Świat

Historyczne porozumienie Aten i Skopje

numer 2053 - 18.06.2018
BAŁKANY Władze Macedonii i Grecji podpisały porozumienie o zmianie nazwy państwa macedońskiego. Do historycznego wydarzenia doszło wczoraj nad granicznym jeziorem Prespa w Grecji.

Kryzys koalicyjny w Niemczech

numer 2052 - 16.06.2018
Rosnąca różnica zdań pomiędzy kanclerz Merkel a szefem resortu spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem z Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) w kwestii polityki migracyjnej zagraża rozpadem wielkiej koalicji, w skład której wchodzi również Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD).

O czym milczy komunistyczny Pekin

numer 2052 - 16.06.2018
Współpracować powinniśmy z każdym. Ale każdego, z kim chcemy współpracować, musimy dobrze poznać. Poznać jego sposób działania. O tym możemy się dowiedzieć z obserwacji, jak ten ktoś zachowuje się w innych krajach. To nam powie, czego możemy oczekiwać i jak możemy się przygotować.

Francuzi prześwietlą pasażerów „Aquariusa”

numer 2052 - 16.06.2018
KRYZYS MIGRACYJNY Francja zaproponowała przyjęcie części migrantów z „Aquariusa”. Ostatecznie statek ma trafić w sobotę do portu w Walencji. W Niemczech tymczasem trwa spór między CSU a CDU o zaostrzenie polityki migracyjnej.

Proszą Junckera o pomoc

numer 2052 - 16.06.2018
PARLAMENT EUROPEJSKI Liderzy grup politycznych w PE proszą szefa Komisji Europejskiej o obronę niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Oś chętnych do zatrzymania migrantów

numer 2051 - 15.06.2018
Szefowie resortów spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer, Włoch Matteo Salvini i Austrii Herbert Kickla utworzyli „oś chętnych”, która ma współpracować w zwalczaniu nielegalnej imigracji oraz zabezpieczeniu granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

Zwierzyna łowna dla kieszonkowców i taksówkarzy

numer 2051 - 15.06.2018
Przed rozpoczęciem mundialu regionalne zarządy rosyjskiego MSW dostały zakaz publikowania negatywnych informacji dotyczących przestępczości. Tymczasem media informują o kradzieżach, rabunkach, a nawet pobiciach, których ofiarą padli kibice przybywający na mistrzostwa.

Prezydent nie chce zmiany nazwy Macedonii

numer 2051 - 15.06.2018
BAŁKANY Macedoński prezydent zapowiedział, że nie podpisze umowy o zmianie nazwy kraju na Republikę Macedonii Północnej. Dzień wcześniej porozumienie uzgodnili premierzy Macedonii i Grecji.

Krwawy rozejm zawarty z talibami

numer 2051 - 15.06.2018
AFGANISTAN Talibowie niespodziewanie ogłosili trzydniowe zawieszenie broni na czas obchodów święta Id al-Fitr wieńczącego muzułmański ramadan. Pomimo to Afganistanem dalej wstrząsają terrorystyczne zamachy, a islamiści z Talibanu i tzw. Państwa Islamskiego licytują się w liczbie ataków.

Pomnik Katyński pozostanie w Jersey City

numer 2051 - 15.06.2018
USA Radni miasta Jersey City podjęli w środę ostateczną decyzję o nieznacznym przeniesieniu pomnika Katyńskiego. Miejsce, w którym stanie monument, będzie nosiło nazwę Katyń Memorial Square. Pomyślne zakończenie sprawy nie byłoby możliwe bez wysiłków amerykańskiej Polonii i tamtejszych Klubów „Gazety Polskiej”.