Świat

Chodzi o powrót do koryta

Numer 72 - 03.12.2011
Na całym świecie zadaniem opozycji jest wskazywanie lepszej drogi, ta prawidłowość omija jednak rosyjski parlament. Mamy partię oszustów i złodziei, partię bandytów – tworzoną przez komunistów – i skrajnie nacjonalistycznych populistów – z Walerią Nowodworską rozmawia Olga Alehno*4 grudnia w Rosji odbędą się wybory do Dumy.

Bez zgody rodziny

Numer 72 - 03.12.2011
Lekarze w brytyjskich szpitalach często nie informują bliskich śmiertelnie chorych pacjentów o tym, że przestali podawać im leki, płyny i jedzenie, by przyśpieszyć ich zgon. Tzw. ścieżka opieki dla pacjentów umierających (LCP) obowiązuje w brytyjskich szpitalach od 1990 r. Polega na zaprzestaniu karmienia i pojenia pacjenta oraz podawaniu mu silnych leków nasennych, by umierał „bez cierpień”.

Decyzje podejmą rządy

Numer 72 - 03.12.2011
Nicolas Sarkozy wezwał do zmian traktatowych w Unii Europejskiej. Prezydent Francji nie poparł niemieckich propozycji, aby oszczędności budżetowe narzucali europejscy urzędnicy. Uważa, że decyzje powinny podejmować drogą głosowania rządy Unii Europejskiej lub strefy euro.

T: To nie polityka, tylko aktorstwo!

Numer 72 - 03.12.2011
Wczoraj, na kilka dni przed zapowiedzianym na 8–9 grudnia szczytem UE Angela Merkel zaprezentowała w Bundestagu niemiecki plan ratowania strefy euro. Nie obyło się bez zgrzytów. Eurogrupa musi pozostać otwarta dla wszystkich państw, które chcą w niej uczestniczyć – powiedziała Angela Merkel, nawiązując do coraz wyraźniejszego podziału na państwa strefy euro i będące poza nią.

Podano do stołu

Numer 72 - 03.12.2011
W Magdeburgu kontrolerzy sanitarni zamknęli azjatycki bar, w którym znaleziono mięso lisa. Właściciele baru zapewniali, że lisa chcieli skonsumować sami, ale kontrolerzy wątpią w tę wersję. Kiedy wizytowali kuchnię barową, wpadł im w oko przygotowany do podania cały… lis. Podejrzewa się, że właściciele baru chcieli zaserwować jego mięso gościom.

Mała strata, krótki żal

Numer 72 - 03.12.2011
Nasz minister spraw zagranicznych Radek Sikorski uratuje euro. Razem z Angelą Merkel. Uda się to pod warunkiem, że kraje Unii Europejskiej uznają hegemonię Republiki Federalnej Niemiec i III RP, wzmocnią rządy w Brukseli oraz będą wybierali ponadnarodowych posłów do Parlamentu Europejskiego.

Ślub z gwałcicielem

Numer 72 - 03.12.2011
Kobieta, która została zgwałcona i skazana przez to na 12 lat więzienia pod zarzutem zdrady małżeńskiej, zostanie ułaskawiona. Musi jednak poślubić swojego prześladowcę. Dwudziestojednoletnia kobieta dwa ostatnie lata spędziła za kratami. W trakcie odsiadywania wyroku urodziła dziecko gwałciciela. Mężczyzna, przez którego została skazana, zostanie jej mężem.

Mniejsze poparcie dla partii Putina

Numer 73 - 05.12.2011
We wczorajszych wyborach parlamentarnych partia Władimira Putina Jedna Rosja uzyskała wynik o ponad 10 proc. niższy niż cztery lata temu. Wybory do Dumy pokazały, że Putin zostanie w marcu wybrany na prezydenta Rosji, ale już bez dawnego entuzjazmu. Władze próbowały poprawić wyniki wyborcze przez manipulacje, cenzurę i ataki na Zachód.

Demokracja po rosyjsku

Numer 73 - 05.12.2011
W Rosji wczoraj rano przestały działać strony internetowe radiostacji, gazet i organizacji obrony praw człowieka, publikujące dane o łamaniu prawa wyborczego w czasie wyborów parlamentarnych.

Ministerstwo pomyłek

Numer 73 - 05.12.2011
Kanadyjski profesor agronomii przez pomyłkę został mianowany sekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa Włoch. Profesor Francesco Braga o mało nie spadł z krzesła, gdy czytał doniesienie prasowe o swojej nominacji na stanowisko sekretarza stanu we włoskim ministerstwie. Tuż po tym Kanadyjczyk otrzymał oficjalne pismo z Italii wzywające go do pilnego objęcia urzędu.