Świat

Gruzińskie protesty i groźby Putina

numer 2360 - 24.06.2019
Nie wygasają protesty przeciw rosnącym wpływom Rosji w Gruzji. Manifestanci domagają się dymisji rządu. Z kolei Władimir Putin ogłosił dekret o wstrzymaniu pasażerskich połączeń lotniczych do kaukaskiego kraju.

Cyberatak i sankcje odpowiedzią Trumpa

numer 2360 - 24.06.2019
W odpowiedzi na zestrzelenie przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej amerykańskiego bezzałogowca MQ-4C Triton nad cieśniną Ormuz Stany Zjednoczone zdecydowały się przeprowadzić cyberatak na irański wojskowy system komputerowy oraz nałożyć dodatkowe sankcje na reżim w Teheranie.

Szansa stulecia dla Palestyńczyków

numer 2360 - 24.06.2019
BLISKI WSCHÓD Ogromne inwestycje, reforma gospodarki i wsparcie dla handlu – to część propozycji dla Palestyńczyków, które znalazły się w planie pokojowym Stanów Zjednoczonych dla Bliskiego Wschodu. Zostanie on jutro przedstawiony w Bahrajnie.

Papież odwiedzi ziemię Abrahama

numer 2360 - 24.06.2019
BAGDAD „Mam zaszczyt oficjalnie zaprosić Waszą Świątobliwość do odwiedzenia Iraku – kolebki cywilizacji i miejsca urodzenia Abrahama” – napisał prezydent tego bliskowschodniego kraju Barham Ahmad Salih w liście do papieża Franciszka. Ojciec Święty kilkukrotnie wyrażał chęć odwiedzenia Iraku w przyszłym roku.

Ostatnie ostrzeżenie Waszyngtonu

numer 2359 - 22.06.2019
Władze w Teheranie otrzymały za pośrednictwem Omanu przesłanie od prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym ostrzegł on, że atak na Iran zbliża się nieuchronnie – podała Agencja Reutera. Ponadto media w Stanach Zjednoczonych donoszą, że amerykański przywódca w ostatniej chwili odwołał w czwartek przeprowadzenie ofensywy na irańskie arsenały z bronią.

W Tbilisi znów wrze

numer 2359 - 22.06.2019
Kilkanaście tysięcy Gruzinów wzięło udział w manifestacji przed siedzibą parlamentu w Tbilisi. Demonstranci chcieli wedrzeć się do budynku w ramach sprzeciwu wobec wizyty rosyjskiego deputowanego Siergieja Gawriłowa, który przemawiał z miejsca przewodniczącego. W wyniku starć z policją rannych zostało ponad 80 osób.

Karuzela nazwisk kręci się dalej

numer 2359 - 22.06.2019
Na odbywającym się w czwartek i piątek szczycie Rady Europejskiej przywódcom 28 państw UE nie udało się osiągnąć porozumienia co do obsady najważniejszych stanowisk. Największy problem jest z wyborem nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Impas powoduje, że niektórzy zastanawiają się nawet nad kandydaturą… Donalda Tuska.

​Dożywocie dla handlarzy ludźmi

numer 2359 - 22.06.2019
SEGEDYN Węgierski sąd przychylił się do wniosku prokuratury apelacyjnej w Segedynie i podwyższył kary dla handlarzy ludźmi, którzy w 2015 r. w szczelnie zamkniętej ciężarówce przemycali do Austrii obywateli Bliskiego Wschodu. Za uduszenie 71 osób trzech przemytników usłyszało wyrok bezwzględnego dożywocia.

Szwedzkie gangi łapią za bomby

numer 2359 - 22.06.2019
PRZESTĘPCZOŚĆ W Szwecji zauważalne jest coraz częstsze wykorzystywanie materiałów wybuchowych w wojnach gangów. W tym tygodniu w ciągu 24 godzin w Malmö miały miejsce trzy ataki z użyciem bomb.

Putin zmieni mapę Europy

numer 2358 - 21.06.2019
Dziś w Mińsku odbędą się rozmowy szefów rządów Rosji i Białorusi poświęcone pogłębieniu współpracy w ramach tzw. Państwa Związkowego (ZRiB). Spekuluje się, że w wyniku przekazania kluczowych sektorów państwowych w ręce Kremla Białoruś w ciągu kilku lat może przestać istnieć jako odrębne państwo.

-->