Świat

Walczcie jak lwy!

Numer 89 - 23.12.2011
Niemiecki rynek pracy przeżywa drenaż mózgów – twierdzi przewodniczący Niemieckiej Izby Rzemieślniczej Otto Kentzler w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Handelsblatt”. Niemcy są zaniepokojeni odpływem wykwalifikowanych pracowników za granicę. W dalszym ciągu więcej osób do Niemiec przyjeżdża, niż je opuszcza, ale Niemiecka Izba Rzemieślnicza już teraz bije na alarm.

Konflikt powrócił

Numer 89 - 23.12.2011
W serii zamachów wymierzonych głównie w szyickie dzielnice Bagdadu zginęło 57 osób, a ok. 200 jest rannych. Już następnego dnia po wyjściu amerykańskich wojsk premier Iraku szyita Nuri al-Maliki próbował aresztować sunnickiego wiceprezydenta Tarika al-Haszimiego. W ciągu dwóch godzin w różnych częściach Bagdadu zdetonowano kilkanaście bomb.

Masz nadwagę, nie popłyniesz

Numer 89 - 23.12.2011
Dramatyczny wzrost liczby osób otyłych wśród obywateli Stanów Zjednoczonych zmusił firmy obsługujące połączenie promowe w stanie Waszyngton do wprowadzenia limitów wagowych na statkach. Sytuacja szczególnie pogorszyła się w ciągu ostatnich 20 lat. Jak wskazują dane amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, obecnie wśród dorosłych Amerykanów chorobliwie otyłych jest ok. 30 proc.

TURCJA odwołuje ambasadora

Numer 89 - 23.12.2011
Wbrew protestom Turcji izba niższa francuskiego parlamentu uchwaliła ustawę przewidującą grzywny i kary więzienia za negowanie ludobójstwa Ormian, jakiego dopuścili się Turcy w latach 1915–1917. W odpowiedzi Turcja odwołała swojego ambasadora we Francji. Władze w Ankarze zapowiadały wcześniej, że postąpią w ten sposób; zagroziły też sankcjami gospodarczymi, dyplomatycznymi i kulturalnymi.

Za lata cierpienia

Numer 89 - 23.12.2011
Sąd w Teksasie przyznał rodzicom chłopca, który w wieku 8 lat został oblany benzyną i podpalony, 150 mld dol. odszkodowania. To najwyższe odszkodowanie w historii kraju. Ma to zmusić prokuraturę do wznowienia śledztwa. Mężczyzna, który zaatakował Roberta Middletona, nigdy nie został ukarany za swój czyn. Don Willburn Collins odsiaduje od 2001 r. wyrok za molestowanie seksualne nieletniego.

KTO ZABIŁ dyktatora?

Numer 89 - 23.12.2011
Dyktator Korei Północnej 69-letni Kim Dzong Il mógł zostać zabity przez swoich generałów – podał południowokoreański dziennik „The Korea Times”. Centralna Agencja Prasowa Korei Północnej ogłosiła w poniedziałek, 19 grudnia, że Kim Dzong Il umarł na zawał serca podczas podróży po-ciągiem.

ong Il: Opowieści niesamowite

Numer 89 - 23.12.2011
Kontrolował pogodę, napisał ponad 1,5 tys. książek i zaczął mówić osiem tygodni po swoich narodzinach. Po śmierci północnokoreańskiego tyrana zachodnie media nie ustają w wyciąganiu kuriozalnych „faktów” z jego biografii. Jak głosi oficjalna biografia Kim Dzong Ila, kiedy się urodził, na niebie pojawiła się podwójna tęcza, a ptaki śpiewały ludzkim głosem.

Krwawe zamachy w Syrii

Numer 90 - 24.12.2011
Ponad 40 osób zginęło, a ok. 100 zostało rannych w piątek w dwóch samobójczych zamachach bombowych na obiekty sił bezpieczeństwa w stolicy Damaszku, Syrii. Do eksplozji doszło w piątek nad ranem w Kfar Suseh, jednej ze wschodnich dzielnic syryjskiej stolicy. Zamachowiec samobójca usiłował wjechać samochodem wypełnionym środkami wybuchowymi w główny gmach cywilnych służb bezpieczeństwa.

Uwolnijcie chrześcijan z obozów!

Numer 90 - 24.12.2011
Po śmierci tyrana Kim Dzong Ila organizacja Christian Solidarity Worldwide (CSW) apeluje do nowych władz o uwolnienie więźniów. Szacuje się, że w północnokoreańskich łagrach przebywa ponad 200 tys. osób, w tym 50 tys. chrześcijan.

Świat pożegnał Václava Havla

Numer 90 - 24.12.2011
Wczoraj w Pradze odbyły się uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Czech Václava Havla. Po ceremonii w praskiej katedrze św. Wita trumna z ciałem polityka została przewieziona do krematorium w praskiej dzielnicy Strašnice. Mszę żałobną w intencji zmarłego odprawili hierarchowie kościelni z Czech i Słowacji.