Świat

Euro to szaleństwo

Numer 19 - 30.09.2011
William Hague, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, nazwał wprowadzenie euro kolektywnym szaleństwem. Strefę euro przyrównał zaś do płonącego domu bez wyjścia ewakuacyjnego. – Przez stulecia będzie się o tym pisało jako o pomniku zbiorowego szaleństwa – powiedział Hague w wywiadzie dla magazynu „The Spectator”. Hague jest znanym krytykiem UE.

Auta dla Kubańczyków

Numer 19 - 30.09.2011
Kubański rząd w ramach reform zezwolił obywatelom na... zakup i sprzedaż samochodów. Po raz ostatni Kubańczycy mogli handlować samochodami przed rewolucją 1959 r. Dziś po ulicach Hawany jeżdżą więc głównie zabytkowe amerykańskie auta z lat 50. Liberalizacja jest jednak ograniczona: kupujący musi wykazać, skąd ma pieniądze na auto. Nie wiadomo, ilu Kubańczyków będzie stać na nowy pojazd.

Żądam publicznej toalety!

Numer 19 - 30.09.2011
Student Arkadij Gałoczkin siadł na muszli klozetowej w centrum Smoleńska przed pomnikiem Lenina. Po 40 min policja aresztowała go razem z sedesem. Gałoczkin domagał się budowy toalet publicznych w centrum miasta. – Mamy jedną, czynną do godz. 22. A co robić, jeśli ktoś chodzi po ulicach później? – powiedział prasie przed aresztowaniem.

Obama pogania Europę

Numer 17 - 28.09.2011
Prezydent USA powiedział, że świat jest przerażony kryzysem strefy euro, a europejscy przywódcy nie mogą dłużej zwlekać z programem ratunkowym dla zadłużonych krajów.

Serbia wychodzi z postkomunizmu

Numer 17 - 28.09.2011
Serbski parlament większością głosów 117 do 23 przyjął ustawę o zwrocie mienia upaństwowionego w czasach komunistycznych. Ustawa zakłada zwrot nieruchomości lub odszkodowanie o wartości do pół miliona euro. Komuniści przejęli po II wojnie światowej grunty i budynki setek tysięcy właścicieli, począwszy od drobnych gospodarstw rolnych, poprzez mienie kościelne, po duże zakłady przemysłowe.

Rozwód w jeden dzień

Numer 17 - 28.09.2011
Niemieccy Zieloni żądają wprowadzenia cywilnych paktów solidarności na wzór francuski. Chodzi o pseudomałżeństwa, które łatwo zawrzeć i jeszcze łatwiej rozwiązać. Propozycja przeszczepienia na grunt niemiecki paktów cywilnych wyszła od Zielonych z Hamburga. Zdaniem członków tej partii coraz więcej par wspólnie wychowujących dzieci boi się wstąpić w związek małżeński.

Korei Północnej grozi głód

Numer 17 - 28.09.2011
Organizacje charytatywne zaapelowały wczoraj do Stanów Zjednoczonych, by wznowiły pomoc humanitarną dla Korei Północnej. Ich zdaniem krajowi grozi klęska głodu podobna do tej, która w latach 90. zabiła ponad 2 mln osób.

Dziewczynie się poszczęściło

Numer 17 - 28.09.2011
Seksafera z udziałem 74-letniego premiera Włoch Silvio Berlusconiego ma nową odsłonę. Włoska prokuratura opublikowała listę nazwisk i imion 32 młodych kobiet, które brały udział w orgii bunga-bunga. Wśród nich znalazła się 24-letnia lwowianka Marianna Yushchak.

Żony za nich pracują

Numer 17 - 28.09.2011
Brytyjska konserwatystka lady Shreela Flather wywołała niedawno rasistowski skandal w programie radiowym BBC. Znana z odważnych komentarzy Flather stwierdziła, że nigeryjscy poligamiści mają po kilka żon, bo są leniwi. – Mają cztery żony: jedna pracuje na roli, druga niańczy dzieci, trzecia dba o męża, a czwarta o dom. To fakty. Dlaczego miałabym kłamać? – powiedziała Flather.

Konstruktor może nie przeżyć

Numer 17 - 28.09.2011
Rosyjska armia przestała zaopatrywać się w najsłynniejszą broń na świecie, automat Kałasznikowa, uważając go za przestarzały. Nikt nie śmie powiedzieć o tym konstruktorowi, bojąc się, że tego nie przeżyje. Michaił Kałasznikow ma prawie 92 lata – tłumaczą wystraszeni urzędnicy koncernu Iżmasz, produkującego broń. – Nikt nie chce mu powiedzieć, bo może tego nie przeżyć.#DziękujeMyZaOdwagę
reklama