Inwestowanie w złoto
Złoto zachwyca ludzi od tysięcy lat. To swego rodzaju fenomen, który od dawien dawna stanowi stały element świata inwestycji. Obecnie inwestowanie w złoto jest bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki rozwojowi cyfryzacji i nowym produktom inwestycyjnym, takim jak złoto CFD czy ETF-y złotowe, niemal każdy może spróbować swoich sił jako inwestor w metale szlachetne.
Swego czasu złoto było podstawą codziennego handlu, będąc częścią systemu monetarnego. Jednak ze względu na jego mocno ograniczoną dostępność, z czasem odstąpiono od złotych monet, a później od powiązania z konkretnymi walutami (m.in. System z Bretton Woods stabilizujący kurs dolara amerykańskiego). Mimo że złoto obecnie nie jest wykorzystywane w transakcjach płatniczych, jego wartość nadal rośnie.
Skąd się bierze cena złota?
Złoto ma szereg zastosowań w gospodarce, jednak prawdopodobnie najbardziej słynie z potencjału inwestycyjnego. Jest to jeden z tych surowców, który jest rzadko spotykany w przyrodzie i szacuje się, że jego podaż będzie maleć z roku na rok. Co więcej, dane pokazują, że w ciągu najbliższych 30 lat możemy wyczerpać złoża, które są możliwe i przede wszystkim opłacalne do wydobycia.
Jednak nie tylko sama ograniczona podaż wpływa na to, że inwestowanie w złoto jest tak interesujące. Ten metal szlachetny posiada również szereg właściwości fizycznych, które są cenione na całym świecie. Złoto jest trwałe, kowalne, ciągliwe, nie śniedzieje i nie utlenia się pod wpływem wody czy powietrza. To właśnie dlatego wykorzystuje się je w wielu sektorach gospodarki oraz bardzo dobrze nadaje się do bezstratnego przechowywania. Nic więc dziwnego, że wiele ludzi zadaje sobie pytanie: jak inwestować w złoto?
Banki centralne i inwestorzy pokochali złoto
Złoto, w odróżnieniu od innych surowców, w tym nawet metali szlachetnych, zyskuje na wartości nawet w czasach nadpodaży. W ostatnich latach ciągle wydobywa się więcej tego kruszcu niż jest na niego zapotrzebowanie, ale nie stoi to na przeszkodzie, aby wartość rosła. Oczywiście wpływ na to ma rosnące zainteresowanie inwestycjami w złoto na całym świecie.
Ten trend został zapoczątkowany w 2020 roku, kiedy to na rynkach finansowych powstała ogromna płynność spowodowana działaniami banków centralnych oraz rządów w czasie pandemii COVID-19. Natomiast gdy wydawało się, że sytuacja z pandemią została opanowana, światem zawładnęły zawirowania geopolityczne, m.in. wojna w Ukrainie czy konflikt na Bliskim Wschodzie. W takim wypadku zainteresowanie złotem, w szczególności tym fizycznym, wzrosło. Na tego rodzaju inwestycje decydowały się zarówno poszczególne banki centralne, jak i inwestorzy indywidualni. Wystarczy powiedzieć, że globalny popyt na złoto ze strony banków centralnych, inwestorów w kruszec fizyczny oraz funduszy ETF sięgał nawet 60% i zdetronizował branżę jubilerską, która przez lata generowała największy popyt. Należy jednak pamiętać, że ten trend nie musi się utrzymać, bowiem jest mocno uzależniony od sytuacji geopolitycznej i makroekonomicznej na świecie.
Inwestowanie w złoto. Jak zacząć?
Kiedyś, myśląc o inwestowaniu w metale szlachetne, trzeba było liczyć się z kupowaniem fizycznego kruszcu. Obecnie tych możliwości jest zdecydowanie więcej. Dlatego chcąc lokować swoje środki w złocie, należy zastanowić się przede wszystkim, czy chcemy złoto papierowe, czy złoto fizyczne. Każda z tych form inwestowania ma swoje wady i zalety, dlatego należy wybrać taki produkt, który będzie dopasowany bezpośrednio do danego inwestora. Sprawdź też: https://www.xtb.com/pl/oferta/dostepne-rynki/towary/gold
Inwestując w papierowe złoto, nie ma się problemu z jego przechowywaniem, co przy dużej skali inwestycji może być dosyć problematyczne. Co więcej, przy tej inwestycji jest szerokie spektrum wyboru, bowiem do papierowego złota zaliczają się m.in. ETF-y oparte o złoto, kontrakty CFD oparte o złoto czy akcje i obligacje firm zajmujących się wydobywaniem złota. Warto podkreślić, że takie transakcje najczęściej wykonasz u sprawdzonych brokerów, którzy starannie dbają o bezpieczeństwo inwestycji, bowiem podlegają odpowiednim regulacjom. Inwestując w Polsce, warto zadbać, aby taki pośrednik był pod nadzorem KNF i posiadał odpowiednie zabezpieczenia w KDPW.
Natomiast jeśli ktoś chciałby zainwestować w fizyczne złoto, to również ma całkiem duży wybór. W takim przypadku przede wszystkim mówimy o monetach bulionowych, sztabkach złota, monetach kolekcjonerskich czy nawet biżuterii. Jednak mając na uwadze jedynie aspekt inwestycyjny, warto skupić się na monetach bulionowych i sztabkach złota, które są łatwiej zbywalne oraz mają stosunkowo mniejsze prowizje. Przy tego rodzaju inwestycji należy jednak zachować czujność i wybierać produkty jedynie od renomowanych i sprawdzonych producentów. Te są łatwiej zbywalne, jednak należy pamiętać, iż płynność takiego aktywa jest zdecydowanie mniejsza niż złota papierowego. Ponadto, aby złoto fizyczne nie traciło na wartości, najlepiej aby było zapakowane w specjalnych certyfikowanych opakowaniach. To natomiast powoduje jeden z największych problemów, jakim jest potrzeba bezpiecznego przechowywania metali szlachetnych w formie fizycznej.
Czy warto inwestować w złoto?
Nie ma jednej odpowiedzi na to, czy warto inwestować w złoto. Podobnie jak inne formy lokowania kapitału, ma to swoje wady i zalety. Dlatego przede wszystkim należy do takiej decyzji podejść odpowiedzialnie oraz zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi, apetytem na ryzyko czy horyzontem inwestycji.
Według opinii ekspertów, inwestycja w złoto zazwyczaj ma funkcję stabilizacyjną portfela inwestycyjnego. Dlatego też raczej nie zaleca się, aby stanowiło większość posiadanych inwestycji. Ostateczna decyzja jednak zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Z pewnością inwestowanie w złoto to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału, która wydaje się być bezpieczną przystanią na trudne czasy. Niemniej, jak każda inwestycja, jest to ryzykowne i przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zgłębić ten temat i ewentualnie wybrać formę odpowiednią dla siebie.
Artykuł Sponsorowany