Świat

Była kolonia uratuje Portugalię?

Numer 59 - 18.11.2011
Premier Portugalii Pedro Passos Coelho przybył wczoraj z oficjalną wizytą do Angoli, by prosić o inwestycje w kraju mocno dotkniętym przez kryzys euro. Była portugalska kolonia w południowo-zachodniej Afryce ma duże zyski ze sprzedaży ropy i chce je inwestować. Najchętniej w Unii.

Narasta izolacja reżimu

Numer 59 - 18.11.2011
Wcześniej niektórzy przedstawiciele Turcji wzywali do odcięcia dostaw prądu do Syrii. Pod uwagę brano również utworzenie na północy kraju strefy buforowej jako schronienia dla demonstrantów zabijanych przez reżim Assada. Król sąsiadującej z Syrią Jordanii, Abdullah, stwierdził, że na miejscu Assada podałby się do dymisji. Wcześniej Liga Arabska zawiesiła członkostwo Syrii w tej organizacji.

Długowieczność nie popłaca

Numer 59 - 18.11.2011
Zgodnie z nową ustawą rosyjski rząd od lipca 2012 r. będzie określał teoretyczną długość życia emerytów co rok. A im dłużej będzie żył emeryt, tym mniejszą emeryturę dostanie (te same pieniądze trzeba podzielić na większą liczbę miesięcy).

Księżna Kate w ciąży!

Numer 59 - 18.11.2011
Minęło prawie siedem miesięcy od dnia, kiedy książę William i Kate Middleton na oczach milionów widzów powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Jak donosi brytyjska prasa, już wkrótce królowa Elżbieta II zostanie prababcią. Jak podaje magazyn „In Touch”, Kate jest w szóstym tygodniu ciąży.

Puszczał im filmy dokumentalne

Numer 59 - 18.11.2011
Rosyjska prasa ujawnia nowe fakty ws. ujętego w mieście Niżni Nowogród nekrofila. Chodzi o mężczyznę, który przetrzymywał w domu prawie 30 ciał zmarłych kobiet. Jak podawała wcześniej „Codzienna”, 45-latek wykopywał zwłoki młodych kobiet z grobów i zabierał do swojego mieszkania. Robił zmarłym makijaż, przebierał je, po czym ustawiał w pokoju jak manekiny wystawowe.

Witaminy z koncentratu

Numer 59 - 18.11.2011
Kongres Stanów Zjednoczonych pod naciskiem lobby producentów mrożonek uchwalił prawo pozwalające szkołom na codzienne serwowanie na stołówkach pizzy i frytek. Zgodnie z uzasadnieniem Kongresu mrożona pizza jest „zdrowa” , bo ma na wierzchu sos pomidorowy, który można uznać za „warzywo”.

Zgrzyty w eurogrupie

Numer 59 - 18.11.2011
Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker przywołał wczoraj do porządku rząd Niemiec. W wywiadzie dla dziennika „General Anzeiger” Juncker stwierdził, że Niemcy nie powinny się czuć zbyt pewnie, ponieważ mają większe długi od Hiszpanii. Głosy krytyki pod adresem europejskiej polityki Niemiec docierają również z Wielkiej Brytanii.

Merkel przypomniała o korzeniach Unii

Numer 57 - 16.11.2011
Wczoraj w Lipsku zakończył się dwudniowy kongres partii CDU. Podczas wielu spotkań doszło do praktycznego podsumowania wszystkich zgłaszanych od pewnego czasu przez stronę niemiecką pomysłów na jeszcze silniejsze zespolenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zdecydowanie opowiedziała się za projektem unii politycznej.

Białoruski oligarcha za kratami

Numer 57 - 16.11.2011
Białoruskie KGB aresztowało jednego z najbardziej zaufanych ludzi Aleksandra Łukaszenki, biznesmena Wiktora Szewcowa. Oligarcha został ujęty, ponieważ za dużo wie o niejawnych dostawach broni z Białorusi do Libii, Syrii, Iranu i Iraku – donosi Gazeta.ru.

Odzyskać suwerenność

Numer 57 - 16.11.2011
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oskarżył wczoraj Unię Europejską, że „straciła kontakt z rzeczywistością” i narzuca krajom członkowskim w chwili kryzysu „bezsensowne przepisy i regulacje, które ograniczają ich wzrost gospodarczy”.