Świat

Putin prze do wojny

numer 2199 - 08.12.2018
UKRAINA W piątek na okupowany przez Rosję Krym dotarł okręt rakietowy „Oriechowo-Zujewo”, uzbrojony w pociski Kalibr rażące cele morskie i nabrzeżne. Tymczasem Kreml nadal zbywa wezwania Zachodu do uwolnienia 24 ukraińskich marynarzy.

Kolejna prowokacja Ludmiły Kozłowskiej

numer 2198 - 07.12.2018
W środę w Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem m.in. środowisk polonijnych, a także ambasadora RP w Belgii Artura Orzechowskiego. Na uroczystości pojawiła się również Ludmiła Kozłowska – wydalona z Polski szefowa fundacji Otwarty Dialog. Przedstawiciele polonijnej placówki przekonują, że Kozłowska nie była zaproszona na wydarzenie.


Pogrzeb prezydenta połączył cały naród

numer 2198 - 07.12.2018
Po tym, jak w środę dziesiątki tysięcy Amerykanów i gości zagranicznych wzięły udział w oficjalnej części uroczystości pogrzebowych 41. prezydenta USA George’a H.W. Busha, wczoraj ciało polityka zostało złożone do grobu w prezydenckiej bibliotece jego imienia w College Station w Teksasie. Bush zmarł w piątek w wieku 94 lat.


Serbia grozi wysłaniem armii do Kosowa

numer 2198 - 07.12.2018
BAŁKANY Belgrad grozi kosowskim władzom zbrojną interwencją, jeśli te będą dalej dążyć do utworzenia regularnej armii. Również NATO przestrzega Prisztinę przed realizowaniem tego projektu.

Belgijski spór o pakt migracyjny

numer 2198 - 07.12.2018
BRUKSELA Kwestia przybyszów podzieliła belgijski rząd. Mimo sprzeciwu największego koalicjanta, którym jest Nowy Sojusz Flamandzki (NVA), premier Charles Michel przeforsował w środę w parlamencie Belgii przyjęcie Światowego Paktu ws. Migracji (Global Compact for Migration – GCM).

Waszyngton wysyła okręt na Morze Czarne

numer 2198 - 07.12.2018
CIEŚNINA KERCZEŃSKA W odpowiedzi na zagrożenie swobodnej żeglugi stwarzane przez Federację Rosyjską w akwenie Morza Czarnego Stany Zjednoczone planują wysłanie na te wody okrętu wojennego.

Amerykańskie ultimatum dla Rosji

numer 2197 - 06.12.2018
Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że jeśli Moskwa nie zastosuje się do apelu, to jego kraj rozpocznie półroczną procedurę wyjścia z tego układu. Zapewnił przy tym, że USA w sprawie kolejnych kroków będą się konsultowały z Europą. – Albo będziemy chować głowę w piasek, albo podejmiemy zdroworozsądkowe działania – oświadczył Mike Pompeo.

Propagandysta Kremla z brytyjskim obywatelstwem

numer 2197 - 06.12.2018
Od dwóch tygodni w rosyjskich mediach trwa dyskusja, której bohaterem jest Siergiej Brilow. Jak się okazało, jeden z najbardziej wpływowych, krytycznych wobec Zachodu kremlowskich propagandystów jest właścicielem luksusowej nieruchomości w Londynie i posiada brytyjskie obywatelstwo.

Duński pomysł na migrantów

numer 2197 - 06.12.2018
MIGRACJA Niechciani migranci, którzy popełnili przestępstwo lub nie mogą być odesłani do swoich ojczyzn, będą umieszczeni na małej, trudno dostępnej wyspie – zapowiedziały duńskie władze.

Hakerzy zaatakowali Republikanów

numer 2197 - 06.12.2018
USA W trakcie kampanii przed listopadowymi wyborami do Kongresu sztab wyborczy Partii Republikańskiej padł ofiarą serii ataków hakerskich, w których następstwie wykradziono tysiące poufnych wiadomości e-mail.