Świat

Kara śmierci za szpiegowanie dla USA

numer 2448 - 03.10.2019
TEHERAN Irański sąd uznał trzy osoby za winne szpiegowania na rzecz Stanów Zjednoczonych, a jedną skazał za działalność szpiegowską na rzecz Wielkiej Brytanii. Jedna z nich została skazana na karę śmierci, natomiast pozostałe dwie na wieloletnie więzienie.

Obrona Polski niemile widziana

numer 2448 - 03.10.2019
SZWAJCARIA Polski ambasador w Szwajcarii jest atakowany za bronienie naszego kraju przed fałszowaniem historii II wojny światowej. „Zapewniam, że nadal będę bronił dobrego imienia Polski” – oświadczył na Twitterze Jakub Kumoch.

​Sankcje na kucharza Putina

numer 2447 - 02.10.2019
KREML Waszyngton nałożył sankcje na przedsiębiorstwa oraz osoby powiązane z rosyjską firmą Internet Research Agency (IRA), a także na rosyjskiego oligarchę Jewgienija Prigożyna, zwanego kucharzem Władimira Putina, za działalność dotyczącą ingerencji w ubiegłoroczne wybory do Kongresu.

Rosyjski specnaz rozpracowuje Norwegię

numer 2447 - 02.10.2019
Jeden z norweskich portali zajmujących się tematyką obronności poinformował, że w ostatnim czasie w kontynentalnej części Norwegii oraz na archipelagu Svalbard oddziały rosyjskich sił specjalnych przeprowadziły akcję zwiadowczą, połączoną z ćwiczeniami wojskowymi.

​PE znów odrzuca kandydatów z Europy Środkowej

numer 2447 - 02.10.2019
UE Kandydaci na komisarzy Rovana Plumb z Rumunii i László Trócsányi z Węgier znów nie zyskali akceptacji Parlamentu Europejskiego. Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła oba kraje o podanie nowych nazwisk.

​Wojciechowski o rolniczych priorytetach w UE

numer 2447 - 02.10.2019
BRUKSELA Wczoraj po południu w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie Janusza Wojciechowskiego, polskiego kandydata na komisarza UE ds. rolnictwa. Po krótkim wystąpieniu Wojciechowski odpowiadał na pytania zadane przez europosłów.

Reżim Kima omija sankcje

numer 2447 - 02.10.2019
Korea Północna wykorzystuje przedsiębiorstwa zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, aby szmuglować węgiel kamienny. W ten sposób z powodzeniem omija międzynarodowe sankcje nałożone na reżim Pjongjangu za realizowany przez niego program nuklearny – informuje brytyjski think tank Royal United Services Institute (RUSI).

​Rasistowski atak okazał się kłamstwem

numer 2447 - 02.10.2019
USA W ubiegłym tygodniu czarnoskóra nastolatka wyznała, że padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony białych kolegów z klasy. Wybuchł skandal, o którym mówiono w całym kraju. Okazało się jednak, że dziewczynka wszystko wymyśliła.

Dzięki wsparciu z Polski

numer 2446 - 01.10.2019
Oddział Miasta Wilno Związku Polaków na Litwie (ZPL) świętował 30-lecie swojego istnienia. Uroczystość odbyła się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, najstarszej z wileńskich świątyń, w której dziś posługują Polacy – ojcowie franciszkanie konwentualni. Kościół ten, zamknięty i zrujnowany w czasach sowieckich, jest dziś odnawiany w dużej mierze dzięki wsparciu z Polski.

​Na znak protestu spalili ośrodek

numer 2446 - 01.10.2019
GRECJA Migranci, osiedleni na Lesbos, podpalili ośrodek, w którym mieszkali. Do greckich wysp ponownie dociera coraz więcej przybyszów, przede wszystkim z Syrii.