reklama


Świat

Kraj potrzebuje cara

Numer 140 - 23.02.2012
Rosyjskie władze, dokarmiane przez nie media i ośrodki socjologiczne przekonują Rosjan, że wybory wygra Władimir Putin – i to już w pierwszej turze. No i że nie muszą i nie będą do końca uczciwe. Prezydent największej w Rosji autonomicznej republiki – Tatarstanu – Rustam Minnichanow w prosty sposób wyjaśnił, dlaczego to musi być Putin i nikt inny. „Kraj potrzebuje cara!

Panna na wygnaniu

Numer 140 - 23.02.2012
Francuski rząd nakazał usunięcie z języka francuskiego słowa „mademoiselle” oznaczającego pannę, młodą, niezamężną kobietę. Słowo obraża francuskie feministki, gdyż „poniża godność, jest seksistowskie i dyskryminujące”. Zamiast niego nakazano używanie neutralnego „madame” – pani, bez określenia jej statusu socjalnego.

Izrael nie wyklucza uderzenia prewencyjnego

Numer 138 - 21.02.2012
BBC, powołując się na źródła dyplomatyczne, podaje, że Iran jest gotowy do zainstalowania w podziemnych zakładach we Fordo tysięcy wirówek nowej generacji do wzbogacania uranu. Pozwoli to na znaczne przyspieszenie produkcji wzbogaconego uranu, który może mieć zastosowanie zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych.

Chiny popierają Asada

Numer 138 - 21.02.2012
Chiński „Dziennik Ludu” twierdzi, że Zachód, wzywając Baszara al-Asada do ustąpienia i popierając syryjską opozycję, prowokuje wojnę domową. Zdaniem redaktorów gazety wojna domowa mogłaby zostać wykorzystana jako uzasadnienie interwencji w Syrii. Oskarżenia czołowej chińskiej gazety, że kraje zachodnie rozniecają wojnę domową w Syrii, potęgują międzynarodowe napięcie wokół tego kraju.

Pięciolatek żyje jako dziewczynka

Numer 138 - 21.02.2012
Gdy Zachary Avery z brytyjskiego hrabstwa Essex miał trzy lata, odmówił „dalszego życia jako chłopiec”. Jego rodzice zabrali go więc do lekarza. Ten orzekł, że chłopiec, który dotychczas zachowywał się normalnie, cierpi na „zaburzenie tożsamości płciowej”. Lekarz polecił rodzicom, by pozwolili Zachary’emu dorastać, jakby był dziewczynką. „Tym samym Zachary stał się najmłodszym pacjentem,

Nie będzie kary za brak dokumentów

Numer 138 - 21.02.2012
W Hadze ortodoksyjny Żyd wygrał proces z policją. Mężczyzna nie okazał funkcjonariuszom dokumentów i nie przyjął od nich mandatu. Tłumaczył, że w szabas nie wolno mu podejmować żadnych czynności.

760 mld dolarów na zbrojenia w Rosji

Numer 138 - 21.02.2012
W ciągu najbliższych dziesięciu lat Rosja wyda ponad 760 mld dol. na zbrojenia – napisał premier Putin w swoim szóstym przedwyborczym artykule. Tym razem tekst opublikowała rządowa „Rossijskaja Gazieta”. „Naszym zadaniem jest, by (...) stworzyć taką armię, taki przemysł zbrojeniowy, który będzie w stanie zapewnić Rosji suwerenność i szacunek partnerów” – napisał premier.

Kandydat niemieckich marzeń

Numer 138 - 21.02.2012
Dwa lata temu kanclerz Angela Merkel zapobiegła prezydenturze człowieka, który cieszył się przychylnością większości niemieckich polityków i dużej części społeczeństwa.

W obronie Koranu

Numer 139 - 22.02.2012
Ponad 2 tys. Afgańczyków protestowało wczoraj przed główną bazą wojsk USA w Bagram. Wściekły tłum rzucał w strażników kamieniami i koktajlami Mołotowa, krzycząc „śmierć niewiernym!”. Protest wybuchł po tym, jak pojawiły się pogłoski, że żołnierze sił międzynarodowych spalili kilka egzemplarzy Koranu.

Krwawa zemsta islamistów

Numer 139 - 22.02.2012
Co najmniej 30 osób zginęło w poniedziałek w ataku bojowników islamskiej sekty Boko Haram na targowisko w Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii. Atak miał być zemstą na handlarzach, których islamiści podejrzewają o współpracę z siłami bezpieczeństwa.


reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama