Świat

Koniec sjesty

Numer 58 - 17.11.2011
Kryzys nie oszczędza Hiszpanów. Aby podwyższyć wydajność pracy, muszą zrezygnować ze sjesty. Jak podaje Welt Online, nawet 90 proc. małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w Hiszpanii nosi się z zamiarem skrócenia tradycyjnej przerwy obiadowej. Hiszpańska sjesta przeciąga się nawet do dwóch godzin, jest to czas na porządny posiłek i drzemkę. Aktualnie Hiszpania zajmuje 10.

Będą mieli więcej

Numer 58 - 17.11.2011
Rząd Niemiec z początkiem 2012 r. obniży składki emerytalne z 19,9 do 19,6 proc. Politycy zapowiedzieli jednocześnie podwyższenie emerytur. W związku ze znacznym polepszeniem sytuacji na rynku pracy Niemcy zapłacą mniej na poczet składek emerytalnych. Jak przewiduje rząd, na uldze skorzystają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Chodzi o oszczędność w wysokości 3,75 euro miesięcznie na głowę.

Specrządy we Włoszech i Grecji

Numer 56 - 15.11.2011
Mario Monti ma stworzyć rząd, który uratuje Włochy i strefę euro przed upadkiem. Podobny rząd ma powstać pod kierownictwem Lucasa Papademosa w Grecji.

NORWEGIA: PUBLICZNE PRZESŁUCHANIE ZABÓJCY

Numer 56 - 15.11.2011
Wczoraj w Oslo przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków ostrożności odbyło się publiczne przesłuchanie Andersa Breivika, oskarżonego o zastrzelenie 77 osób. Po raz pierwszy od momentu tragedii zabójca spotkał się z ocalałymi oraz z bliskimi zamordowanych.

Maluchy z nadwagą

Numer 56 - 15.11.2011
Zdaniem niemieckich naukowców najbardziej otyłe w Europie są dzieci włoskie. Jeszcze rok temu pierwsze miejsce w tej niechlubnej dyscyplinie zajmowały dzieci niemieckie. W 2010 r. opublikowano raport, z którego wynikało, że 16 proc. małych Niemców jest otyłych. Obecnie przodują Włosi. Aż 42 proc. włoskich maluchów cierpi na nadwagę.

Wzmacnia oczy i mięśnie

Numer 56 - 15.11.2011
Sztab Generalny rosyjskiej armii postanowił kupić 10 tys. par rakiet do badmintona. Żołnierze będą grali w badmintona, ponieważ – zdaniem generałów – rozwija on grupy mięśni pomocne w rzucaniu granatami i nożami. Pierwsi treningi zaczną snajperzy – gra wzmacnia podobno mięśnie gałek ocznych.

Osetia Południowa: druga tura wyborów prezydenckich

Numer 56 - 15.11.2011
Żaden z 11 kandydatów, którzy ubiegali się w niedzielę o stanowisko prezydenta Osetii Południowej, nie uzyskał wymaganej większości głosów w pierwszej turze wyborów. Tego samego dnia w wyniku referendum rosyjski stał się drugim językiem urzędowym Osetii. Wspierany przez Kreml 41-letni minister ds. nadzwyczajnych Anatolij Babilow uzyskał nieco ponad 25 proc. głosów. Również ok. 25 proc.

Niemiecka badaczka ujawnia „źródło zła”

Numer 56 - 15.11.2011
Zdaniem niemieckiej profesor psychologii żarliwa religijność człowieka idzie w parze ze skłonnościami do nienawiści. Profesor Beate Kuepper z Bielefeld przeprowadziła badania nad zależnością między religijnością człowieka a jego stosunkiem do mniejszości seksualnych i etnicznych. Jak wynika z badań, największymi homofobami, seksistami i rasistami są… chrześcijanie.

Chuligańska turystyka

Numer 56 - 15.11.2011
Akcję niemieckich „antyfaszystów”, którzy zakłócili warszawskie obchody 11 listopada, komentuje znana dziennikarka i publicystka Bettina Röhl. Tak zwane grupy lewicowych autonomów, które ostatnio zakłóciły obchody Święta Niepodległości w Warszawie, są tak naprawdę organizacjami usytuowanymi poza nurtem polityki.

Kto odpowiada za „kebabowe morderstwa”?

Numer 56 - 15.11.2011
Gang neonazistów z Turyngii przez lata bezkarnie mordował imigrantów. Niektórzy politycy lewicy żądają teraz delegalizacji skrajnie prawicowej partii NPD. Inni oskarżają kontrwywiad o przymykanie oczu na brunatny terror. Kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała sprawę „hańbą dla kraju”.