Świat

​Grecja pełna obaw

numer 2456 - 12.10.2019
ATENY Coraz częściej pojawiające się ostrzeżenia o wybuchu kolejnego kryzysu imigracyjnego w Europie zmuszają władze krajów UE do podjęcia kroków zapobiegawczych. Grecja zaapelowała do NATO o zwiększenie liczby morskich patroli na Morzu Egejskim.

Erdoğan szantażuje Europę imigrantami

numer 2456 - 12.10.2019
Trwa turecka ofensywa w północnej Syrii. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zagroził Europie wypuszczeniem kolejnej fali uchodźców, jeśli ta oficjalnie uzna działania tureckich wojsk za inwazję.

​Duchowni zlekceważeni w dyskusji o ekshumacji

numer 2456 - 12.10.2019
MADRYT Hiszpański Sąd Najwyższy odrzucił opinię opata bazyliki w mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych, dając zielone światło socjalistycznemu rządowi ws. ekshumacji szczątków gen. Francisco Franco. Mimo sprzeciwu rodziny przeniesienie zwłok może nastąpić już w przyszłym tygodniu.

Ankarę mogą czekać dotkliwe sankcje USA

numer 2455 - 11.10.2019
Amerykańscy senatorzy postanowili odpowiedzieć na rozpoczętą w środę ofensywę Turcji w północnej Syrii. Chcą obłożyć Ankarę dotkliwymi sankcjami. Do działań Turcji odniosło się  też wczoraj polskie MSZ, które wyraziło zaniepokojenie w związku rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych.

Jarosław Kaczyński doceniony na Litwie

numer 2455 - 11.10.2019
WILNO Rząd Litwy chce odznaczyć lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego jednym z najwyższych litewskich odznaczeń. – Jest prawdziwym przyjacielem Republiki Litewskiej, którego wkład we wzajemne stosunki jest niewątpliwie ogromny – powiedział podczas posiedzenia rządu premier Litwy Saulius Skvernelis.

Ofiary śmiertelne antysemityzmu SAKSONIA-ANHALT

numer 2455 - 11.10.2019
Dwie osoby zostały zabite i dwie ranne w środowym ataku na synagogę w Halle w środkowych Niemczech. Był to najprawdopodobniej atak o podłożu antysemickim i skrajnie prawicowym. Ofiar mogło być o wiele więcej, gdyby uzbrojonemu napastnikowi udało się wedrzeć do synagogi w kraju związkowym Saksonia-Anhalt.

Płatni terroryści Putina

numer 2454 - 10.10.2019
Z informacji podawanych przez amerykańskie media wynika, że w wywiadzie wojskowym Federacji Rosyjskiej (GRU) działa specjalnie wydzielona jednostka 29155, której celem jest destabilizacja państw Europy. Fakt ten mieli potwierdzić byli i obecni funkcjonariusze wywiadów amerykańskiego i państw europejskich.

Trump nie ułatwi Kongresowi zadania

numer 2454 - 10.10.2019
Biały Dom odmawia wszelkiej współpracy w dochodzeniu w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Demokraci przekonują natomiast, że zostanie on pociągnięty do odpowiedzialności.

​Turcja zaatakowała Kurdów w Syrii

numer 2454 - 10.10.2019
BLISKI WSCHÓD Po tym, jak USA zdecydowały o wycofaniu większości wojsk z kontrolowanego przez kurdyjskie siły pogranicza turecko-syryjskiego, siły tureckie rozpoczęły w środę operację przeciwko Ludowym Jednostkom Samoobrony (YPG). O rozpoczęciu operacji poinformował na Twitterze prezydent Recep Tayyip Erdoğan.

​Brexit na ostatniej prostej

numer 2454 - 10.10.2019
WIELKA BRYTANIA 19 października Izba Gmin zbierze się na specjalnym posiedzeniu ws. brexitu. Ma do niego dojść bez względu na to, czy premierowi uda się osiągnąć porozumienie z UE, czy też nie.