Świat

Córki dołączą do synów?

Numer 15 - 26.09.2011
Wniosek o dopisanie do hymnu państwowego Austrii „córek” trafi już na początku października do parlamentu – donosi austriacki dziennik „Die Presse”.

Ziobro i Czabański idą do Strasburga

Numer 15 - 26.09.2011
Europoseł Zbigniew Ziobro poinformował, że złożył w Parlamencie Europejskim interpelację do Komisji Europejskiej. Pismo dotyczy „łamania wolności słowa i dyskryminacji niektórych wydawców ze względów politycznych w Polsce”.

Nie chcą pracować

Numer 15 - 26.09.2011
Komisja Europejska chce, by unijni urzędnicy w dobie kryzysu pracowali więcej. Na to jednak nie chcą się zgodzić związki zawodowe i grożą strajkiem.

Putin namaszczony na prezydenta

Numer 15 - 26.09.2011
W sobotę, 24 września, na zjeździe prokremlowskiej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew i Władimir Putin oficjalnie ogłosili, że zamierzają po najbliższych wyborach prezydenckich zamienić się rolami.

USA: Nie dla Palestyny

Numer 13 - 23.09.2011
Stany Zjednoczone nie zgodzą się na uznanie państwa palestyńskiego, więc nadzieje Palestyńczyków nie mają szans na spełnienie. Prezydent Obama powiedział to wprost prezydentowi Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi. Oznacza to zmianę stanowiska USA. Izraelskie naciski, by nie uznawać palestyńskich roszczeń, okazały się skuteczne.

Z obawy przed korupcją

Numer 13 - 23.09.2011
Przynależność do obszaru Schengen łączyłaby się ze zniesieniem kontroli granicznej na lotniskach i w portach morskich obu państw jeszcze w 2011 r. Rok później miało nastąpić zniesienie kontroli na przejściach lądowych. Sprzeciw wobec tych planów Amsterdam i Helsinki wyraziły w czwartek, 22 września, na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych krajów UE w Brukseli.

Grecy mają dość

Numer 13 - 23.09.2011
Strajk komunikacji publicznej sparaliżował Ateny po ogłoszeniu przez rząd, że w ramach oszczędności emerytury zostaną obniżone o 20 proc., 30 tys. pracowników publicznych zostanie zwolnionych, a podatki zwiększone. – Uczciwie pracowałam przez 25 lat. Nie mają prawa mnie teraz wyrzucać. Nie chcę siedzieć na kanapie, nic nie robiąc.

Ojczyzna wita Benedykta XVI

Numer 13 - 23.09.2011
Wczoraj Benedykt XVI przybył z pierwszą oficjalną wizytą do Niemiec. W Berlinie spotkał się z czołowymi politykami i wygłosił mowę w niemieckim parlamencie. Religia jest gwarantem wolności człowieka – powiedział Ojciec Święty podczas pierwszego dnia pobytu w ojczyźnie.

Krążowniki trupy

Numer 13 - 23.09.2011
Rosyjskie ministerstwo obrony wpadło na oryginalny pomysł, jak wzmocnić flotę wojenną: chce ożywić trzy stare krążowniki atomowe. Posowieckie okręty mają stać się niezawodnymi zabójcami atomowymi.

Układ Rosja - Szwajcaria

Numer 13 - 23.09.2011
Rosja ma już umowę ze Szwajcarią, dzięki której Moskwa będzie mogła otrzymywać informacje o rachunkach bankowych rosyjskich obywateli. Według ministra finansów Aleksieja Kudrina chodzi o tych obywateli, którzy unikają płacenia podatków w Rosji. Według szacunków zachodnich politologów z kraju wywieziono do tej pory ok. 25 mld dol., jednak niekoniecznie do Szwajcarii.