Świat

USA oddały terrorystów

Numer 307 - 11.09.2012
AFGANISTAN Stany Zjednoczone przekazały wczoraj afgańskim siłom rządowym ponad 3 tys. więźniów z zakładu karnego w Bagramie pod Kabulem.

Poseł CSU zaskarżył decyzję Europejskiego Banku Centralnego

Numer 307 - 11.09.2012
Niemcy Polityk bawarskiej CSU Peter Gauweiler zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego decyzję EBC o skupowaniu obligacji zadłużonych krajów strefy euro. Gauweiler ma nadzieję, że w ten sposób uda się mu opóźnić zapowiedziane na środę orzeczenie TK w sprawie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS). Czesław Makulski, Berlin

Cyryl I przypomina wypędzenie Polaków z Kremla

Numer 307 - 11.09.2012
W niedzielę rosyjska telewizja państwowa Rossija nadała obszerny wywiad z patriarchą Moskwy, Cyrylem I. Na pytanie prowadzącego o powody agresji, z jakimi spotyka się Cerkiew, patriarcha odpowiedział, że wynika to z zaniku wszelkich wartości. Dodał, że „naprzeciw tym, którzy przygotowali prowokacje i zaatakowali Cerkiew, stanął naród, który jest zdolny do obrony swoich wartości.”

Hongkong nie chce komunizmu

Numer 306 - 10.09.2012
Mieszkańcy Hongkongu odmówili wprowadzenia komunistycznych lekcji patriotyzmu do szkół. Nie tego spodziewał się Pekin – Hongkong miał się stawać coraz bardziej chiński. Rząd ChRL jednak w końcu się ugiął. Powodem są lokalne wybory. Andrzej Łomanowski

Protesty przeciwko oszczędnościom

Numer 306 - 10.09.2012
GRECJA Ponad 15 tys. osób wyszło w sobotę na ulice Salonik, aby protestować przeciwko pakietowi oszczędnościowemu, przygotowanemu przez rząd w Atenach. Przewiduje on cięcia w wysokości 12 mld euro. Demonstrację zorganizowały związki zawodowe pracowników sektora prywatnego i publicznego oraz główna lewicowa partia opozycyjna SYRIZA.

Krwawa ofensywa sunnitów

Numer 306 - 10.09.2012
IRAK Co najmniej 60 osób zginęło wczoraj w wyniku fali zamachów przeciwko irackim siłom rządowym. To kontynuacja ofensywy sunnickich rebeliantów, która w lipcu kosztowała życie ponad 325 cywilów i żołnierzy. Do wybuchu samochodów-pułapek doszło w 10 irackich miastach. Według władz w Bagdadzie za zamachy odpowiadają sunniccy rebelianci powiązani z iracką Al-Kaidą, tzw. Islamskim Państwem Iraku.

Najbogatszy Francuz woli być Belgiem

Numer 306 - 10.09.2012
Francja Bernard Arnault, szef koncernu LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy), najbogatszy Francuz z majątkiem wycenianym na 41 mld dol., wystąpił o belgijskie obywatelstwo. Przedsiębiorca twierdzi, że podjął tę decyzję z przyczyn osobistych, ale mało kto mu wierzy. Francuska prawica widzi w nim ofiarę polityki podatkowej nowego prezydenta socjalisty François Hollande’a.

Islamiści chcą przejąć kontrolę nad powstaniem

Numer 306 - 10.09.2012
Syria Francuski lekarz twierdzi, że w Syrii pojawili się zagraniczni dżihadyści, którzy mają zamiar wprowadzić w tym kraju rządy teokratyczne oparte na szariacie. Im bardziej postępuje rewolta, tym więcej ich napływa. Wespazjan Wielohorski

Putin: Pieniądze albo kondominium

Numer 306 - 10.09.2012
Władywostok Rosyjski prezydent Władimir Putin zarzuca Komisji Europejskiej, że chce, aby Rosja subsydiowała państwa Europy Wschodniej. W ten sposób skomentował europejskie śledztwo przeciw Gazpromowi. Komisja sprawdza, czy rosyjski monopolista nie naruszył europejskiego ustawodawstwa antymonopolowego.

Konserwatyści chcą pomóc Wileńszczyźnie

Numer 305 - 08.09.2012
LITWA Posłowie konserwatywnej partii Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) zaproponowali utworzenie specjalnego funduszu, który ma pomóc w rozwoju Wileńszczyzny. – To jest trick wyborczy – uważa Zdzisław Palewicz, mer zamieszkanego przez Polaków rejonu solecznickiego.