Świat

Historyczna decyzja w sprawie embrionów

Numer 37 - 21.10.2011
Na początku tygodnia Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że ludzkich embrionalnych komórek macierzystych, których pozyskanie pociąga za sobą zniszczenie embrionu, nie można opatentować. Zdaniem sędziów niszczenie embrionów wykorzystywanych w celach badawczych narusza zasadę ochrony godności człowieka.

Kiedy nie ma kto pracować

Numer 35 - 19.10.2011
Niemcom potrzeba dobrze wykształconych kadr. Szczególne zapotrzebowanie zgłaszają branże informatyczna, matematyczna i przyrodniczo-naukowa. Mimo tych braków niemieckie prawo uniemożliwia wykształconym obcokrajowcom pozostanie w Republice Federalnej.

Wymiana się udała

Numer 35 - 19.10.2011
Gilad Szalit, izraelski żołnierz przetrzymywany od 2006 r. przez Hamas, jest już w Izraelu. Szalit wrócił do domu – potwierdziła rzeczniczka prasowa armii Izraela Awital Lejbowicz. Jeszcze wczoraj pisała na Twitterze, że władze izraelskie potwierdziły jego tożsamość. Żołnierz spędził ostatnie dni na terytorium Egiptu, w pobliżu przejścia granicznego Rafah między Egiptem a Strefą Gazy.

Janukowycza przyjmiemy później

Numer 35 - 19.10.2011
Przywódcy Unii Europejskiej odwołali wizytę prezydenta Ukrainy po tym, jak odrzucił naciski Zachodu w obronie Julii Tymoszenko. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Wiktor Janukowycz mówił, że sprawa Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za decyzje, które podejmowała jako premier Ukrainy, szkodzi zbliżeniu jego kraju do Unii Europejskiej. W poniedziałek zmienił zdanie.

Ratowanie czy szpiegowanie?

Numer 35 - 19.10.2011
17 października w serbskim mieście Nisz doszło do podpisania umowy o utworzeniu rosyjsko-serbskiego Centrum ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Bałkanach. Zachód uważa, że będzie ono wykorzystywane do szpiegowania elementów tarczy antyrakietowej USA, które znajdą się na terenie Rumunii.

Powstańcy zdobyli Bani Walid

Numer 35 - 19.10.2011
Po sześciu tygodniach oblężenia wojska Narodowej Rady Libijskiej zdobyły Bani Walid. Zwolennicy Kaddafiego bronią się jeszcze w jednej z dzielnic jego rodzinnej Syrty.

Taksówkarz mumią

Numer 35 - 19.10.2011
Brytyjski taksówkarz Alan Billis z miejscowości Torquay to pierwszy Brytyjczyk zmumifikowany jak egipscy faraonowie.

Kłopot wielki jak Chiny

Numer 35 - 19.10.2011
Po 15 latach rozmów załamały się negocjacje Gazpromu z Chinami na dostawy gazu. W tym czasie Chiny zbudowały własny gazociąg z Azji Środkowej. W 1996 r., w trakcie wizyty prezydenta Rosji Borysa Jelcyna w Chinach, podpisano wstępną umowę na dostawy rosyjskiego gazu. Przed Gazpro-mem stanęła wizja podboju Azji.

Jemen na progu wojny DOMOWEJ

Numer 34 - 18.10.2011
Nadzieje arabskiej wiosny na demokratyzację ustępują obawom o trwałą destabilizację regionu. Najgorsza sytuacja jest w Jemenie, gdzie w miniony weekend co najmniej 20 demonstrantów zginęło z rąk wiernych prezydentowi Alemu Abdullahowi Salihowi.

Sprzeciwiają się biedzie

Numer 34 - 18.10.2011
Członkowie organizacji „Los Ludu” zawiesili na maszcie zacumowanego w Sankt Petersburgu legendarnego krążownika „Aurora” piracką flagę z trupią czaszką. Postanowili w ten sposób uczcić Światowy Dzień Walki z Ubóstwem i zaprotestować przeciwko powszechnej biedzie w Rosji.