reklama


Świat

USA: To kpiny z syryjskiej rewolucji

Numer 135 - 17.02.2012
Prezydent Syrii Baszar al-Asad ogłosił, że 26 lutego odbędzie się referendum w sprawie projektu nowej konstytucji. W dokumencie pominięto dotychczas obowiązujący artykuł o szczególnej roli rządzącej partii Baas. Projekt przewiduje też, że prezydent może sprawować urząd tylko przez maksymalnie dwie siedmioletnie kadencje.

Biała Księga dla seniorów

Numer 135 - 17.02.2012
Wczoraj Komisja Europejska opublikowała tzw. Białą Księgę Emerytur. Unijni urzędnicy zachęcają w niej państwa członkowskie do promowania podwyższania wieku emerytalnego i zrównania praw emerytalnych we wszystkich krajach UE. Tak jak wcześniej pisała „Codzienna”, zdaniem KE wiek emerytalny powinien być powiązany z oczekiwaną długością życia, czyli podwyższony.

Wojna na słowa

Numer 135 - 17.02.2012
Wczoraj 82-letni prezydent Grecji Karolos Papoulias ostro skrytykował Wolfganga Schaeublego, ministra finansów Niemiec. – Nie akceptuję tego, że pan Schaeuble drwi z mojego kraju, nie akceptuję tego jako Grek – powiedział polityk. – Grecy obrażają człowieka, któremu wiele zawdzięczają – odpowiadają Niemcy.

Komorowski na Litwie

Numer 135 - 17.02.2012
Wczoraj prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w litewskim Święcie Niepodległości. Po południu spotkał się z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite i złożył kwiaty pod pomnikiem ku czci Polaków zamordowanych w Ponarach.

Za deficyt demokracji

Numer 135 - 17.02.2012
W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą władze Rosji za naruszenia międzynarodowych zobowiązań w zakresie demokracji i praw człowieka w trakcie wyborów parlamentarnych. PE wezwał do przestrzegania standardów Rady Europy i OBWE przy przeprowadzaniu nadchodzących wyborów prezydenckich.

Kasa chorych pod ostrzałem

Numer 135 - 17.02.2012
Kasa chorych w Niemczech oferuje kobietom, które złożą obietnicę, że nigdy nie usuną ciąży, 300 euro w wypadku narodzin dziecka. Lewicowe media są oburzone. Federalny Urząd ds. Ubezpieczeń (BVA) sprawdza, czy organizacja nie złamała prawa, kasy chorych mają bowiem obowiązek „neutralności światopoglądowej”.

Na znak solidarności

Numer 134 - 16.02.2012
Prezydent Grecji Karolos Papoulias ogłosił, że rezygnuje z wynagrodzenia. Nie wiadomo, jak długo polityk nie będzie go pobierał. O decyzji prezydenta poinformował wczoraj w publicznej telewizji minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos. Wcześniej politycy odbyli długą rozmowę. Według danych greckiego ministerstwa finansów roczny dochód prezydenta wynosi 400 tys. euro.

Opiekuje się sierotami

Numer 134 - 16.02.2012
W Niemczech para spacerowiczów znalazła w lesie sześć warchlaków. Zwierzętom groziła śmierć z wyziębienia. Historia zakończyła się jednak szczęśliwie – warchlaki znalazły nietypową matkę zastępczą. Zwierzęta wałęsały się po lesie niedaleko Berlina. Ich matka najprawdopodobniej została zastrzelona przez myśliwego.

„Burżuj!”, „Faszysta!”

Numer 134 - 16.02.2012
Demokratyczna opozycja w Wenezueli wybrała swojego kandydata na prezydenta – Henrique’a Caprilesa Radonskiego. Zwolennicy dyktatora Chaveza rysują na jego zdjęciach gwiazdy Dawida. 39-letni przystojny prawnik połączył opozycyjne ugrupowania. Dzięki Radonskiemu sprzeciwiający się dyktaturze Hugo Chaveza będą mieli jednego kandydata w październikowych wyborach prezydenckich.

Iran znowu straszy

Numer 134 - 16.02.2012
W środę w obecności prezydenta Ahmadineżada załadowano do badawczego reaktora atomowego w Teheranie wyprodukowane w Iranie pręty paliwowe. Iran już w styczniu ogłosił, że z powodzeniem produkuje i testuje pręty paliwowe, aby pokazać, że międzynarodowe sankcje nie powstrzymały badań nad rozwojem technologii jądrowych.


reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama