Świat

Wicepremier ostrzega

Numer 134 - 16.02.2012
Jeżeli Unia Europejska nie nada Serbii statusu państwa kandydującego do UE, Serbia może się zwrócić w stronę Rosji. – Europa popełniłaby duży błąd, nie nadając w marcu Serbii statusu państwa kandydującego do UE.

Sarkozy stawia na populizm

Numer 134 - 16.02.2012
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił wczoraj oficjalnie, że w kwietniu będzie się ubiegał o reelekcję. Złożył też pierwsze obietnice wyborcze. Będzie walczył z imigrantami, leniwymi bezrobotnymi i oporem lewicy wobec paktu fiskalnego. Za pomocą referendum.

Wybrany do parlamentu z więziennej celi

Numer 133 - 15.02.2012
Komisja Europejska opublikowała raport o postępach w reformie systemu sprawiedliwości i walce z korupcją w Bułgarii i Rumunii. Szczególnie Bukareszt nie wypada w nim najlepiej. W rumuńskim parlamencie zasiada obecnie aż sześciu posłów, którym udowodniono działania korupcyjne.

Po zamachach w New Delhi i Tbilisi

Numer 133 - 15.02.2012
Policja izraelska została postawiona w stan podwyższonej gotowości po poniedziałkowych atakach na samochody należące do izraelskich przedstawicielstw dyplomatycznych w New Delhi i Tbilisi. Wzmocniono również środki ostrożności w ambasadach i konsulatach Izraela na całym świecie.

Nad głową Putina

Numer 133 - 15.02.2012
Tuż po przyjeździe rosyjskiego premiera do Kurganu (niedaleko Czelabińska na Syberii) na miejscowym wojskowym lotnisku roztrzaskał się bombowiec Su-24. Piloci zdążyli się katapultować, a samolot runął do lasu. Wojsko przeczesuje teraz lasy w poszukiwaniu pilotów. Premier chyba się nawet nie zdziwił, gdy go o tym poinformowano. Zaprojektowane bowiem w latach 60.

Bundeswehra nie pojedzie do Syrii

Numer 133 - 15.02.2012
Rząd Niemiec zapowiedział, że nie wyśle Bundeswehry na ewentualną misję pokojową do Syrii. Tym samym Berlin – tak jak wcześniej w sprawie Iraku – ponownie stanął nie po stronie Brukseli i partnerów z NATO, lecz po stronie Rosji.

Boją się islamistów

Numer 133 - 15.02.2012
Konflikt w Syrii przeradza się coraz bardziej w wojnę religijną. Po jednej stronie sunnicka większość, a po drugiej alawici i chrześcijanie, którzy uporczywie bronią reżimu Al-Asada. Ze strachu, że gdy upadnie, zastąpią go islamscy ekstremiści i urządzą rzeź na „niewiernych”.

Urodziny chana zamiast serduszek

Numer 133 - 15.02.2012
Władze Uzbekistanu postanowiły zabronić młodzieży spontanicznego obchodzenia walentynek. Zamiast tego młodzi ludzie powinni 14 lutego zadumać się nad losem ojczyzny – w rocznicę urodzin chana Babura, zdobywcy Indii.

Policja rozpędziła demonstrantów

Numer 133 - 15.02.2012
Policja uniemożliwiła szyickim demonstrantom zajęcie pl. Perłowego w stolicy kraju Manamie, na którym rok temu rozpoczęły się antyrządowe protesty.

Pomoc dla Grecji pod znakiem zapytania

Numer 131 - 13.02.2012
Nie jest pewne, czy Niemcy wypłacą swoją część na wykupienie greckich długów. Horst Seehofer, szef współrządzącej nad Renem CSU, niespodziewanie poparł opozycję, która od dawna domaga się większego wpływu parlamentu przy podejmowaniu najważniejszych decyzji ustrojowych i finansowych.

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama