Świat

Ślub jak z bajki

Numer 31 - 14.10.2011
Wczoraj król Bhutanu poślubił piękną Jetsun Pemę. Wybranką 31-letniego Jigme Khesara Namgyela Wangchucka jest zwykła dziewczyna z ludu. Buddyjska ceremonia zaślubin odbyła się w XVII-wiecznym klasztorze w mieście Punakha. Data uroczystości została wyznaczona przez królewskich astrologów. Równolegle do zaślubin odbyła się koronacja Jetsun. Nowa królowa Bhutanu ma 21 lat.

Malowany Lenin

Numer 31 - 14.10.2011
Trzech młodych ludzi z Nachodki, rosyjskiego portu nad Pacyfikiem, dokonało zamachu na stojący tam pomnik Lenina.W nocy pomalowali oni postument, tak że Lenin wygląda, jakby siedział na kostce żółtego sera. By lepiej wkomponować go w tło, również okoliczne ławki pomalowali podobnie.

Pieniądze nie śmierdzą

Numer 31 - 14.10.2011
Na własne oczy mogłam zobaczyć, że wszyscy są tacy szczęśliwi! – wykrzykiwała laureatka Oscara Hilary Swank na imprezie w czeczeńskiej stolicy u Ramzana Kadyrowa oskarżanego o osobiste torturowanie więźniów. Przed Swank wystąpił Jean-Claude van Damme, który zadeklarował: „Kocham pana, mister Kadyrow!”, a po gali fajerwerków zagrała chińska skrzypaczka Vanessa Mae.

Nowy belgijski rząd już w listopadzie?

Numer 32 - 15.10.2011
Belgijskie partie polityczne są bliskie kompromisu w sprawie utworzenia nowej koalicji rządowej. Ostatnia rozpadła się ponad 490 dni temu. To rekord świata, jeśli chodzi o długość kryzysu politycznego.

Ścigali go 28 lat

Numer 32 - 15.10.2011
W 1983 r. Chen Zonghao objął ramieniem koleżankę z pracy. Kobieta utrzymywała, że została przytulona wbrew swojej woli. Rodzice po-szkodowanej wnieśli skargę przeciwko mężczyźnie. Oskarżony uciekł z Pekinu w rodzinne strony, do oddalonej od stolicy o 1 tys. km prowincji Guangdong. W ślad za nim podążyła „przytulana koleżanka”, która go poślubiła.

Humanitarna broń palna

Numer 32 - 15.10.2011
W Norwegii toczy się dyskusja na temat polowań przy użyciu łuku i strzał. Obrońcy praw zwierząt uważają, że jest to niehumanitarne. Do grona dyskutantów na łamach norweskiej prasy dołączają nawet archeolodzy, dowodzący, że takie polowania są uświęcone tradycją i że czło-wiek polował w ten sposób od tysiącleci.

Nowa generacja terrorystów

Numer 32 - 15.10.2011
Władze Niemieckiej Kolei wyznaczyły 100 tys. euro nagrody za informacje dotyczące sprawców zamachów. W czwartek berlińska policja znalazła 18. już ładunek wybuchowy podłożony przez nieznanych sprawców na torach kolejowych. Od tygodni funkcjonariusze Federalnego Urzędu Kryminalnego poszukują osób odpowiedzialnych za próby dokonania zamachów na berlińskie trakcje kolejowe.

Żyć nie umierać

Numer 32 - 15.10.2011
Ostatnio docierają do nas same dobre wiadomości. Donald Tusk będzie znów premierem, a do Polski przyjechał z Paryża hotel Hilton. Taki, co tańczy, śpiewa, recytuje. Gdyby nie nazywał się Hilton, byłby mniej sławny na świecie niż Doda i nie otwierałby Silesia City Center, tylko sklepik osiedlowy. (od)

Sam miał zażywać polon

Numer 32 - 15.10.2011
Brytyjscy śledczy badający sprawę śmierci Aleksandra Litwinienki muszą uwzględnić również wersję niewykluczającą samobójstwa. Taką wersję wydarzeń z października 2006 r. zaproponowali pełnomocnicy Andrieja Ługowoja. Jest on głównym podejrzanym o otrucie Litwinienki.

Rosja jest gotowa do współpracy

Numer 29 - 12.10.2011
Jedynym warunkiem jest tendencja do zbliżenia z Rosją. I cieszę się, że udało nam się skończyć okres nieporozumień, co miało miejsce za rządów Jarosława Kaczyńskiego. Nasze kraje wiążą nie tylko kwestie gospodarcze – interesują nas wszystkie procesy, które zachodzą w Polsce.

reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama