Jak przyspieszyć komputer?    

fot.
fot.

Zbyt wolna praca komputera bez wątpienia jest dużym problemem. Kiedyś wszyscy byli przyzwyczajeni do powolnego ładowania się stron czy programów, jednak obecnie prędkość sprzętu ma ogromne znaczenie. Co zrobić, by przyspieszyć komputer? Jakie czynniki wpływają na jego zbyt wolną pracę?

Darmowe sposoby na przyspieszenie komputera

Przyspieszenie komputera jest możliwe z wykorzystaniem bezpłatnych metod. Czasem bowiem za zbyt wolną pracę odpowiada przepełnienie dysku. Dobrym pomysłem jest więc pousuwanie wszystkich plików, których już nie potrzebujesz. Obecnie istnieją też darmowe dyski w chmurze. Umieszczenie na nich zdjęć czy filmów pozwala na odciążenie komputera, jednocześnie nie tracąc bezpowrotnie takich plików. Po przeprowadzeniu tej czynności można także skorzystać ze specjalnego programu porządkującego. Pozwoli on na usunięcie pozostałości po odinstalowanych aplikacjach czy plikach.

Sposobem na przyspieszenie komputera jest też usunięcie aplikacji, których już nie używasz. Znajdziesz je w panelu “Programy i funkcje”. Mowa tu jednak tylko o aplikacjach zainstalowanych przez samego użytkownika. Niektóre programy są bowiem odpowiedzialne za działanie komputera, dlatego ich usunięcie może spowodować poważne problemy.

Systemy operacyjne stosowane we współczesnych komputerach bazują też na efektach wizualnych, które wpływają na ich wygląd. Można je wyłączyć lub ograniczyć, co wpłynie na szybszą pracę urządzenia. Czasami zmiany są bardzo subtelne, dlatego przeciętny użytkownik może ich praktycznie nie zauważyć.

Dobrą praktyką jest także regularne czyszczenie wentylatora. W tym miejscu może bowiem gromadzić się kurz. Prowadzi on do nadmiernego przegrzewania się sprzętu, dlatego warto zwrócić uwagę na to, by ta część komputera była zawsze czysta. Często to właśnie ten czynnik wpływa na zbyt wolną pracę teoretycznie dość nowego i wydajnego urządzenia.

Wymiana komponentów w komputerze

Jeśli darmowe sposoby zawodzą lub są niewystarczające, dobrym wyborem może być także wymienienie poszczególnych komponentów w komputerze. Mowa tu głównie o podzespołach odpowiedzialnych za jego prędkość. Zdecydowanie najważniejsza jest sama płyta główna. To do niej powinny pasować kolejne elementy. Takie produkty w wielu odsłonach znajdziesz m.in. na stronie internetowej https://www.sferis.pl/plyty-glowne-2894.

Znaczenie mają także takie elementy, jak:

  • pamięć RAM,
  • obudowa dysku HDD,
  • dyski SSD,
  • zasilacz,
  • procesor.

Takie produkty pasujące do różnych modeli płyt głównych znajdziesz tutaj: https://www.sferis.pl/pamieci-ram-2893.

Często powodem zbyt wolnej pracy komputera jest też źle dobrany zasilacz. Może mieć on za małe napięcie. Wówczas komputer pracuj wolniej, ponieważ musi oszczędzać energię. Problemem są też zbyt małe dyski w stosunku do liczby plików, które są zgromadzone na urządzeniu.

Antywirus jako sposób na przyspieszenie komputera

Złośliwe oprogramowanie może być przyczyną znacznego spowolnienia komputera. Wirusy można pobrać wraz z różnymi programami. Z tego powodu tak ważne jest zainwestowanie w odpowiedni antywirus. Najskuteczniejsze są programy płatne, które pozwalają na wyszukiwanie i usuwanie wirusów. Czasami wirusy działają w tle, dlatego spowalniają działanie komputera, mimo że są niewidoczne bez specjalnego oprogramowania.

Czasem da się zauważyć złośliwe oprogramowanie np. poprzez dodanie ikon na pulpicie, których nie było wcześniej, lub zmianę wyszukiwarki bądź strony głównej. Często wirusy prowadzą także do wyświetlania niepożądanych reklam.