Świat

Chiny wygryzają Rosję

Numer 14 - 24.09.2011
Chiny i Białoruś podpisały umowę o współpracy, pozwalającą chińskim inwestorom na uczestniczenie w prywatyzacji białoruskich przedsiębiorstw. Jak oświadczyli przedstawiciele Kremla, takiego porozumienia nie ma nawet między Rosją a Białorusią.

„Jakaś cholerna Dania!”

Numer 14 - 24.09.2011
Były minister ds. bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, prominentny polityk Partii Pracy sir Alan West, obraził Duńczyków i Belgów podczas konferencji na temat obronności w Londynie.

Iran oskarża

Numer 14 - 24.09.2011
Dyplomaci USA, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz innych krajów europejskich na znak protestu opuścili w czwartek, 22 września, salę Zgromadzenia Ogólnego ONZ-u w Nowym Jorku.

Tunel dla misia

Numer 14 - 24.09.2011
Koale potrzebują lepszej ochrony – wynika z czwartkowego raportu australijskiego senatu. Obrońcy torbaczy alarmują, że coraz więcej tych zwierząt ginie pod kołami samochodów. W senackim raporcie znalazły się zalecenia dla lokalnych władz, by m.in. ograniczyć dopuszczalna prędkość dla kierowców i wyznaczyć ścieżki „przyjazne koali”.

Testy na embrionach

Numer 14 - 24.09.2011
Niemiecki Bundestag przychylił się do uchwalenia ustawy dopuszczającej badania genetyczne na embrionach. Ustawa dotyczy embrionów powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia. Niemcy od lat debatowali nad stworzeniem takiej możliwości. Badania genetyczne mają w zamyśle ustawodawców wykluczyć ewentualne wady genetyczne płodu, takie jak np. obciążenie chorobą genetyczną.

Napadamy i już

Numer 15 - 26.09.2011
Zachód się rozbraja, a Rosja zwiększa siły w swoim zachodnim regionie – alarmują fińscy analitycy. Z kolei rosyjscy mówią o wojskowej impotencji NATO. Zdaniem analityków rosyjska armia stawia na szybkość.

Córki dołączą do synów?

Numer 15 - 26.09.2011
Wniosek o dopisanie do hymnu państwowego Austrii „córek” trafi już na początku października do parlamentu – donosi austriacki dziennik „Die Presse”.

Ziobro i Czabański idą do Strasburga

Numer 15 - 26.09.2011
Europoseł Zbigniew Ziobro poinformował, że złożył w Parlamencie Europejskim interpelację do Komisji Europejskiej. Pismo dotyczy „łamania wolności słowa i dyskryminacji niektórych wydawców ze względów politycznych w Polsce”.

Nie chcą pracować

Numer 15 - 26.09.2011
Komisja Europejska chce, by unijni urzędnicy w dobie kryzysu pracowali więcej. Na to jednak nie chcą się zgodzić związki zawodowe i grożą strajkiem.

Putin namaszczony na prezydenta

Numer 15 - 26.09.2011
W sobotę, 24 września, na zjeździe prokremlowskiej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew i Władimir Putin oficjalnie ogłosili, że zamierzają po najbliższych wyborach prezydenckich zamienić się rolami.