Świat

​Wyrok dożywocia za masakrę cywilów

numer 2405 - 16.08.2019
USA Były pracownik amerykańskiej prywatnej organizacji paramilitarnej Blackwater został skazany na karę dożywotniego więzienia. Mężczyzna brał udział w głośnym incydencie, podczas którego najemnicy otworzyli ogień do irackich cywilów.

Ekspertka ONZ upomina się o prawa islamistów

numer 2405 - 16.08.2019
NOWY JORK Działaczka na rzecz praw człowieka z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych Agnès Callamard oskarża Francję o nierespektowanie podstawowych praw francuskich dżihadystów pojmanych na Bliskim Wschodzie, którym grozi kara śmierci.

Wybuch na rosyjskim poligonie źródłem skażenia

numer 2404 - 14.08.2019
Nie milkną komentarze po wybuchu na rosyjskim poligonie wojskowym na zachód od Archangielska. W jego wyniku doszło do lokalnego skażenia radioaktywnego. Zaniepokojenie wzbudził fakt, że rosyjskie media milczały na temat zdarzenia przez dłuższy czas, co budziło skojarzenia z katastrofą w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Zbliżają się nowe wybory we Włoszech

numer 2404 - 14.08.2019
RZYM Z powodu kryzysu we włoskim rządzie wczoraj Senat wrócił z wakacyjnej przerwy. Senatorowie ustalili datę głosowania ws. wotum nieufności dla premiera Giuseppego Contego.

Johnson zapowiada rozprawę z przestępcami

numer 2404 - 14.08.2019
LONDYN Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson postanowił stawić czoła fali przemocy w kraju. Zapowiedział etaty dla nowych policjantów i rozszerzenie kontrowersyjnych uprawnień policji.

Brutalność policji nie osłabia ducha protestu

numer 2404 - 14.08.2019
AZJA Komunistyczny Pekin coraz ostrzej krytykuje niekończące się protesty w Hongkongu przeciwko nowelizacji prawa ekstradycyjnego. Lokalna policja zaś coraz częściej stosuje wobec manifestantów niewspółmierne środki.
Podczas ostatnich protestów, w trakcie których doszło do starć z policją, funkcjonariusze znów użyli gazu łzawiącego w hongkońskim robotniczym okręgu Sham Shui.

Rosja zwiększa wpływy w obszarze Morza Kaspijskiego

numer 2404 - 14.08.2019
Przedstawiciele pięciu państw mających dostęp do Morza Kaspijskiego spotkali się w pobliżu turkmeńskiej Turkmenbaszy, aby dyskutować o podziale bogactw tego największego jeziora na świecie.

Coraz więcej wątpliwości po śmierci milionera

numer 2403 - 13.08.2019
Mało kto w USA wierzy w to, że oskarżony o pedofilię milioner Jeffrey Epstein popełnił samobójstwo. Departament Sprawiedliwości zapowiedział już specjalne śledztwo w tej sprawie.

​Żydzi i muzułmanie poróżnieni przed świątynią

numer 2403 - 13.08.2019
JEROZOLIMA Kilkadziesiąt osób zostało rannych w starciach pomiędzy izraelską policją a muzułmanami, do których doszło na Wzgórzu Świątynnym. Muzułmanie obchodzący najważniejsze święto islamu Id al-Adha nie chcieli wpuścić na teren świątyni żydów celebrujących w tym czasie Tisza be-Aw.

Protesty zmiękczyły władze Hongkongu

numer 2403 - 13.08.2019
ChRL Po raz dziesiąty Hongkończycy demonstrowali na ulicach sprzeciw wobec lokalnych władz. Wcześniej setki lokalnych katolików modliły się za pokojowe rozwiązanie kryzysu politycznego.