Świat

Podatek od renty

Numer 92 - 28.12.2011
Wdowa po byłym pracowniku przymusowym otrzymała list od niemieckiego ministerstwa finansów z wezwaniem do zapłaty zaległych podatków za rentę, którą w latach 2005–2010 otrzymała od władz w Berlinie – donosi belgijski dziennik „Het Nieuwsblad”. Owa renta to odszkodowanie za lata, które jej mąż przepracował w czasie II wojny światowej pod przymusem w niemieckim przemyśle zbrojeniowym.

Zamieszki w Izraelu

Numer 92 - 28.12.2011
W niedzielę i poniedziałek w mieście Bet-Szemesz, niedaleko Jerozolimy, doszło do ostrych starć między policją a miejscową społecznością ultraortodoksyjnych chasydów. Zarzewiem konfliktu był spór między społecznością ultraortodoksyjną haredim a ludnością laicką. Chodziło o segregację płciową i nakaz skromniejszych ubiorów dla kobiet.

Walizka z niespodzianką

Numer 92 - 28.12.2011
Obywatel Czech został aresztowany w Argentynie podczas próby przemycenia przez granicę egzotycznych zwierząt. W jego walizce policja znalazła ponad 200 gadów i mięczaków - pisze „La Segunda”. Człowiek, który przedstawił się jako Karel Abelovski, miał lecieć

Krajobraz po tragedii

Numer 92 - 28.12.2011
Blisko 200 kolejnych ciał ofiar tajfunu znaleziono w wodach południowej części wyspy Mindanao. Urzędnicy mówią, że brakuje precyzyjnych danych o liczbie zaginionych. Poszukiwania będą kontynuowane. Tajfun „Washi” przeszedł przez południowe Filipiny między 16 i 18 grudnia, niszcząc nadmorskie miasta Cagayan de Oro i Iligan.

Ogólnonarodowa psychoterapia

Numer 92 - 28.12.2011
Głównym naszym celem powinna być ogólnonarodowa psychoterapia, by wpoić obywatelom pewność jutrzejszego dnia – powiedział Władimir Putin na posiedzeniu Rady Państwa. W Rosji powiało grozą: czyżby premier chciał wszystkich rodaków posłać do domu wariatów?

Płakałem ostatni raz

Numer 92 - 28.12.2011
Po serii zamachów, do których doszło w niedzielę w nigeryjskim mieście Mandalla, nie ustają ataki na miejscowych katolików. Przerażeni ludzie uciekają z całym dobytkiem z zagrożonego przez islamistów regionu. Setki nigeryjskich katolików w popłochu opuszczają swoje domy. Po niedzielnej masakrze w kościele św. Teresy w Mandalli doszło do wielu innych ataków na społeczność katolicką.

Wojskowi chcą obalić rząd?

Numer 92 - 28.12.2011
Media opublikowały tajną notatkę, w której pakistańskie władze proszą USA o pomoc w powstrzymaniu wojskowego zamachu stanu. Wojskowi odpierają zarzuty i wnoszą sprawę do sądu. Notatkę z prośbą o interwencję USA opublikował brytyjski dziennik „Financial Times”. Jej autorem ma być były ambasador Pakistanu w Waszyngtonie, który jednak temu zaprzecza.

Setki tysięcy Hiszpanów na bruku

Numer 93 - 29.12.2011
Egzekucje komornicze, eksmisje i bezdomność to ostatnio główne tematy rozmów w Hiszpanii. Ludzie nie są w stanie spłacać zaciągniętych kredytów. Trafiają na bruk. Co najmniej 2 mln mieszkań stoi pustych, bo nikogo nie stać na ich utrzymanie. Według oficjalnych danych w Hiszpanii żyje 30 tys. bezdomnych. W rzeczywistości liczba ta jest co najmniej dwa razy większa.

Romowie na czosnkowym polu

Numer 93 - 29.12.2011
Władze austriackiego miasta Graz, stolicy Styrii, wpadły na pomysł, w jaki sposób zapewnić zajęcie miejscowym Romom. Będą zbierali czosnek.

Ekooszuści

Numer 93 - 29.12.2011
Na niemiecki rynek mogło trafić nawet 550 t podrabianej żywności z Włoch. Zamiast ekologicznych delikatesów Niemcy spożyli sojową karmę dla zwierząt. Tak przynajmniej wynika ze wstępnych analiz niemieckich ekspertów. Na początku grudnia Włochami wstrząsnął skandal z podrabianą żywnością. Oszuści sprzedawali produkty sojowe przeznaczone na paszę jako drogą żywność ekologiczną.