Świat

Podpis Trumpa kończy wieloletnią batalię

numer 2450 - 05.10.2019
Prezydent Donald Trump podpisał dokument, na mocy którego Polska została przyjęta do programu ruchu bezwizowego. Stało się to możliwe, ponieważ Polska spełniła podstawowy warunek zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych. – Bardzo się cieszę, że już wkrótce Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych bez wiz!

Rząd ogłasza stan kryzysowy

numer 2450 - 05.10.2019
Hongkong Aby powstrzymać falę manifestacji, rząd Hongkongu skorzystał w piątek z wprowadzonych w czasach kolonialnych i niestosowanych od pół wieku przepisów o stanie kryzysowym i zabronił zasłaniania twarzy w czasie demonstracji.

Uniwersytet odpowiada „Codziennej”

numer 2450 - 05.10.2019
BIAŁYSTOK-WILNO  Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Białymstoku udzieliła odpowiedzi na pytania „Codziennej” dotyczące sytuacji wileńskiej filii UwB. Przypomnijmy, że wiele kontrowersji wzbudziły działania uniwersytetu, takie jak m.in. wysyłanie młodych Polaków z Wileńszczyzny na staż do Rosji oraz brak I roku studiów magisterskich.

Rząd w Bagdadzie bliski upadku

numer 2449 - 04.10.2019
W trwających od kilku dni antyrządowych protestach w Iraku zginęło co najmniej 20 osób, a kilkaset zostało rannych. W odpowiedzi na zamieszki rząd w Bagdadzie zdecydował się na wprowadzenie godziny policyjnej w irackiej stolicy oraz kilku innych miastach. Ponadto ograniczono dostęp do internetu.

Problemy wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku

numer 2449 - 04.10.2019
Na Wydziale Ekonomiczno-Informatycznym Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie po raz pierwszy od 13 lat nie zebrała się grupa studentów na studia magisterskie. – W ostatnim czasie popełniono wiele błędów, wynikających w dużej mierze z nieznajomości litewskich realiów i sytuacji Polaków na Litwie – ocenia w rozmowie z „Codzienną” prof. Jarosław Wołkonowski, wykładowca UwB.

​Wspólna polityka kluczem do sukcesu

numer 2449 - 04.10.2019
CZECHY Wczoraj w Lánach zakończył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V-4) z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy. W trakcie drugiego dnia obrad liderzy V-4 dyskutowali na temat unijnej polityki otwartych drzwi w kontekście integracji Wspólnoty z krajami Bałkanów Zachodnich.

​Wojciechowski z poparciem polskiego rządu

numer 2449 - 04.10.2019
UE Polska podtrzymuje kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na komisarza ds. rolnictwa. – Jest to bardzo dobra kandydatura. Posła przez wiele lat do Parlamentu Europejskiego (PE), osoby, która zna się na rolnictwie – zaznaczył rzecznik rządu Piotr Müller.

Bezpieczeństwo, budżet, brexit

numer 2448 - 03.10.2019
Wczoraj w czeskich Lánach rozpoczął się dwudniowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V-4). Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiają o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście brexitu i nowej perspektywy budżetowej. Omówiona ma zostać także kwestia bezpieczeństwa energetycznego.

Wykształceni Polacy na wagę złota

numer 2448 - 03.10.2019
W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na Wydziale Ekonomiczno-Informatycznym Uniwersytetu w Białymstoku. Niestety, w tym roku bez studentów rozpoczynających studia magisterskie na kierunku ekonomia. Władze uczelni w Białymstoku zrezygnowały z niego, gdyż było zbyt mało chętnych studentów.

​Zełenski: nie będzie głosowania pod lufami karabinów

numer 2448 - 03.10.2019
UKRAINAKijów zgodził się na zastosowanie na Donbasie tzw. formuły Steinmeiera. Ukraińskie władze inaczej jednak interpretują jej zastosowanie niż Kreml.