Świat

Płacz, śnieg i białe chryzantemy

Numer 93 - 29.12.2011
Kondukt żałobny z trumną zmarłego przywódcy Korei Północnej okrążył wczoraj ośnieżony Phenian. Tysiące północnych Koreańczyków wyszło na ulice, by płacząc i szlochając pożegnać Kim Dzong Ila. Trwająca trzy godziny procesja żałobna wyruszyła wczoraj późnym rankiem z mauzoleum Kumusan, gdzie ciało Kim Dzong Ila od jego śmierci na zawał serca 17 grudnia było wystawione w szklanej trumnie.

Groźba odcięcia dostaw ropy

Numer 93 - 29.12.2011
Wiceprezydent Iranu ostrzegł, że jeśli na jego kraj zostaną nałożone międzynarodowe sankcje, to Teheran zablokuje strategiczną cieśninę Ormuz i odetnie dostawy ropy naftowej z Zatoki Perskiej. Groźby Iranu są odpowiedzią na plany podpisania przez prezydenta USA Baracka Obamę sankcji utrudniających eksport irańskiej ropy naftowej.

W Rosji nadal wrze

Numer 91 - 27.12.2011
Większość Rosjan, którzy uczestniczą w protestach, nie chce przelewu krwi, tylko pragnie w sposób pokojowy podkreślić swoje prawa i domagać się ich przestrzegania. Sami uciszają prowokatorów, którzy od czasu do czasu pojawiają się w tłumie – z korespondentem radia Echo Moskwy Aleksandrem Borzenką rozmawia Olga Alehno.

Ryby dla głodującego ludu

Numer 91 - 27.12.2011
Delegacja z Korei Południowej przybyła wczoraj do Phenianu, by oddać hołd dyktatorowi Korei Północnej Kim Dzong Ilowi, który tydzień temu zmarł na zawał serca. Na czele 18-osobowej delegacji stanęła 89-letnia Lee Hui-Ho – wdowa po byłym prezydencie Korei Południowej Kim Dae-Jungu, który otrzymał w 2000 r. pokojową Nagrodę Nobla za wysiłki na rzecz pojednania między obiema Koreami.

Spłonęła rosyjska rakieta

Numer 91 - 27.12.2011
W wieczór wigilijny tysiące Niemców wpatrywało się z niedowierzaniem w świetliste pasy na niebie. Eksperci znają już wyjaśnienie tajemniczego zjawiska: to resztki rosyjskiej rakiety. Około godz. 17.30 na niebie pojawiły się trzy świetliste łuny, które nagle rozświetliły niebo.

Islamiści celowali w katolików

Numer 91 - 27.12.2011
Co najmniej 39 osób zginęło w niedzielę w Nigerii podczas serii zamachów bombowych dokonanych przez islamską sektę Boko Haram. Głównym celem ataków byli katolicy świętujący Boże Narodzenie. Pierwszy ładunek wybuchowy eksplodował w niedzielę rano przy kościele św. Teresy w Madalli, 40 km od stolicy kraju Abudży, w chwili, gdy kończyła się poranna msza. Zginęło 35 osób, a 50 zostało rannych.

Turcja wciąż wściekła na Francuzów

Numer 91 - 27.12.2011
W Turcji wciąż nie milkną głosy oburzenia po tym, jak Francja uznała rzeź Ormian dokonaną przez Turków za ludobójstwo. Tymczasem izraelski parlament debatuje nad przyjęciem analogicznego stanowiska.

Premier Kosowa: „Wesołych świąt Wielkanocy”

Numer 91 - 27.12.2011
W Wigilię Premier Kosowa Hashim Thaçi złożył wszystkim katolikom na świecie życzenia z okazji świąt wielkanocnych. Oświadczenie wydane w Wigilię premiera głosi: „Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt katolickich. Składam wszystkim wierzącym życzenia z okazji Wniebowstąpienia Chrystusa, zwłaszcza znajdującym się w Kosowie członkom społeczności międzynarodowej”.

Kreml gotów przyjąć Baszara al-Assada

Numer 91 - 27.12.2011
Wiceprezydent Syrii Farouk al-Sharaa 16 grudnia potajemnie udał się do Rosji, by prosić Kreml o azyl polityczny dla syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada – ujawnił w niedzielę izraelski dziennik „Maariv”.

Walczcie jak lwy!

Numer 89 - 23.12.2011
Niemiecki rynek pracy przeżywa drenaż mózgów – twierdzi przewodniczący Niemieckiej Izby Rzemieślniczej Otto Kentzler w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Handelsblatt”. Niemcy są zaniepokojeni odpływem wykwalifikowanych pracowników za granicę. W dalszym ciągu więcej osób do Niemiec przyjeżdża, niż je opuszcza, ale Niemiecka Izba Rzemieślnicza już teraz bije na alarm.