Świat

Zamknęli szeryfa roku

Numer 71 - 02.12.2011
W 2001 r. amerykańskiego stróża prawa Patricka J. Sullivana okrzyknięto szeryfem roku. Dziś czeka on na wyrok w areszcie śledczym noszącym jego imię. Jak donosi dziennik „Denver Post”, 68-letni Patrick Sullivan jest podejrzany o handel narkotykami i przebywa w areszcie śledczym w stanie Kolorado. Jak na ironię były szeryf roku oczekuje na decyzję sądu w areszcie nazwanym na jego cześć.

Belgia ma szefa rządu

Numer 71 - 02.12.2011
Wczoraj nowym premierem Belgii został przewodniczący francuskojęzycznych socjalistów (PS) Elio Di Rupo. Impas polityczny w tym kraju trwał od czerwca 2010 r. Jest to rekord nie tylko w skali europejskiej, lecz także światowej. Di Rupo jest pierwszym od 30 lat francuskojęzycznym politykiem wybranym na szefa belgijskiego rządu.

Arabska jesień islamistów

Numer 71 - 02.12.2011
W pierwszych wolnych wyborach w Egipcie wygrywają islamiści z partii Wolność i Sprawiedliwość (WiS), którzy w pierwszej turze mieli otrzymać ponad 40 proc. głosów. Choć ostateczne wyniki maratonu wyborczego zostaną podane dopiero w styczniu 2012 r., już teraz liczą oni, że utworzą przyszły rząd. Umiarkowani islamiści tworzą rządy w Tunezji i Maroku.

Oblali rodzinę kwasem

Numer 71 - 02.12.2011
Pięcioosobowa rodzina trafiła do szpitala po tym, jak zaatakowano ją żrącym kwasem. Do tragedii doszło w prowincji Kunduz na północy Afganistanu. We wtorek nieznani sprawcy wtargnęli do domu pięcioosobowej rodziny i oblali bezbronnych ludzi żrącym kwasem. Rodzice i ich trzy córki zostali przewiezieni do miejscowego szpitala. Wszyscy odnieśli poważne obrażenia na całym ciele.

Włosy stają dęba

Numer 71 - 02.12.2011
Niemieccy politycy są zaniepokojeni brakiem praworządności w Rosji. Do grona zaniepokojonych dołączyła znana w Polsce z działalności w niemieckim Związku Wypędzonych Erika Steinbach. – Strona rosyjska musi niezwłocznie wyjaśnić śmierć Siergieja Magnickiego – powiedziała Welt Online posłanka FDP Marina Schuster. Dla tego samego medium wypowiedziała się Erika Steinbach.

Odrabiając prace domowe

Numer 71 - 02.12.2011
Studenci z Georgetown University w ramach zajęć uniwersyteckich i z pomocą internetu wykryli rozbudowany chiński system tuneli, w których Pekin ukrywa swój arsenał atomowy. Chińczycy nazywają tunele „podziemnym chińskim murem”, formalnie zarządza nimi tajny 2. Korpus Artylerii. Państwo Środka może mieć jednak znacznie więcej głowic jądrowych niż dotychczas sądzono.

Obyło się bez paraliżu

Numer 70 - 01.12.2011
Dwa miliony pracowników brytyjskiego sektora publicznego strajkowało wczoraj przeciwko zmniejszeniu pensji i emerytur oraz wydłużaniu wieku emerytalnego. To największe protesty od 30 lat.

Fala strajków w Europie

Numer 70 - 01.12.2011
W ostatnim czasie strajkowano w Portugalii, Bułgarii i Wielkiej Brytanii, a dziś planowane są strajki w Grecji. 24 listopada doszło do paraliżu Portugalii w wyniku strajku przeciwko oszczędnościom wymuszanym przez Unię Europejską i inne instytucje, które podtrzymują finansowo ten zadłużony kraj.

Japończycy nie chcą się kochać

Numer 70 - 01.12.2011
Naukowcy biją na alarm. Dorośli Japończycy nie zakładają rodzin i stronią od kontaktów z płcią przeciwną. Według ostatnich badań co czwarty 30-latek nigdy nie uprawiał seksu. Według najnowszych danych japońskiego Narodowego Instytutu Badań nad Ludnością i Ubezpieczeniami Społecznymi (IPSS) drastycznie wzrosła liczba samotnych mężczyzn.

Przestroga dla mężów

Numer 70 - 01.12.2011
Francuz, który latami nie wypełniał obowiązków małżeńskich, zapłaci swojej byłej żonie 10 tys. euro odszkodowania. Tak zadecydował sąd w mieście Aix-en-Provence. W uzasadnieniu decyzji sąd napisał, że małżonek, który regularnie uchyla się od współżycia z żoną, godzi w jej potrzebę bliskości.