Świat

Kim Dotcom pławił się w luksusie

Numer 114 - 24.01.2012
Nowozelandzka policja ujawniła szczegóły zatrzymania właściciela popularnej platformy wymiany plików multimedialnych Megaupload.com, 38-letniego Kima Dotcoma w jego domu w Auckland. Przypominało ono sceny z filmów z Jamesem Bondem – pisze „The Daily Mail”. Do zatrzymania doszło 20 stycznia na wniosek amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI).

Temperatura wrzenia

Numer 113 - 23.01.2012
Wczoraj Chorwaci zagłosowali w unijnym referendum. – Wszystkie sondaże wskazują na to, że większość obywateli jest za przystąpieniem Chorwacji do UE. To ważne, by jak najwięcej osób poszło w niedzielę do urn – powiedziała w przeddzień referendum minister spraw zagranicznych Chorwacji Vesna Pusić. Do dyskusji o referendum włączył się gen. Ante Gotovina. Skazany przez Trybunał ds.

UE to dyktatura

Numer 113 - 23.01.2012
Chorwacja jest państwem europejskim. Akcesja nie przyniesie nam korzyści – napisali w oświadczeniu dla „Codziennej” członkowie stowarzyszenia „Kocham Chorwację. Nie dla UE”, które jako pierwsze w 2010 r. zaczęło debatę na temat ciemnych stron akcesji. Unia Europejska jest oparta na dyktaturze, a Parlament Europejski nie jest organem prawodawczym.

USA: trzy stany – trzech wygranych

Numer 113 - 23.01.2012
Były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich wygrał w sobotę prawybory Partii Republikańskiej w Karolinie Południowej. Eksgubernator Massachusetts Mitt Romney zajął drugie miejsce. Oznacza to, że dotychczasowe republikańskie prawybory w trzech stanach wygrało trzech różnych kandydatów.

Konserwatysta faworytem

Numer 113 - 23.01.2012
Wczoraj w Finlandii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W wyścigu wzięło udział ośmiu kandydatów. Liderem sondaży jest 63-letni Sauli Niinistoe, przedstawiciel współrządzącej Finlandią konserwatywnej partii Koalicja Narodowa. Za Niinistoe uplasowali się kandydat Zielonej Unii Pekka Haavisto oraz opozycyjnego wobec rządu Centrum Finlandii Paavo Vaeyrynen.

W Kano islamiści zabili 162 osoby

Numer 113 - 23.01.2012
Co najmniej dziewięć osób zginęło, a dwanaście zostało rannych w nocy z soboty na niedzielę w wyniku ataku muzułmanów na chrześcijan w prowincji Bauchi na północy Nigerii. Do ataku doszło w mieście Tafawa Balewa. Chrześcijan zamordowali muzułmanie z plemion Hausa i Fulani.

Jesteśmy gotowi do rozmów o konkretach

Numer 113 - 23.01.2012
Proszę sobie wyobrazić, że od czasu, kiedy zostałem premierem, parlament węgierski przyjął 365 ustaw, nową konstytucję i ponad 12 ustaw konstytucyjnych o podstawowym znaczeniu. Prowadziliśmy również w tym czasie prezydencję unijną. Takie tempo narusza wiele interesów – gospodarczych i ideologicznych.

Dziękujemy ci, Polsko!

Numer 113 - 23.01.2012
Co najmniej 500 tys. osób wzięło w sobotę udział w wiecu poparcia dla prawicowego rządu premiera Viktora Orbána w Budapeszcie – podało węgierskie MSW. Manifestanci z flagami narodowymi, świecami i pochodniami przeszli od pl. Bohaterów pod budynek parlamentu Węgier. Wielu z nich przyjechało autokarami aż z Rumunii i Słowacji.

Bo stawia je w złym świetle

Numer 112 - 21.01.2012
Niemieckie ministerstwo sprawiedliwości zwróciło się do Komisji Petycji PE o usunięcie z jej stron internetowych krytycznego raportu roboczego o niemieckich urzędach ds. młodzieży (Jugendamtach). Raport powstał, gdy komisją kierował europoseł Marcin Libicki. Na początku stycznia wiceminister sprawiedliwości Max Stadler wysłał do szefowej Komisji Petycji PE Erminii Mazzoni list w tej sprawie.

Policja wydzwoniła 42 tys. euro

Numer 112 - 21.01.2012
Londyńska policja w ciągu ostatnich dwóch lat wygenerowała koszt 42 tys. euro za połączenia telefoniczne z zegarynką. Skandal z horrendalną kwotą za korzystanie z zegarynki wyszedł na jaw w środę. Rzecznik policji zarzekał się, że stara się ciąć koszty, ale jak zaznaczył „istnieją oczywiste powody, by korzystać z usług informacji telefonicznej”.