Świat

Tajemnicze zgony wpływowych Litwinów

Numer 41 - 26.10.2011
Były premier Litwy i lobbysta Gazpromu zmarł na serce, choć uchodził za okaz zdrowia. Szef spółki atomowej, doświadczony żeglarz, wypadł z jachtu i utonął. Policja wszczęła śledztwo.

Uratowali niemowlę!

Numer 41 - 26.10.2011
Po 47 godzinach od trzęsienia ziemi we wschodnich rejonach Turcji ratownicy wyciągnęli spod gruzów niemowlę. Kilkudniowe dziecko przewieziono do zaimprowizowanego szpitala polowego w mieście Ercis. – Niemowlę jest zdrowe i będzie żyło – powiedział agencji DPA jeden z lekarzy. Dziecko porusza rączkami i nóżkami, jest w dobrej formie. Los rodziców pozostaje nieznany.

Bunt w partii konserwatywnej

Numer 41 - 26.10.2011
Kiedy dom twojego sąsiada płonie, twoim pierwszym odruchem powinno być gaszenie ognia, choćby po to, by twój własny się od niego nie zajął – bronił swojej europejskiej polityki premier David Cameron.

Wpadka rosyjskich szpiegów

Numer 39 - 24.10.2011
W Niemczech aresztowano małżeństwo, które od ponad dwudziestu lat szpiegowało najpierw dla ZSRS, a potem Rosji. Para pracowała jeszcze dla KGB. Policjanci z oddziału specjalnego GSG-9 aresztowali szpiegów w dwóch miastach: Andreasa A. w Marburgu, a Heidrun A. w Balingen. Kobietę schwytano podobno w chwili odbierania zaszyfrowanej wiadomości z Moskwy.

8 milionów za dobre rady

Numer 39 - 24.10.2011
Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair został doradcą prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Brytyjski polityk będzie konsultantem ds. reformowania gospodarki – pisze „The Telegraph”. Za pracę dla prezydenta, który już przez 20 lat rządzi Kazachstanem, były brytyjski premier otrzyma ok. 8 mln funtów rocznie, czyli ok. 40 mln zł.

Kreml mści się na USA

Numer 39 - 24.10.2011
Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych utworzyło listę z nazwiskami wysokiej rangi urzędników USA, dla których wprowadzono zakaz wjazdu do Rosji. Jest to odpowiedź na amerykańską listę Magnickiego. Przewiduje ona sankcje wizowe dla kilkudziesięciu urzędników rosyjskich związanych ze śmiercią adwokata Siergieja Magnickiego.

Gruz, rozpacz i panika

Numer 39 - 24.10.2011
Ludzie pogrzebani pod gruzami domów, przerażenie i szok – to obrazy po trzęsieniu ziemi, które w niedzielne popołudnie nawiedziło wschodnie rejony Turcji. Zdaniem ekspertów mogło zginąć co najmniej 1000 osób.

Zabójca Kalinki skazany

Numer 39 - 24.10.2011
André Bamberski, Francuz polskiego pochodzenia, od 30 lat walczył o ukaranie człowieka, który doprowadził do śmierci jego córki Kalinki. Kilka dni temu paryski sąd wydał wyrok. Ojczym dziewczynki Dieter K. został uznany za winnego jej śmierci.

WĘGRZY PAMIĘTAJĄ O OFIARACH 1956 ROKU

Numer 39 - 24.10.2011
23 października minęła 55. rocznica wybuchu krwawo stłumionej rewolucji węgierskiej. W niedzielę tysiące Węgrów oddało hołd ofiarom stalinizmu. W wyniku sowieckiej interwencji życie straciło ponad 3 tys. Węgrów, ponad 200 tys. osób wyemigrowało. W celach śmierci stracono ok. 500 więźniów politycznych. (od)

Sobota czuwania

Numer 39 - 24.10.2011
22 października Kościół katolicki na całym świecie po raz pierwszy obchodził wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II. Początkowo uroczystości miały być obchodzone tylko w Rzymie i w Polsce. Jak podało Radio Watykańskie, w drodze wyjątku watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgodziła się wpisać wspomnienie do kalendarza liturgicznego diecezji w wielu krajach świata.