Świat

Nowy Jork zagrożony

Numer 2 - 10.09.2011
Władze amerykańskie ostrzegły przed atakami terrorystów podczas obchodów 10. rocznicy zamachów z 11 września. Wszystkie służby postawiono w stan gotowości. Trwa obława na podejrzanych. Szczególnie zagrożony jest Nowy Jork, ale nie można wykluczyć też Waszyngtonu i innych miast. Środki bezpieczeństwa są już i tak zaostrzone od kilku tygodni ze względu na okrągłą rocznicę 11 września.

Mogło dojść do zamachu

Numer 1 - 09.09.2011
Możliwe, że wyłącznie dzięki spostrzegawczości dwóch niemieckich firm berlińskiej policji udało się udaremnić zamach terrorystyczny. Dwaj młodzi mężczyźni od miesięcy gromadzili spore ilości chemikaliów. Sprawą zajęła się prokuratura. W Berlinie najprawdopodobniej udaremniono zamach terrorystyczny.

Rosyjscy szpiedzy nadal aktywni

Numer 1 - 09.09.2011
Z opublikowanego 7 września raportu Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa Czech za 2010 r. wynika, że służby wywiadowcze Federacji Rosyjskiej są w tym kraju bardzo aktywne. Doniesienia raportu specjalnie dla „Gazety Polskiej Codziennie” komentuje czeski obserwator życia politycznego Vladimìr Petrilák. Rosja od dawna bardzo interesuje się Czechami. Dla Rosjan ważne są np.

9 tys. km piechotą

Numer 1 - 09.09.2011
Po dziewięciu miesiącach pieszej wędrówki mieszkaniec Kamczatki wrócił z wakacji w Moskwie do domu. W sierpniu 2010 r. Rosjanin pojechał do przyjaciół na urlop. Ci okradli go z pieniędzy, odzieży i dokumentów. Pechowiec rozpoczął pieszo powrót do domu, po drodze dorabiając na czarno, zbierając szmaty i butelki, by zarobić na przeżycie. Po przejściu 9 tys.

I tak nie zgoli

Numer 1 - 09.09.2011
Francuski urzędnik został zawieszony w pełnieniu obowiązków, gdyż nie chciał zgolić brody. Pochodzący z Algierii muzułmanin Kamel Bendjebbour pracuje w urzędzie miasta. „Pan Bendjebbour zapuścił brodę w sposób, który nie pozostawia żadnej wątpliwości co do jego przekonań religijnych” – argumentowano. Sam zainteresowany twierdzi, że do tej pory jego broda nikomu nie przeszkadzała.

Nowy gazociąg Putina

Numer 1 - 09.09.2011
Premier Rosji Władimir Putin uruchomił kolejny gazociąg. Nowa magistrala gazowa o długości 1800 km ma transportować gaz z wyspy Sachalin do dalekowschodnich rosyjskich miast – Władywostoku oraz Chabarowska. Jak zauważają zachodnie media, w przyszłości klien-tami rosyjskiego monopolisty mogą zostać Chiny oraz Japonia. Kreml coraz mocniej koncentruje się na rynku azjatyckim.

Największy skandal rządów Tuska

Numer 1 - 09.09.2011
Amerykanie ocenili: Afera hazardowa była skandalem, który pokazał, że rząd Tuska nie wywiązuje się z obietnic. Afera hazardowa przypomniała Polakom, że rząd Donalda Tuska nie wywiązał się z obietnic walki z korupcją. Nie stworzył obiecanej ustawy, która miała ograniczyć wpływ biznesu na jego decyzje – pisał dyplomata z amerykańskiej ambasady w Warszawie.

Sprzedał 29 ton złota

Numer 1 - 09.09.2011
Libijski bank centralny sprzedał na polecenie Kaddafiego rezerwy złota o wartości ponad miliarda dolarów. Sprzedane złoto najprawdopodobniej trafiło do sąsiedniej Tunezji. Obecnie libijskie aktywa sięgają 115 mld dol., z tego 90 mld dol. ulokowanych jest za granicą. Dane te nie uwzględniają pieniędzy zgromadzonych przez Kaddafiego i jego rodzinę.

Mocny debiut Ricka Perry’ego

Numer 1 - 09.09.2011
Perry jest liderem w wyścigu republikańskich kandydatów do prezydentury. Gubernator Teksasu pierwszy raz wystąpił w debacie telewizyjnej z rywalami. Potwierdził w niej swoją opinię polityka o zdecydowanych poglądach. Debata odbyła się w Bibliotece im. Ronalda Reagana w Kalifornii.

Cały region stanie w płomieniach

Numer 98 - 04.01.2012
Z dr. Mehrdadem Khonsarim, irańskim politologiem z Centre for Arab and Iranian Studies w Londynie, o możliwych konsekwencjach konfliktu w Zatoce Perskiej rozmawia Aleksandra Rybińska. Iran znów grozi USA. Wczoraj dowódca sił zbrojnych Iranu Ataollah Salehi ostrzegł Amerykanów, że „podejmie działania”, jeśli ich lotniskowiec wróci do Zatoki Perskiej. Czy czeka nas eskalacja konfliktu?