Świat

Odwiedziny w katowni

Numer 98 - 04.01.2012
Zdaniem Hubertusa Knabego, dyrektora muzeum byłego Centralnego Aresztu Śledczego NRD-owskiej bezpieki Hohenschönhausen w Berlinie, Niemcy z dużym zainteresowaniem podchodzą do komunistycznego rozdziału swojej historii. W 2011 r. placówkę odwiedziło 342 tys. osób. Były Centralny Areszt Śledczy Hohenschönhausen w Berlinie jest placówką wyjątkową.

Zacięty wyścig

Numer 98 - 04.01.2012
W dalszej walce o możliwość kandydowania w tegorocznych wyborach prezydenckich największe szanse mają Mitt Romney, Ron Paul i Rick Santorum. Cieszący się długo opinią lidera wśród republikańskich kandydatów Newt Gingrich traci w sondażach. Ostatni sondaż przedwyborczy w Iowa wygrał Mitt Romney, który zdobył 22,8 proc. głosów, wyprzedzając Rona Paula z 21,5 proc.

Kłopotliwe śledztwo

Numer 98 - 04.01.2012
Brytyjska policja prowadzi śledztwo w sprawie ludzkich szczątków znalezionych na terenie letniej rezydencji rodziny królewskiej w Sandringham, w hrabstwie Norfolk. Sprawa jest delikatna. Brytyjscy funkcjonariusze dokładają wszelkich starań, by zachować maksimum dyskrecji. Sprawę przez pierwsze 24 godz. trzymano w tajemnicy.

Zginął, bo był niewierny

Numer 98 - 04.01.2012
W Duszanbe doszło do zabójstwa 24-latka ubranego w strój Świętego Mikołaja. Jak relacjonują świadkowie, na mężczyznę rzuciło się z nożami 30 osób. W tłumie słychać było krzyki: „Ty niewierny!” Zamordowany Parwiz Dawlatbiekow przebrał się za Świętego Mikołaja i w takim stroju zamierzał złożyć życzenia swojej rodzinie. Do zabójstwa doszło przed domem krewnych 24-latka.

Echo afery kredytowej

Numer 98 - 04.01.2012
Od trzech tygodni prezydent Niemiec Christian Wulff musi się tłumaczyć z kredytu, który kilka lat temu zaciągnął na swój dom. Nieruchomość nabył jeszcze jako premier Dolnej Saksonii. Niemiecka bulwarówka „Bild” 13 grudnia opublikowała artykuł wskazujący na niejasności wokół kredytu prezydenta.

Wirus bunga-bunga

Numer 2 - 10.09.2011
Coś podobnego, szef Al-Kaidy Osama bin Laden interesował się pornografią. Odkryli to amerykańscy komandosi po udanej akcji w jego domu. Miał też ponoć kochanki. Bin Laden nie może się bronić, bo się nie obronił. Drugi muzułmanin, Muammar Kaddafi, zainstalował w podziemiach uczelni w Trypolisie marmurową łazienkę z jacuzzi i gabinet ginekologiczny.

Prezydent bez pomysłu

Numer 2 - 10.09.2011
Druga fala kryzysu może pogrążyć Obamę, który ma najgorsze notowania od początku kadencji. Zdaniem prezydenta ratunkiem dla gospodarki Stanów Zjednoczonych będzie przyjęcie przez Kongres nowego pakietu pomocowego. Gra toczy się o wart 450 mld dol. zastrzyk finansowy. Krytycy przypominają, że poprzedni pakiet o wartości 825 mld dol. nie przyczynił się do stworzenia nowych miejsc pracy.

Amerykański ekspert o Obamie

Numer 2 - 10.09.2011
Samuel Gregg:dyrektor zespołu ekspertów w Acton Institute w Michigandla „Codziennej”. Gospodarka amerykańska jest w bardzo złym stanie, a realizowana przez administrację Obamy polityka neokeynesowska zawiodła do tego stopnia, że wielu Amerykanów będzie wypatrywało jakiejkolwiek sensownej alternatywy dla rządów Baracka Obamy.

Zawalczą z gangami

Numer 2 - 10.09.2011
Kolejny śmigłowiec Black Hawk wyprodukowany w PZL Mielec trafi do meksykańskiej policji i będzie walczył z gangami narkotykowymi. Będzie to już czwarty sprzedany w tym roku egzemplarz. Pierwsze trzy zakupiła Arabia Saudyjska. W ciągu ostatnich dwóch lat PZL Mielec wyprodukował siedem śmigłowców Black Hawk. Firma planuje zwiększenie produkcji do 22 maszyn w 2013 r.

Niemcy rozbierają Grecję

Numer 2 - 10.09.2011
Unijny komisarz ds. energii Günther Oettinger ma oryginalny pomysł na utrzymanie dyscypliny w strefie euro. Kto zadłuży się ponad miarę, opuści flagę do połowy masztu. Niemiec zganił też „niedbalstwo” Greków. Zdaniem polityka Grecy zbyt opieszale zabierają się do walki z kryzysem. Oettinger ma na to radę: to unijni urzędnicy powinni nadzorować prywatyzację Grecji.