Świat

​Szczyt Francja–państwa G5 Sahel

numer 2530 - 14.01.2020
PIRENEJE Prezydent Francji Emmanuel Macron gościł wczoraj w miejscowości Pau w południowo-zachodniej Francji przywódców Burkiny Faso, Czadu, Mali, Mauretanii oraz Nigru. Głównym tematem rozmów była wspólna walka z rosnącymi w siłę organizacjami terrorystycznymi w regionie Sahelu.

Odszedł konserwatysta naszych czasów

numer 2530 - 14.01.2020
LONDYN W wieku 75 lat odszedł konserwatywny filozof sir Roger Scruton. Ten jeden z najsłynniejszych brytyjskich myślicieli określany był mianem wielkiego przyjaciela Polski i otrzymał Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP I Klasy.

Gwardia Rewolucyjna zestrzeliła cywilny samolot

numer 2529 - 13.01.2020
Zestrzelenie w ubiegłym tygodniu przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ukraińskiego samolotu pasażerskiego spowodowało kolejną falę protestów w Iranie. Manifestacje zorganizowane w weekend m.in. w Teheranie szybko przerodziły się w demonstracje przeciwko władzy ajatollahów.


Francuski rząd ustępuje

numer 2529 - 13.01.2020
W weekend we Francji miały miejsce kolejne demonstracje przeciwników reformy emerytalnej zaproponowanej przez francuski rząd, w których uczestniczyło do pół miliona osób. Aby uspokoić sytuację w kraju, premier Édouard Philippe zapowiedział możliwość wycofania się z części pomysłów dotyczących wypłacania niepełnych świadczeń emerytalnych.

​Książę rzuca wszystko i wyjeżdża

numer 2529 - 13.01.2020
LONDYN Książe Sussex Harry wraz z żoną Meghan oświadczyli o rezygnacji z pełnienia swoich funkcji jako członkowie rodziny królewskiej i wyjechali do Kanady, gdzie z dala od rodziny spędzali m.in. ubiegłoroczną Wigilię. Książę Karol nie ukrywa rozgoryczenia niesubordynacją syna.

​Zwycięstwo sił proniepodległościowych

numer 2529 - 13.01.2020
Tajwan W wyborach prezydenckich oraz parlamentarnych na Tajwanie, które odbyły się w weekend, zwycięstwo odniosła opowiadająca się za niepodległością Tsai Ing-wen oraz Demokratyczna Partia Postępowa (DPP).

Miłe słówka od Merkel dla Putina

numer 2529 - 13.01.2020
ROSJA Władimir Putin i Angela Merkel zadeklarowali, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony. Berlin nie przejmuje się protestami wobec tej inicjatywy, która zagraża bezpieczeństwu Europy i lekceważy amerykańskie sankcje.

Oman opłakuje wieloletniego sułtana

numer 2529 - 13.01.2020
MASKAT W kilka godzin po śmierci panującego przez 50 lat sułtana Omanu Kabusa ibn Sa’ida władze zaprzysięgły jego następcę. Nowy władca obiecuje kontynuuować pokojową politykę zagraniczną.

​Najliczniejszy rząd w historii

numer 2528 - 11.01.2020
MADRYT Premier Hiszpanii Pedro Sánchez poinformował, że w jego rządzie zasiądzie aż czterech wicepremierów. Opozycja policzyła, że tak liczna grupa zastępców premiera i ich doradców będzie kosztowała Hiszpanów dodatkowe setki tysięcy euro.

Zestrzelenie więcej niż pewne

numer 2528 - 11.01.2020
Władze Iranu od początku twierdzą, że środowa katastrofa ukraińskiego samolotu pasażerskiego ze 176 osobami na pokładzie była spowodowana awarią. Tymczasem pojawiają się kolejne dowody na to, że maszyna została omyłkowo zestrzelona przez irańskie wojsko. Teheran zaprosił zewnętrznych ekspertów, by włączyli się do śledztwa wyjaśniającego przyczynę tragedii.