Świat

Hiszpańska prawica wychodzi na ulice

numer 2250 - 09.02.2019
Hiszpańscy politycy wzywają do manifestacji w stolicy przeciwko premierowi i liderowi socjalistów Pedro Sánchezowi. – Nie będziemy tolerowali zdrady i międzynarodowego mediatora, który wyraża aprobatę dla niepodległości Katalonii – wyjaśnia lider prawicowej partii VOX Santiago Abascal.


Trzeci agent GRU wciąż na Wyspach

numer 2250 - 09.02.2019
Brytyjski dziennik „Daily Telegraph” odkrył, że w nieudanym zamachu na Siergieja Skripala i jego córkę Julię w marcu ub.r. w Salisbury brał udział trzeci agent powiązany z Kremlem. Nie wrócił on jednak do Rosji z pozostałymi szpiegami. Istnieje prawdopodobieństwo, że wciąż przebywa w Wielkiej Brytanii.


Kreml obawia się amerykańskich rakiet

numer 2250 - 09.02.2019
MOSKWA-WASZYNGTON Władze Rosji zamierzają znacząco utrudnić rozmieszczenie amerykańskich systemów rakietowych w pobliżu krajów bałtyckich. Równocześnie Kreml wezwał Waszyngton do zniszczenia wyrzutni Mk-41, które zdaniem FR łamią postanowienia traktatu INF.

Wspólne rozmowy, przeciwstawne wnioski

numer 2250 - 09.02.2019
BREXIT Nie doszło do przełomu w rozmowach brexitowych między brytyjską premier Theresą May a szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude’em Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Czasu na osiągniecie porozumienia akceptowalnego przez większość brytyjskich parlamentarzystów jest coraz mniej.

Kryzys na linii Paryż–Rzym

numer 2250 - 09.02.2019
DYPLOMACJA Francja zdecydowała się na odwołanie swojego ambasadora z Włoch. Jest to reakcja na poparcie, którego udzielił tzw. ruchowi żółtych kamizelek wicepremier tego kraju Luigi Di Maio.

Wspólnym głosem dla Europy

numer 2249 - 08.02.2019
Wczoraj w stolicy Słowacji odbył się szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej, na którym obecna była również kanclerz Angela Merkel. Jednym z głównych tematów rozmów była m.in. współpraca gospodarcza państw tworzących grupę V4 z Niemcami, a także majowe wybory do europarlamentu.


Donald Tusk rozwścieczył Brytyjczyków

numer 2249 - 08.02.2019
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wywołał oburzenie brytyjskich zwolenników brexitu i spowodował skandal dyplomatyczny nieprzemyślanym wpisem na Twitterze. Do kontrowersyjnej sprawy odniósł się brytyjski rząd.


Francuzi uczczą pamięć pomordowanych Ormian

numer 2249 - 08.02.2019
PARYŻ Francja ustanowiła 24 kwietnia narodowym dniem upamiętniającym ludobójstwo Ormian z okresu I wojny światowej. Decyzję tę ogłosił prezydent Emmanuel Macron we wtorek podczas dorocznej kolacji wydanej przez Radę Koordynacyjną Organizacji Ormiańskich we Francji (CCAF).

Trump ogłasza triumf nad IS

numer 2249 - 08.02.2019
BLISKI WSCHÓD Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w środę, że całkowite wyzwolenie spod jarzma tzw. Państwa Islamskiego (IS lub Daesh) obszarów Syrii i Iraku ma nastąpić już w następnym tygodniu.

Barcelona uderza w Madryt migrantami

numer 2249 - 08.02.2019

HISZPANIA Katalońskie władze otworzą porty dla statków z nielegalnymi migrantami. Decyzja ta jest jednak sprzeczna z polityką rządu w Madrycie i postanowieniem hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego.