędnicy. Uważa, że decyzje powinny podejmować drogą głosowania rządy Unii Europejskiej lub strefy euro.

T: To nie polityka, tylko aktorstwo!

Numer 72 - 03.12.2011
Wczoraj, na kilka dni przed zapowiedzianym na 8–9 grudnia szczytem UE Angela Merkel zaprezentowała w Bundestagu niemiecki plan ratowania strefy euro. Nie obyło się bez zgrzytów. Eurogrupa musi pozostać otwarta dla wszystkich państw, które chcą w niej uczestniczyć – powiedziała Angela Merkel, nawiązując do coraz wyraźniejszego podziału na państwa strefy euro i będące poza nią.

Podano do stołu

Numer 72 - 03.12.2011
W Magdeburgu kontrolerzy sanitarni zamknęli azjatycki bar, w którym znaleziono mięso lisa. Właściciele baru zapewniali, że lisa chcieli skonsumować sami, ale kontrolerzy wątpią w tę wersję. Kiedy wizytowali kuchnię barową, wpadł im w oko przygotowany do podania cały… lis. Podejrzewa się, że właściciele baru chcieli zaserwować jego mięso gościom.

Mała strata, krótki żal

Numer 72 - 03.12.2011
Nasz minister spraw zagranicznych Radek Sikorski uratuje euro. Razem z Angelą Merkel. Uda się to pod warunkiem, że kraje Unii Europejskiej uznają hegemonię Republiki Federalnej Niemiec i III RP, wzmocnią rządy w Brukseli oraz będą wybierali ponadnarodowych posłów do Parlamentu Europejskiego.